George Chapman Kimdir? Shakespeare’in Sonelerindeki Rakip Şair’in Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

George Chapman kimdir? George Chapman biyografisi, hayat hikayesi, oyunlar, eserler ve şiir hakkında bilgiler.

George Chapman; (1559-1634), Homeros’un İlyada (1611) ve Odyssey’i (1614) çevirmesiyle ünlü İngiliz şair ve oyun yazarı. Chapman, başlı başına önemli bir Elizabeth dönemi oyun yazarıydı ve muhtemelen Shakespeare’in sonelerinde atıfta bulunulan “rakip şair” dir.

Hayatı

Chapman, Hitchin, Hertfordshire’da doğdu. Erken yaşamıyla ilgili bilgiler yetersizdir. Ancak Oxford’da ve daha sonra Cambridge’de okumuş, ancak her iki üniversiteyi de diploma almadan bırakmış olması muhtemeldir. İki kez kısa süreliğine hapsedildi: 1600’de borç nedeniyle ve 1605’te Eastward Ho! (Ben Jonson ve John Marston ile işbirliği içinde yazılmıştır), bu da İskoçlara yönelik hicivinden dolayı Kral I. James’i gücendirmiştir. Mahkemede bir miktar iyilik kazandı ve 1614’te bir kraliyet maskesi yazdı. Chapman çeşitli zamanlarda Galler Prensi Henry ve Somerset Kontu Robert Carr’ın himayesini aldı; ancak, hayatının büyük bir kısmı maddi zorluklar içinde geçti. Chapman, 12 Mayıs 1634’te Londra’da öldü.

George Chapman

Kaynak : wikipedia.org

Çeviriler:

Chapman’ın Homer çevirisine en ünlü övgü, John Keats’in On First Look into Chapman’s Homer (1816) adlı sonesidir. İlyada, Odyssey ve Hymns (1624) ve Homeros’a atfedilen küçük şiirleri içeren çeviriler, Homeros’tan daha Elizabeth dönemi kibirlerle dolu, kaba ve hatalı olmakla eleştirildi, ancak eleştirmenlerin çoğu Chapman’ın ruhunu ve canlılığını erteledi. iş ve onun ince şiirsel dürtüsü için. Ayrıca Chapman, Hesiod, Petrarch, Juvenal ve Musaeus’un eserlerini tercüme etti.

Oyunlar:

1596 ve 1612 yılları arasında Chapman, Elizabeth dönemi dramasına, karakterlerin aptallıklarından sorumlu baskın özellik tarafından tanımlandığı ve bunlarla alay edildiği bir dizi “mizah” komedisine katkıda bulundu. Olağanüstü komedileri arasında İskenderiye’nin Kör Dilencisi, Tüm Aptallar ve Dul’un Gözyaşları vardı. Çoğunlukla toplumsal çürüme ve Rönesans değerlerinin çöküşü hakkında melodramlar olan trajedileri arasında Bussy D’Ambois, The Conspiracy and Tragedy of Charles Duke of Byron ve The Tragedy of Chabot of France of France vardı.

Şiir:

Chapman’ın şiirleri The Shadow of Night (1594) ve Ovid’in Banquet of Sense (1595), güçlü entelektüel kadroları, duyusal olmaktan çok mantıksal imgelemleri ve kaygı ve paradoksu keşfetmeleriyle metafizik şiir okulunun habercisiydi. Chapman ayrıca Christopher Marlowe’un tamamlanmamış şiiri Hero and Leander’ı (1598) mükemmel olmasa da tamamladı. Chapman’ın şiirlerinin mükemmel bir baskısı 1941’de Phyllis Brooks Bartlett tarafından düzenlendi.

Advertisement

Leave A Reply