Giulio Cesare Operası Konusu (George Frideric Handel), Karakterler

0
Advertisement

Giulio Cesare Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Giulio Cesare Operasının konusu, özeti, karakterler hakkında bilgi.

GİULİO CESARE

Üç perdelik operadır.

Metin: Nicolo Haym.
Bestecisi: George Frideric Handel
İlk oynanış: 1724 Londra.

Başlıca kişiler:

Cesare (Bariton), Ptolemeus (Tenor), Cleopatra (Soprano), Cornelia (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: İ. Ö. I. yüzyılda eski Mısır.

Advertisement

Handel, hayatı boyunca operayı (çeşitli değişikliklerle) üç kez canlandırdı: 1725, 1730 ve 1732’de.

Cesare ve Kleopatra’nın rolleri aslen sırasıyla castrato Senesino ve ünlü soprano Francesca Cuzzoni tarafından söylendi. Handel, her şarkıcı için sekiz arya ve iki resitatif besteledi, böylece vokal yeteneklerini tam olarak kullandı. Orijinal versiyonda Curio ve Nireno’ya herhangi bir arya tahsis edilmedi, sadece ilk ve son korolarda yer almalarına rağmen, sadece resitatiflerde şarkı söylediler. Ancak Handel, 1730’da daha sonraki bir canlanma için Nireno için bir arya besteledi. 1724’teki ilk performansları için Giulio Cesare 4 korno, 2 obua, 2 alto kaydedici, 2 fagot, enine flüt, birinci, ikinci ve üçüncü keman, viyola, çello, viola da gamba, arp, theorbo ve sürekli basso için puanlandı.

Konusu:

Gücünün doruğunda bulunan Cesare düşmanı Pompeus’u yenilgiye uğratıp Mısır’ı egemenliğine katmıştır. Mısır tahtının iki adayı olan Ptolemeus ve kardeşi Cleopatra arasındaki gerilim sürüp gitmektedir. Ptolemeus Cesare’ye hoşgörünmek için yenik komutan Pompeus’un başını kestirip gönderir. Bu olay Roma başbuğunu üzmüştür. Cleopatra ise başka bir oyuna kapılmış, kendisini Lidia adıyla bir saray nedimesi olarak tanıtıp Cesare’ye kardeşinin planlarını haber vermeyi düşünmüştür. Bu arada Pompeus’un karısı Cornelia’nın Ptolemeus’u öldürmeye kalkması başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Cesare, Lidia adıyla tanıdığı Cleopatra’yı ilk görüşte sevmiştir. Ona evlenmek istediğini söylerken halk ve askerlerin Ptolemeus’un etkisiyle Cesare’ye karşı ayaklandığı haber verilir. Romalı başbuğ önce yenilgiye uğrarsa da askerlerini toplayıp zaferi kazanır. Opera Cesare ve Cleopatra’nın evlenme töreniyle biter.

Bestecinin arya ve resitatif tekniğinde en olumlu örneklerini toplayan bu ilgi çekici yapıt günümüzde de sahneye konmaktadır. Handel özellikle karakterlerin belirtilişinde başarı göstermiş, ayrıca senfonik bir çabayla eseri kurtaran nedenleri tamamlamıştır.


Leave A Reply