Ulysses Simpson Grant Kimdir? Hayatı ve Siyasi Kariyeri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ulysses Simpson Grant Kimdir ve ne yapmıştır? Ulysses Simpson Grant hayatı, biyografisi, siyasi hayatı, kariyeri ile ilgili bilgi.

Ulysses Simpson Grant
Ulysses Simpson Grant Kimdir?

Ulysses Simpson Grant;ABD’li asker, 18. devlet başkanıdır (Ohio/Point Pleasant 1822-New York 1885).

1943’te West Point Askeri Akademisi’ni bitirdi. 1846-1848 arasında katıldığı ABD-Meksika Savaşı’nın ardından yüzbaşı oldu. 1854’te ordudan ayrılıp çeşitli işlerde çalıştı. İç Savaş başlayınca gönüllü toplayıp silahlandırma işini üstlendi. Bir süre sonra komutan olarak atandığı 21. İllinois Gönüllüleri adlı düzensiz alayla birlikte Missouri’ye gitti. Kısa bir süre sonra da tuğgeneral olarak Güney Missouri Bölgesi Komutanlığı’na getirildi. 1862’de Henry ve Donelsen kalelerini ele geçirdi. 1863’te Vicksburg’u ele geçirip 30 bin Güneyli askeri tutsak ederek Güney Ordusu’nu güçsüz duruma düşürdü.

General Bragg’in birliklerini yenince Lincoln tarafından Washington’a çağrılarak korgeneralliğe yükseltildi ve Kuzey Orduları’nın başkomutanlığına getirildi. 1864’te General Lee komutasındaki Güney Orduları’nın başlattığı dizi saldırılarda, iki ordu da ağır kayıplar verdi. General Lee’nin çekilmek zorunda kaldığı, Petersburg’u 1865’te ele geçirdi. Lincoln’un ölümünden sonra (1865) Johnson tarafından getirildiği Savaş Bakanlığından kısa bir süre sonra ayrıldı.

1868 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı olarak ABD’nin 18. başkanı seçildi. 1872’de büyük bir çoğunlukla yeniden başkanlığa seçildi. Onayladığı ilk yasayla sürekli değer yitiren kâğıt paranın basımı durduruldu. Yönetimi sırasında hızla tekelleşen endüstri kesiminin, birtakım ayrıcalıklar sağlamak amacıyla Kongre üyelerine rüşvet vermesi, işçiye baskı yapması gibi yasadışı uygulamalar nedeniyle Amerikan İç Savaşı’nda kazandığı saygınlığı yitirdi. 1877’de başkanlığı sona erdi. Yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçen Grant’ın hastanede yatarken yazdığı anıları ünlü yazar Mark Twain tarafından yayımlandı: Personal Memoirs (Kişisel Anılar) 1885-1886.

Kaynak 2

Ulysses Grant

Advertisement

Ulysses Simpson Grant

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı ve ünlü generallerinden biridir. Amerika İç Savaşı’nın sonlarına doğru Kuzey Orduları’nın başkomutanlığına getirilmişti. Savaşta gösterdiği yararlıklar onun başkan seçilmesini sağladı.

Grant, 1822’de Ohio’ da dünyaya geldi. Babası dericilikle uğraşıyordu. Grant’ın doğumundan bir yıl sonra aile Georgetown’a yerleşti. Burada dededen kalma bir çiftlikleri vardı. Ulysses Grant altı çocuklu ailenin en büyük oğlu olduğundan babası ona fazla önem veriyor, iyi yetişmesi için türlü fedakarlığa katlanıyordu. 1839’da Amerika’nın en ünlü askeri okulu olan West Point’e yazdırdı.

Ulysses Grant, subay çıkıp St. Louis’deki piyade bölüğünde çalışırken Julia Dent adında bir genç kızla tanışıp ona âşık oldu. 1848’de evlendiler. Ulysses Grant meslek hayatındaki başarılarının çoğunu karısına borçludur. Julia Grant, kocasına karşı gayet anlayışlı davranmış, ona her bakımdan yardımcı olmuştur.

Ulysses Grant 1851’de ordudan ayrılmak zorunda kaldı. Çiftliğine çekilip kendini toprak işlerine verdi, dört yıl başka hiçbir şeyle ilgilenmedi.

İç Savaş patlak verdiği zaman Ulysses Grant kırkına yaklaşmıştı. Lincoln gönüllü toplamaya başlayınca Ulysses Grant yeniden orduya girdi. Kuzeylilerin Batı’daki bütün birliklerinin komutanlığı Ulysses Grant’a verildi, rütbesi generalliğe kadar çıkarıldı. Bu başarıdan sonra da Ulysses Grant’ın gayretleriyle Kuzeyliler’in orduları savaşı kazandı.

Savaş bittikten sonra 1869 seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı gösterildi, seçimi kazandı. Fakat iyi bir asker olan Ulysses Grant, iyi bir devlet adamı olamadı. Savaş sonrası Amerika’sının çok iyi bir idareye muhtaç olduğu bir devrede Ulysses Grant birçok idari hatalara düşerek ülkeyi zor duruma soktu. Fakat Cumhuriyetçi Partinin taraftarları çok zengin ve sözü geçer kimseler oldukları için Ulysses Grant ikinci devrede de kazandı. İkinci devre başkanlığı sırasında durum daha kötüleşti.

Advertisement

Ulysses Grant başkanlıktan çekildikten sonra bütün kazancını bir banka işine yatırdıysa da banka pek iyi iş göremedi, Grant iflâs etti. Çeşitli dergilere yazı yazarak geçimini sağlamaya çalıştı. Bir yandan da hâtıralarını yazıyordu. Amerikalı ünlü yazar Mark Twain, Ulysses Grant’ın hâtıralarını iki cilt halinde topladı. Ulysses Grant, hâtıralarının son kısmını yazarken kansere yakalanmıştı. Kısa bir zaman sonra öldü. Cenazesi muhteşem bir törenle kaldırıldı. Amerikalılar onun kötü bir devlet adamı olduğunu unutmuşlar, büyük bir kahraman olarak saygıyla anmayı daha doğru bulmuşlardı.


Leave A Reply