Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

0
Advertisement

Girişimcilik haftası ile ilgili yazı / kompozisyon. Girişimcilik nedir? Girişimcilik neden hem insanlar hem de uluslar için önemlidir?

Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

Kaynak : pixabay.com

İktisadi mal, mülk, hizmet ve üretimin bir araya getirilerek ekonomik fırsatlar doğrultusunda yeni değerlere dönüştürülmesi girişimcilik olarak tanımlanabilir. Girişimci olmak, iktisadi yaşamaya alışmak, ekonomik fırsatları iyi değerlendirmek ve ufuk çizgisine sahip olmakla ilgilidir.

Yukarıda saydıklarımız elbetteki biraz da sözlük anlamı ile ansiklopedik anlamından çıkan kısa bir tanım. Ancak dünyadaki gerçeklere bakınca girişimciliğin neden önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Tüm dünyayı kasıp kavuran teknoloji firmaların kurucularına bakılacak olursa hemen hemen hepsinin daha 30 yaşına gelmeden yani herhangi bir maddi birikim dahi yapmadan sadece inovasyon ve girişimci ruh ile girdikleri işlerden büyük bir başarı hikayesi ile ayrıldığı görülmektedir.

Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

Kaynak : pixabay.com

Bir insanın ticari zekası girişimcilik özelliklerini etkiler. Girişimci olmak isteyen birinin piyasayı çok iyi takip etmesi gerekir. Ekonomik gelişmeleri ve analizleri yorumlayabilmeleri gerekir. Serbest piyasa ekonomisini takip etmeleri girişimciler oldukça verimli olmaktadır.

Endüstri alanlarının teknik bölümleri girişimcilik alanında en uygun yerlerdir. Teknik gelişmeleri takip etmek sürdürebilir kalkınma ve teknolojinin girişimcilik için bir kaynak olmasını sağlar. Girişimci olmak için girişimcilerin her şeyden haberdar olması gerekir.

Advertisement
Ya Öncü Ol Ya da Öncüleri Hemen Yakala!

Özellikle Sanayi 4.0 ve nano teknolojik alanındaki yeni teknolojik gelişmeler girişimci ruha sahip kişilerin büyük bir fark yaratmasına sebebiyet vermektedir. Belki 10 yıl sonra bu konular artık eski konular olacaktır. Bunlarda dikkate alınmalıdır. Yani mühim olan yeniliklere açık olmaktır. Teknolojiye ve bilime öncü olmak bambaşka bir başarıdır. Öncü olamıyorsanız bari bu yenilikleri göz önüne alarak neler üretebileceğinizi bulmalısınız. Bulabilenlere işte o zaman gerçek girişimci denecektir.

Sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmelerden haberdar olmak fırsatları yakalamak, değerlendirmek ve dönüştürmek anlamında oldukça faydalı olmaktadır. Girişimci olmak için eldeki kaynakları fırsata çevirmek gerekir. Bu nedenle mevcut imkanları değerlendirmek daha önemlidir. Mevcut imkanlarla yeni fırsatlar oluşturmak gerçek girişimciliktir.

Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

Kaynak : pixabay.com

Girişimci insanlar sosyal ilişkilerde çok iyi olan insanlardır. İnsanlara cana yakın davranırlar. Hemen muhabbet kurarak pazarlama alanında da kendilerini gösterirler. Böylece kendi müşteri ağlarını kendileri oluştururlar. Sermaye, kaynak, hedef üçgeninde gerçek bir girişimci olmak için sosyal bir insan olmak gerekir. Girişimcilik haftasında bu kavramların üzerinde durmak gerekir.


Leave A Reply