Gilaburu Meyvesinin Yararları ve Gilaburu Meyve Suyu Hazırlanması

0
Advertisement

Gilaburu meyvesinin yararları nelerdir? Gilaburu nasıl tüketilir, meyve suyunun hazırlanışı ile kullanımı hakkında bilgi.

gilaburu

Gilaburu Meyvesinin Yararları:

Gilaburu sonbahar aylarında toplanan ve salamura edildikten sonra tüketilen bir bitkidir. Özellikle böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmekle birlikte birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Gilaburu meyvesinin kabukları kaynatıldıktan sonra romatizmal hastalıklar, astım, epilepsi, kabakulak, kas spazmları, uyku düzensizliği gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda Gilaburu suyunun karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor.

Amerika’da ki bazı tıp enstitülerinde ise Gilaburu meyvesinin kanser üzerine olan etkileri halen incelenmektedir. Ancak şu ana kadar kamuoyuna açıklanan bir bilgi bulunmamaktadır.

Gilaburu Çiçek ve Meyvesi

Sol tarafta Gilaburu bitkisinin çiçeği sağ tarafta ise Gilaburu meyvesi görülmektedir.

Gilaburu Meyve Suyunun Hazırlanması ve Kullanım Önerileri:
  1. Öncelikle Gilaburu meyvesi toplandıktan sonra korunması ve salamura edilebilmesi için su içerisinde bekletilmelidir.
  2. 0 ile 15 derece arası bir soğuklukta olması gereken su içerisinde bekleyen Gilaburu meyveleri serin ve aynı zamanda da güneş görmemesi koşulu ile yaklaşık olarak 1 yıl bozulmadan tazeliğini muhafaza edilmektedir.
  3. Su içerisinde bekler durumda olan Gilaburu meyveleri bir süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra bir katı meyve sıkacağı marifeti ile suyu sıkılır. Çıkan Gilaburu meyve suyuna birebir ölçülerde (kendi damak tadınıza göre de ilerleyen dönemlerde ayarlayabilirsiniz) içme suyu eklenir. Şeker ve ya benzer tatlandırıcılar kullanılması pek tavsiye edilmez. İlle de kullanacağız derseniz çok az miktarda şeker kullanın. Dilerseniz Gilaburu meyvelerini direkt yiyerek de tüketebilirsiniz.
  4. Gilaburu suyunun taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Sabah ve akşam iki su bardağı tüketebilirsiniz. Gilaburu meyvelerini sıkarken ölçünüzü buna göre almanız icap eder. Hazırlanmış olan Gilaburu meyve suyunun gece yatmadan önce ve sabah aç karnına olmak üzere iki kısma ayrılıp tüketilmesi yerinde bir davranış olacaktır.
  5. Hazır olarak da Gilaburu meyve suyu satılmaktadır ancak asla kendinizin hazırladığı gibi tazelikte bir Gilaburu meyve suyu piyasadan satın alamazsanız.
  6. Prostat ve ya böbrek taşı sorunu olan kişilere ise günde 750 gram kadar Gilaburu meyvesi tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  7. Şu ana kadar bilinen tek yan etkisi aspirin kullanan kişilere karşı olmuştur. Bunun haricinde bilinen bir yan etkisi yoktur.

Advertisement

Leave A Reply