Giovanni Battista Piazzetta Kimdir?

0

Giovanni Battista Piazzetta kimdir? 18. yüzyıldaki Venedik’in en önemli sanatçılarından olan Giovanni Battista Piazzetta hayatı ve eserleri.

Giovanni Battista Piazzetta Kimdir?

Giovanni Battista Piazzetta, giambattista piazetta olarak da bilinir (d. 13 Şubat 1682, Venedik – ö. 28 Nisan 1754, Venedik), 18. yüzyılın en önemli Venedikli sanatçılanndan sayılan ressam, ilüstratör ve tasarımcı.

Giovanni Battista Piazzetta'nın bir eseri

Giovanni Battista Piazzetta’nın bir eseri

Ahşap oyma ustası olan babasının atölyesinde çalışmaya başladı. Ama kısa süre sonra aile mesleğini bırakıp resim öğrenimi için Antonio Molinari’nin yanma girdi. 1703’e doğru Bologna’ya giderek G.M. Crespi’nin atölyesinde çalıştı. 1711’de Venedik’e geri döndü ve ölümüne değin orada yaşadı.

Piazzetta’nın yapıtlarının, özellikle de gençlik yıllarına ait olanların tarihlerine ilişkin bilgiler çok azdır. “Aziz üiacomo Şehitlik Yolunda” (S. Stae, Venedik) adlı yapıtını 1717’de yaptı. Bu dönemde genç bir ressamı, ileride Venedik’in en ünlü ressamı olacak Giovanni Battista Tiepolo’yu güçlü biçimde etkilemişti. 1725-27 arasında SS. Giovanni ve Paolo Kilisesi’ndeki Ayin Şapeli için “Aziz Domenico’nun Yücelmesi” adlı tavan resmini gerçekleştirdi. Büyük bir olasılıkla 1732’de, en yetkin dinsel yapıtı sayılan “Aziz Francesco’nun Vecdi”ni (Belediye Resim Galerisi, Vicenza) yapmaya başladı. Yaklaşık üç yıl sonra Köln elektörü için “Meryem’in Göğe Çıkışı” (Lille Müzesi) konulu bir sipariş aldı. Her ikisi de Rokoko üslubu havasındaki “Pastoral” (Chicago Sanat Enstitüsü) ve “Kıyıda Doğa Görünümü” (Wallraf-Richartz Müzesi, Köln) adlı resimlerini büyük olasılıkla 1740 dolaylarında yaptı. Son yıllarında, konularını tarihten aldığı bir dizi büyük boyutlu dekorasyon işinde çalıştı.


Leave A Reply