Giovanni Pisano Kimdir?

0
Advertisement

Giovanni Pisano kimdir? İtalyan heykel sanatçısı Giovanni Pisano’nun hayatı ve eserleri ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Giovanni Pisano Kimdir?

Giovanni Pisano, (d. y. 1250 Piza – ö. 1314’ten sonra, Siena?), bazı uzmanların İtalya’daki tek gerçek gotik heykelci saydığı sanatçı. Mesleğe, klasikçi tutumundan etkilendiği babası Nicola’nın yanında başlamış, onun ölümünden sonra çalışmalarında sürekli olarak antik öğeleri Kuzey’e özgü gotik biçimlerle bütünleştirme çabası gütmüştür.

Giovanni Pisano

Giovanni Pisano’nun S. Andreas Kilisesi için yaptığı mermer vaiz kürsüs, 1297 – 1301; Pistoia – İtalya

İlk yapıtlarını babasınınkilerinden ayırt etmek oldukça güçtür. Nicola’nın yardımcısı olarak adı ilk kez 1265’te Siena Katedrali vaiz kürsüsü için yapılan sözleşmede geçer. Giovanni 1285’te Piza yurttaşlığından Siena yurttaşlığına geçti ve aynı yıllarda Siena Katedrali’nin cephesi üzerinde çalışmaya başladı. Sonraları Orta İtalya’daki gotik katedrallerde örnek alınacak olan bu yapıtında Pisano, Fransız gotiğinin figürlerle bezeli cephelerini terk ederek, soruna mimari açıdan yaklaştı ve cephenin alt bölümünü bir dizi küçük sütun ve dilimli desenlerle bezedi. Giriş kemerleri hizasına ve üstüne yerleştirdiği hareketli figürler ise yapının belirgin mimari çizgisini yumuşatıyordu.

1301’de tamamladığı Pistoia Katedrali vaiz kürsüsü Giovanni’nin en önemli yapıtı sayılır. Hem konusu, hem de mimari düzeni babasının 40 yıl önce gerçekleştirdiği Piza Vaftizhanesi vaiz kürsüsüne benzeyen bu yapıtında Giovanni figürlerdeki ifade yoğunluğunu en üst düzeye ulaştırmıştı. “Meryem’e Müjde”, “İsa’nın Doğumu” ve “Çobanlara Müjde” gibi panolarda gerek figürleri biçimlendirişi, gerekse uyguladığı derin oyma yöntemi, ifadeci nitelikleri daha da güçlendiriyordu.

Pisano bu yapıtından sonra babasının klasikçi tutumuna benzer bir anlayışla durağan ve anıtsal biçimlere yöneldi. Ondaki bu değişimi bazı uzmanlar çağdaşı ressam Giotto’nun anıtsal üslubundan etkilenmesine bağlarlar. Giotto’nun Padova’da Arena Şapeli fresklerini yaptığı sırada (y. 1305) Pisano da mermerden bir “Madonna ve Çocuk İsa” heykeli yapmıştı.

Pisano 1302-10 arasında Piza Katedrali vaiz kürsüsünü yaptı. Belgelenebilen son yapıtı Lüksemburglu Marguerite’in Cenova’daki mezar heykelidir (1311). 1314’te Siena’da olduğuna ilişkin kayıtların bulunması, onun bu kentte öldüğünü düşündürmektedir.

Advertisement

Leave A Reply