General Ulysses Grant Kimdir?

0

Amerika Birleşik Devletlerinde iki dönem başkanlık yapmış olan ve Amerikan İç Savaşı kahramanlarından Ulysses Grant hayatı hakkında bilgiler.

Ulysses GrantAmerika Birleşik Devletleri’nin başkanı ve ünlü generallerinden biridir. Amerika İç Savaşı’nın sonlarına doğru Kuzey Orduları’nın başkomutanlığına getirilmişti. Savaşta gösterdiği yararlıklar onun başkan seçilmesini sağladı.

Advertisement

Grant, 1822’de Ohio’ da dünyaya geldi. Babası dericilikle uğraşıyordu. Grant’ın doğumundan bir yıl sonra aile Georgetown’a yerleşti. Burada dededen kalma bir çiftlikleri vardı. Ulysses Grant altı çocuklu ailenin en büyük oğlu olduğundan babası ona fazla önem veriyor, iyi yetişmesi için türlü fedakarlığa katlanıyordu. 1839’da Amerika’nın en ünlü askeri okulu olan West Point’e yazdırdı.

Ulysses Grant, subay çıkıp St. Louis’deki piyade bölüğünde çalışırken Julia Dent adında bir genç kızla tanışıp ona âşık oldu. 1848’de evlendiler. Ulysses Grant meslek hayatındaki başarılarının çoğunu karısına borçludur. Julia Grant, kocasına karşı gayet anlayışlı davranmış, ona her bakımdan yardımcı olmuştur.

Ulysses Grant 1851’de ordudan ayrılmak zorunda kaldı. Çiftliğine çekilip kendini toprak işlerine verdi, dört yıl başka hiçbir şeyle ilgilenmedi.

İç Savaş patlak verdiği zaman Ulysses Grant kırkına yaklaşmıştı. Lincoln gönüllü toplamaya başlayınca Ulysses Grant yeniden orduya girdi. Kuzeylilerin Batı’daki bütün birliklerinin komutanlığı Ulysses Grant’a verildi, rütbesi generalliğe kadar çıkarıldı. Bu başarıdan sonra da Ulysses Grant’ın gayretleriyle Kuzeyliler’in orduları savaşı kazandı.

Advertisement

Savaş bittikten sonra 1869 seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı gösterildi, seçimi kazandı. Fakat iyi bir asker olan Ulysses Grant, iyi bir devlet adamı olamadı. Savaş sonrası Amerika’sının çok iyi bir idareye muhtaç olduğu bir devrede Ulysses Grant birçok idari hatalara düşerek ülkeyi zor duruma soktu. Fakat Cumhuriyetçi Partinin taraftarları çok zengin ve sözü geçer kimseler oldukları için Ulysses Grant ikinci devrede de kazandı. İkinci devre başkanlığı sırasında durum daha kötüleşti.

Ulysses Grant başkanlıktan çekildikten sonra bütün kazancını bir banka işine yatırdıysa da banka pek iyi iş göremedi, Grant iflâs etti. Çeşitli dergilere yazı yazarak geçimini sağlamaya çalıştı. Bir yandan da hâtıralarını yazıyordu. Amerikalı ünlü yazar Mark Twain, Ulysses Grant’ın hâtıralarını iki cilt halinde topladı. Ulysses Grant, hâtıralarının son kısmını yazarken kansere yakalanmıştı. Kısa bir zaman sonra öldü. Cenazesi muhteşem bir törenle kaldırıldı. Amerikalılar onun kötü bir devlet adamı olduğunu unutmuşlar, büyük bir kahraman olarak saygıyla anmayı daha doğru bulmuşlardı.


Leave A Reply