Deniz İğnesi Nasıl Bir Hayvandır? Bu Değişik Balığın Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Deniz iğnesi nedir, nasıl bir hayvandır? Deniz iğnesi balığının genel özellikleri, yaşam alanları, üremesi, beslenmesi hakkında detaylar.

Deniz İğnesi, kamufle yeteneğine sahip, içinde yaşadığı ince deniz otları ve yabani otlar arasında ustalıkla saklanabilen çok ince bir balıktır. Kendilerini dikey pozisyonda hizalarlar ve otların arasında ileri geri sallanırlar.

deniz iğnesi

Denizatı ve deniz ejderhası akrabaları gibi, deniz iğnelerinin vücutlarında ve yelpaze şeklinde kuyruklarında uzun bir burun ve kemik halkaları vardır. Pullardan ziyade, koruma için kemikli plakaları vardır. Türlere bağlı olarak, deniz iğnesi bir ila yirmi altı inç uzunluğunda olabilir. Hatta bazıları yaşam alanlarına daha fazla uyum sağlamak için renk değiştirme yeteneğine sahiptir.

Yiyeceklerini emmek için kullanılan uzun, pipet benzeri bir burun oluşturan kaynaşmış bir çeneye sahiptir. 200’den fazla deniz iğnesi türü vardır.

deniz iğnesi

Habitat ve Dağılım

Deniz iğneleri deniz yosunu yataklarında, Sargassumda ve resifler, haliçler ve nehirler arasında yaşar. 1000 feet derinliğindeki sulara kadar sığ sularda bulunurlar. Kışın daha derin sulara geçebilirler.

Beslenme

Deniz iğneleri küçük kabuklular, balık ve balık yumurtası yer. Bazıları diğer balıklardan parazit yemek için temizleme istasyonları bile kurar.

deniz iğnesi

Üreme

Denizatı akrabaları gibi, deniz iğneleri de ovoviviparous’dur, ancak gençleri yetiştiren erkektir. Bazen ayrıntılı bir kur yapma töreninden sonra, dişiler erkeğin kuluçka yamasına veya kuluçka çantasına birkaç yüz yumurta yerleştirir (sadece bazı türlerin tam veya yarım poşetleri vardır). Yumurtalar, ebeveynlerinin minyatür versiyonları olan küçük deniz iğneleri çıkmadan önce inkübe edilirken orada korunurlar.

deniz iğnesi

Koruma

Deniz iğnelerine yönelik tehditler arasında habitat kaybı, kıyı gelişimi ve geleneksel ilaçlarda kullanım için hasat vardır.


KAYNAK 2 (Kısa Hap Bilgi Arayanlara)

DENİZİĞNESİ, (Lat. Syngnathus acus). Deniziğnesigillerden bir balık türüdür. Avrupa kıyılarında ve Akdeniz’de yaşar. Uzunluğu 45 cm’dir. Mavi-gri renkli ve koyu renk şeritlidir. Çok gelişmiş bir sırt yüzgeci ve küçük bir püskül oluşturan kuyruk yüzgeci vardır. Erkek karın kıvrımından oluşmuş bir kese içinde taşıdığı yumurtalara bakar.

Deniziğnesigiller,(Lat Syngnathidae). Balıklar sınıfının Kemiklibalıklar takımının alt takımlarından bir familyadır. Vücutları kemiksi pullarla örtülüdür. Ağızları boru biçimindedir. Karın yüzgeçleri yoktur. Genellikle sıcak denizleri yeğlerler. Deniziğnesi, yılaniğnesi, yırtmaçlıbalık ve denizatı iyi bilinen türleridir.


Leave A Reply