Gezegen Mühendisliği Nedir? Gezegen Mühendisi Ne İş Yapar? Alanları

0
Advertisement

Gezegen Mühendisliği nedir, hangi alanda nasıl çalışmalar yapılmaktadır? Geleceğin mesleği Gezegen Mühendisi ne iş yapar hakkında bilgi.

Gezegen Mühendisliği Nedir?

Gezegen mühendisliği, bir gezegenin küresel çevrelerini etkilemek amacıyla teknoloji uygulanmasıdır. Hedefleri genellikle diğer gezegenlerin yaşanabilirliğini arttırmak ve Dünyanın yaşanabilirliğindeki düşüşleri azaltmayı içerir.

gezegen uzay

Kaynak: pixabay.com

Belki de en iyi bilinen gezegen mühendisliği türü, dünyalaştırma olarak tercüme edilenebilen “terraforming”dir. Günümüzde gezegen mühendisliği büyük ölçüde bilim kurgu alanıdır, ancak Dünya üzerindeki son iklim değişiklikleri, insan teknolojisinin küresel ölçekte değişime neden olabileceğini göstermektedir.

Terraforming

Terraforming, insanlar tarafından yaşanabilir hale getirmek için bir gezegenin, ayın veya başka bir cismin atmosferini, sıcaklığını veya çevresini kasıtlı olarak modifiye eden varsayımsal bir süreçtir.

Tohumlama

Tohumlama, halihazırda yaşanabilir bölgeler sunan bir gezegende veya ayda mikrobiyal ya da alg türlerinin tanıtımı için kullanılan bir terimdir. Jüpiter’in uydusu Europa, kalın bir buz kabuğunun altında iyi korunmuş bir okyanusa sahip olduğu için bu konuda iyi bir örnektir. Buz kabuğunun yüzeyinde yaşamak mümkün değildir, ancak Dünya’nın bazı mikroorganizmaları, Europa’nın yeraltı okyanusunun oksijen açısından zengin ortamında yaşayabilir. Europa örneğinde, türlerin aşamalı olarak tohumlanması ve su ekosisteminin oluşturulması mümkündür.

İklim mühendisliği

Geomühendislik olan iklim mühendisliği, gezegen mühendisliği tekniklerinin Dünya’ya uygulanmasıdır. Son geomühendislik önerileri, temel olarak, insanın neden olduğu iklim değişikliğinin, atmosferden karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla (örneğin, okyanus demir gübrelemesi kullanılarak) ya da net ısınma etkisinin ortadan kaldırılması için güneş ışınımının yönetilmesiyle (örn. Uzayda aynalar kullanarak) mücadele yöntemleri olmuştur. İklim değişikliğinin Geleceğin geomühendislik projeleri, Dünyada yaşamı sürekli kılmak için Dünya’yı hareket ettirerek güneşin yaşam döngüsü boyunca yaşanabilirliği korumaktır.

Advertisement

Yaşanabilirlik Sağlama

Gezegen mühendisliği, Dünya’nın gelecekte yaşanabilirliğini korumak için de uygulanır. Yükselen sıcaklıklar kimyasal süreçleri hızlandırdıkça, silikat minerallerinin ayrışması artacaktır. Bu, atmosferdeki karbondioksit seviyesini azaltacaktır çünkü bu ayrıştırma işlemleri karbondioksit gazını katı karbonatlara dönüştürmektedir. Şu andan itibaren 600 milyon yıl içinde, CO2 konsantrasyonu C3 fotosentezini sürdürmek için gereken kritik eşiğin altına düşecektir. Bu noktada, şimdiki formlarındaki ağaçlar ve ormanlar artık hayatta kalmayacaklar. Diğer hayvan türlerinden farklı olarak, insanoğlu gezegenin Dünya’nın yaşanabilirliğini sürdürebilmesi ve biyosfere geri gömülmüş olan inert karbonu geri enjekte ederek potansiyel olarak yeniden kullanma yeteneğine sahiptir.


Leave A Reply