Gemolog Kime Denir? Gemolog Ne İş Yapar ve Nerede Çalışır? Hakkında Bilgi

0

Gemolog nedir, kime gemolog denir? Gemologlar ne işe yaparlar ve nerede çalışırlar? Gemologların işleri hakkında bilgi.

Gemolog nedir?

Gemoloji, değerli taşların incelenmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Gemolog, değerli taşları tanımlayan, derecelendiren ve değerlendiren kişidir. Bir kıymetli taşın çeşitliliğini kolayca tanıyabilir ve insan gözüyle fark edilemeyen veya görülemeyen ayrıntıları belirleyip değerlendirebilir.

gemolog

Bir gemologun bilgi birikimi nedeniyle müşteriler, aile yadigarlarını dikkatlice analiz etmek ve değerlendirmek için onlara güvenirler. Renk, boyut ve şekli değerlendirmek için özel araçlar kullanırlar. Gemologlar, müşterilere mücevherleri için en iyi tahmini değeri vermek için yatırım pazarlarını takip eder ve endüstri dergilerine ve haber bültenlerine abone olurlar.

Bir gemolog ne yapar?

Bir gemolog, değerli taşları tanımlar, derecelendirir ve değerlendirir.

Bir gemolog, değerli taşların özelliklerini ve niteliklerini onaylamak, analiz etmek ve tanımlamaktan sorumludur. Elmaslar, safirler ve yakutlar, bir gemologun birlikte çalışabileceği bazı değerli taş örnekleridir. Değerli taşları veya bitmiş mücevher parçalarını incelemek için tipik olarak mikroskoplar, bilgisayarlı araçlar ve çeşitli derecelendirme aletleri kullanırlar.

Bir gemolog, bir değerlendirme sırasında bir kıymetli taşın kökenini belirleyebilir ve onu özgül ağırlık, kırılma indisi ve kristal yapısına göre sınıflandırabilir. Bir gemolog, belirli bir değerli taş türünü derecelendirmede uzmanlaşabilir ve doğal, rengi geliştirilmiş, sentetik, işlenmiş veya hasar görmüş olup olmadığını belirleyebilir. Bir derecelendirme raporu, bir değerli taşın kalitesine, renk, netlik ve kesim gibi erişir.

gemoloji

Değerleme, kesilmiş ve cilalanmış bir değerli taşın değerlendirilmesini içerir. Gemolog, doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu ve ne kadar değerli olduğunu belirlemekle ilgilenir.

Bir gemologun çalışma yeri nasıldır?

Mezun olduktan sonra, bir mücevher uzmanı bir elmas ve değerli taş alıcısı ve tüccarı, bir laboratuar araştırmacısı, bir değerleme uzmanı, bir mücevher tasarımcısı, bir müzayede evi veya müze uzmanı, bir mücevher fotoğrafçısı, bir mücevher blog yazarı, bir taş sanatçısı veya bir eğitimci olarak çalışabilir.

Bir mücevher tezgahının arkasında çalışan bir gemolog, becerilerini mal satmak için kullanabilirken, bir müzede çalışan biri bağışlara veya potansiyel satın almalara değer vermek için uzmanlıklarını kullanabilir. Bir müzayede evinde gemologlar mücevherler için rezerv miktarları önerebilir ve kendi dükkanlarında sigorta amacıyla profesyonel bir tahmin yazabilirler.


Leave A Reply