Gene Kelly Kimdir? Amerikalı Aktörün Hayatı ve Filmleri

0

Gene Kelly Kimdir? Amerikalı aktör Gene Kelly hayatı, biyografisi, filmleri, dans kariyeri hakkında bilgi.

Gene Kelly

Gene Kelly

Gene Kelly, 23 Ağustos 1912’de Pittsburgh, Pennsylvania’da doğan Amerikalı dansçı, aktör, şarkıcı, yönetmen ve koreograftır. Müzikal film tarihinin en popüler ve etkili figürlerinden biriydi ve tüm zamanların en büyük dansçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kelly kariyerine 1930’larda dansçı olarak başladı ve birçok Broadway müzikalinde yer aldı. “For Me and My Gal”, “On the Town” ve “Singin’ in the Rain” gibi Hollywood müzikallerinde başrol oyuncusu olarak 1940’larda ün kazandı. Atletik ve enerjik dans stiliyle tanınıyordu ve müzikal film türüne yeni bir sofistike ve atletik düzey getirdi.

Kelly, dansçı ve aktör olarak yaptığı işlerin yanı sıra yetenekli bir şarkıcı ve koreograftı. “Dansa Davet” de dahil olmak üzere birçok müzikal yönetti ve filmlerindeki dans figürlerinin çoğunun koreografisini yaptı. Film endüstrisindeki çalışmaları nedeniyle birçok Akademi Ödülüne aday gösterildi ve müzikal film sanatına katkılarından dolayı 1952 yılında Onursal Akademi Ödülü kazandı.

Kelly 1960’ların sonunda oyunculuktan emekli oldu, ancak yönetmen ve koreograf olarak eğlence sektöründe aktif olmaya devam etti. Kelly 2 Şubat 1996’da Beverly Hills, Kaliforniya’da 83 yaşında öldü. Geride film endüstrisinde yenilikçi ve yaratıcı çalışmalar bırakan Kelly, tüm zamanların en büyük dansçı ve sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kaynak 2

Gene Kelly; ABD’li dansçı, koreograf, sinema oyuncusu ve yönetmeni (Pitsburg 1912-2 Şubat 1996).

Asıl adı Eugiene Curran Kelly. Pittsburg Üniversitesinde ekonomi öğrenimi gördü. Kabarelerde dansörlük, bale okullarında öğretmenlik yaptı. 1938’de Broadway’da küçük rollere çıkmaya başladı. 1940’ta oynadığı Pal Coey adlı müzikli güldürüyle dikkati çekti. 1942’den başlayarak sinemaya yöneldi. Dönemin ünlü müzikâl yönetmenleri Vincente Minelli, Stanley Donnen’in filmlerinde oyuncu, yönetmen, koreograflık yaptı. 1940-1960 arasında, Fred Astaire ile birlikte Hollywood’un en gözde dansçısı oldu. F. Astaire’nin yumuşak stiline karşın, canlı, hızlı, tempolu danslarıyla Amerikan müzikallerinde yeni bir çığır açtı. Müzikal filmlerde konuyla dans öğelerini ustalıkla bağdaştırdı. Sinemaya çok yönlü hizmetlerinden dolayı 1951’de özel “Oscar Ödülü’nü, kendi yönettiği ve oynadığı Invatation in the Dance (Dansa Davet) 1956, filmiyle Berlin Film Festivali “Altın Ayı” Ödülü’nü kazandı. Fransız Hükümeti tarafından “Legion d’Honneur” nişanı ile onurlandırıldı. 1960′ larda müzikallere ilginin azalması üzerine karakter oyunculuğuna ve yönetmenliğe ağırlık verdi. Son yıllarda sinemadan uzaklaşarak özürlü çocukların eğitimiyle ilgilenen hayır kurumlarında görev aldı.

Filmleri

Başlıca filmleri (oyuncu olarak): For me an My Gal (İkimiz İçin) 1942, Thousands Cheer (Alkış Tufanı) 1943, Ziegfeld Follies (Ziegfeld Kızları) 1946, The Pirate (Kara Şeytan) 1948, Take Me Out to the Balle Game (Gençlerin Sevgilisi) 1949, An American Paris (Paris’te Bir Amerikalı) 1951, Brigadoon (Eğlenceler Beldesi), 1954, Les Girls (Kızlar) 1957, Les Demoisselles de Rochefort (Tatlı Günler) 1966, The Forthy Car ate (Kırk Karat) 1973, Viva Knievel (1977).

Stanley Donnan ile birlikte yönettiği ve oynadığı filmler; On the Town (Şen Denizciler) 1949, Singing in the Rain (Yağmurla Gelen) 1952, its Always Fair Weather (Can Yoldaşları) 1955.

Yönettiği filmler: Giot 1962, Holle Dolly (Cici Kız) 1968, The Cheyenne Socia Club (Çeyen Derneği) 1970.


Leave A Reply