Gemfibrozil İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Gemfibrozil ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Gemfibrozil yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Gemfibrozil neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Gemfibrozil

Gemfibrozil

Kullanımları

Gemfibrozil, yağları (trigliseritler) düşürmek ve kandaki “iyi” kolesterolü (HDL) yükseltmek için uygun bir diyetle birlikte kullanılır. “Kötü” kolesterolün (LDL) düşürülmesine de yardımcı olabilir. Gemfibrozil, “fibratlar” olarak bilinen bir ilaç grubuna aittir. Karaciğer tarafından üretilen yağ miktarını azaltarak çalışır. Çok yüksek trigliserit kan seviyeleri olan kişilerde trigliseritleri düşürmek pankreas hastalığı (pankreatit) riskini azaltabilir. Bununla birlikte, gemfibrozil kalp krizi veya inme riskinizi azaltmayabilir. Gemfibrozil’in riski ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun.

Uygun bir diyet yemeye ek olarak (düşük kolesterol / düşük yağlı diyet gibi), bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişiklikleri egzersiz, daha az alkol içmek, aşırı kilolu ise kilo vermek ve sigarayı bırakmaktır.

Gemfibrozil nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde iki kez (sabah ve akşam yemeklerinizden 30 dakika önce) doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın.

Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır.

Advertisement

Kolesterolünüzü düşürmek için başka ilaçlar da alırsanız (kolestiramin veya kolestipol gibi safra asidi bağlayıcı reçineler), bu ilaçları aldıktan en az 1 saat önce veya en az 4-6 saat sonra gemfibrozil alın. Bu ürünler gemfibrozil ile reaksiyona girerek tam emilimini önleyebilir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatte almayı unutmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek kolesterol / trigliseritli çoğu insan hasta hissetmez.

Doktorunuzun diyet ve egzersiz hakkındaki tavsiyelerine uymaya devam etmek çok önemlidir. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 3 aya kadar sürebilir.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, mide / karın ağrısı veya ağızda olağandışı bir tat oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç nadiren safra taşı ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Bu ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin: şiddetli mide / karın ağrısı, bulantı / kusma, sararma gözleri / cilt, koyu idrar.

Advertisement

Bu ilaç nadiren kas problemlerine neden olabilir (nadiren rabdomiyoliz adı verilen çok ciddi bir duruma yol açabilir). Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin: kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik (özellikle ateş veya olağandışı yorgunluk ile), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi).

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: enfeksiyon belirtileri (ateş, sürekli boğaz ağrısı), kolay morarma / kanama, olağandışı yorgunluk, düzensiz kalp atışı, kolların / bacakların uyuşması / karıncalanması.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Gemfibrozil almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer “fibratlara” (fenofibrat gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı (biliyer siroz gibi), safra kesesi hastalığı, böbrek hastalığı, alkol kullanımı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: asunaprevir, “kan sulandırıcı” (varfarin gibi), kolşisin, repaglinid, “statin” ilaçları (atorvastatin, lovastatin, simvastatin gibi).

Advertisement

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında, diğerlerinin yanı sıra kronik hepatit C’yi (ombitasvir / paritaprevir / ritonavir / dasabuvir) tedavi etmek için kullanılan belirli bir kombinasyon ürünü olan elagolix, irinotekan, pioglitazon, selexipag bulunur.


Leave A Reply