Hidrokortizon Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Hidrokortizon Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Hidrokortizon Krem yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Hidrokortizon Krem neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

hidrokortizon krem

Hidrokortizon Krem

Kullanımları

Bu ilaç çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır (örn. Böcek ısırıkları, zehirli meşe / sarmaşık, egzama, dermatit, alerjiler, döküntü, dış kadın cinsel organlarının kaşınması, anal kaşıntı). Hidrokortizon, bu tür durumlarda ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Bu ilaç hafif bir kortikosteroiddir.

Hidrokortizon Krem Nasıl Kullanılır?

Birçok hidrokortizon ürünü mevcuttur. Birçoğu reçetesiz satın alınabilir. Bazı ürünler reçete gerektirir. Size en uygun ürünü seçmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Bununla birlikte, doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe yüz veya koltuk altlarında kullanmayın. Bazı ürünler kafa derisinde çeşitli durumlar için kullanılmak içindir. Bu ürünleri doğru şekilde kullanmak için ürün paketindeki talimatları izleyin.

Kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Losyon veya köpük kullanıyorsanız, kullanmadan hemen önce iyice çalkalayın. Spreyi kullanıyorsanız, her kullanımdan önce çalkalanması gerekip gerekmediğini görmek için ürün paketini kontrol edin. Etkilenen bölgeye az miktarda ilaç uygulayın ve genellikle günde 4 defaya kadar veya doktorunuz veya ürün paketi tarafından belirtilen şekilde hafifçe ovun. Dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen durumun türüne bağlıdır. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı bandajlamayın, üzerini örtmeyin veya sarmayın. Bebek bezi içinde veya yakınında kullanılıyorsa, sıkı bezler veya plastik pantolonlar kullanmayın.

Advertisement

İlacı uyguladıktan sonra, ellerinizi yıkayın. Bu ilacı göz, burun veya ağızda kullanmaktan kaçının. Bu alanlarda ilacı alırsanız, bol suyla durulayın. Tahriş olursa veya devam ederse, hemen doktorunuza başvurun.

Bu ilacı sadece reçete edildiği durum veya ürün paketinde listelenen bir durum için kullanın. Ürün paketi veya doktorunuz tarafından belirtilenden daha uzun süre kullanmayın.

Durumunuz 7 gün sonra devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Uygulama bölgesinde batma, yanma, tahriş, kuruluk veya kızarıklık görülebilir. Akne, olağandışı saç büyümesi, “saç yumruları” (folikülit), cilt incelmesi / renk değişikliği veya çatlaklar da görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Tedavi edilen bölge kanamaya başlarsa, özellikle bu ürünü anal kaşıntı için kullanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Hidrokortizon kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer kortikosteroidlere (ör. prednizon, triamsinolon); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Vajinal akıntı ile dış dişi cinsel organlarında kaşıntı varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tedavi edilecek bölgede enfeksiyon veya boğaz varsa kullanmayın. Bu ilaç kullanıldığında cilt enfeksiyonları daha da kötüleşebilir. Kızarıklık, şişme veya tahriş düzelmezse derhal doktorunuza bildirin.

Çocuklar çok fazla kortikosteroid ilacının etkilerine daha duyarlı olabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın cilde uygulandığında anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ağız yoluyla alındığında benzer ilaçlar anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Bu ürünü doktorunuzun talimatlarına göre alıyorsanız, doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi onlar için izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Doktorunuz tarafından reçete edilirse, bu ürünü kullanmadan önce kullanabileceğiniz tüm reçeteli veya reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply