Gentamisin Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Gentamisin Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Gentamisin Kremin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Gentamisin Krem neyi tedavi eder?

Gentamisin Krem

Gentamisin Krem

Kullanımları

Bu ilaç, küçük cilt enfeksiyonlarını (impetigo, folikülit gibi) veya bazı cilt durumlarıyla (egzama, sedef hastalığı, küçük yanıklar / kesikler / yaralar) ilgili küçük enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Gentamisin, bazı bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır. Aminoglikozit antibiyotikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Virüs veya mantar enfeksiyonlarında işe yaramaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya aşırı kullanımı, etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Gentamisin SÜLFAT Krem nasıl kullanılır?

Bu ilaç sadece ciltte kullanım içindir.

Kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Etkilenen alanı belirtilen şekilde temizleyin ve kurulayın. İmpetigo tedavisi görüyorsanız, antibiyotik ve enfekte bölge arasındaki teması artırmak için kurumuş, kabuklu cildi çıkarın. Daha sonra, genellikle günde 3-4 kez, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi ince bir tabakaya az miktarda ilaç uygulayın. Yönlendirildiyse alanı steril bir gazlı bezle kaplayabilirsiniz. Enfekte bölgeyi temiz tutun. Ellerinizi tedavi etmek için bu ürünü kullanmıyorsanız, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Advertisement

Bu ilacı gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza sokmaktan kaçının. Böyle bir durumda ilacı silin ve suyla iyice durulayın.

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Bu ilacın büyük miktarlarını uygulamayın, daha sık kullanmayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artabilir.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı reçete edilen tam tedavi süresi boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Cilt enfeksiyonunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Cilt tahrişi, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Nadiren, bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması, diğer cilt enfeksiyonlarına (mantar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar gibi) neden olabilir. Olağandışı cilt belirtileri fark ederseniz veya durumunuz düzelmezse doktorunuza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Gentamisin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer aminoglikozit antibiyotiklere (tobramisin, amikasin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Nadiren, özellikle cildin geniş bölgelerine, özellikle de çatlaklar, kırık olması durumunda, bu ilaç kana emilebilir. Yaralı cilt bu ürünün daha fazlasını emebilir ve ciddi yan etki olasılığı artabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu ilacın emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Aynı anda başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alırsanız bazı ilaçların etkileri değişebilir. Bu ciddi yan etki riskinizi artırabilir veya ilaçlarınızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bu ilaç etkileşimleri mümkündür, ancak her zaman gerçekleşmez. Doktorunuz veya eczacınız, ilaçlarınızı kullanma şeklinizi değiştirerek veya yakından izleme yoluyla etkileşimleri sıklıkla önleyebilir veya yönetebilir.

Advertisement

Doktorunuzun ve eczacınızın size en iyi bakımı vermesine yardımcı olmak için, bu ürünle tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında doktorunuza ve eczacınıza bildirin. Bu ürünü kullanırken, doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız diğer ilaçların dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: enjeksiyon yoluyla verilen aminoglikozit antibiyotikler (amikasin, gentamisin, tobramisin gibi).

Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun. Ciddi ilaç sorunları riskinizi azaltmak için bu listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply