Gian Lorenzo Bernini Kimdir?

0
Advertisement

Gian Lorenzo Bernini Kimdir? Gian Lorenzo Bernini hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Gian Lorenzo BerniniGian Lorenzo Bernini;İtalyan heykelcisi ve mimarıdır (Napoli 1598-Roma 1680).

1605’te ailesi Roma’ya geldi. Bir süre yanında eğitim gördüğü heykelci babasıyla ortak eserler yaptı. 1619’dan sonra tek başına çalıştı. Roma’daki Barberini Sarayı’nın yapımında görev aldı. Papalık mimarı olarak üstün eserler verdi. 1665’te Fransa Kralı XIV. Louis tarafından Louvre’u genişletmek amacı ile Paris’e çağrıldı. Yaptığı proje, Fransa’da klasik üslup benimsendiğinden uygulanmadı. Bu arada kralın atlı heykelini yaptı. Barok sanatın simgesi olarak anılan sanatçının heykellerinde ana öğe, hareket ve anlatımdır.

Başarılı bir portreci oldu; konunun dramatik ve hareketli etkisini artırmak amacıyla giysileri kıvrım kıvrım işledi. Bu üslup giderek tüm Avrupa’da yayıldı. Atlar süslemesi olarak hazırladığı Azize Theresa’nın Vecdi eserinde tüm özellikler görülür, mezar anıtları, grup heykelleri, büstlerin yanı sıra çeşmele-riyle Roma’yı güzelleştirdi. Dört kıtayı simgeleyen Dört Nehir Çeşmesi’nde (Nil/Afrika, Ganj/Asya, Tuna/Avrupa, Rio de la Plata/Amerika) bir dikilitaş çevresinde simgelenmiş dört erkek figürü esere anıt karakteri kazandırdı. Mimarlık başarısını San Pietro’nun Kolonatları ile kanıtladı.

Başlıca eserleri: Apollo ve Daphne (heykel grubu, 1622-1624, Roma, Gallería Borghese); Estasi di Santa Theresa (Azize Theresa’nın Vecdi, heykel grubu, 1645-1652, Roma Santa Maria della Vittoria Kilisesi); XIV. Louis’nin Atlı Heykeli (1669-1677, Paris, Versailles ve Roma, Galleria Borghese); San Pietro Kilisesi Kolonatları (1660, Roma); Scala Regia (Kral Merdivenleri-Vatikan ile San Pietro Kilisesi’ni birleştiren merdivenler, 1663-1666); Fontana del Tritone (Tritone Çeşmesi, 1632-1637, Roma, Piazza Barberini); Fontana dei Quatro Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi, 1647-1651, Roma, Piazza Navona); Baldeken (1624-1653, Roma, San Pietro Kilisesi).

Advertisement

Leave A Reply