Gloria Fuertes Kimdir? İspanyol Şair ve Çocuk Edebiyatı Yazarı

0
Advertisement

Gloria Fuertes García kimdir? İspanyol şiir dünyasında büyük bir iz bırakmış olan Gloria Fuertes García hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Gloria Fuertes

Gloria Fuertes García (28 Temmuz 1917 – 27 Kasım 1998), İspanyol şair ve çocuk edebiyatı yazarı, İç Savaş’tan sonraki ilk İspanyol edebi hareketi, 50’lerin nesli veya postizm ile bağlantılıdır. Özellikle 1970’lerde İspanya’da çocuklara yönelik televizyon programlarındaki işbirliklerinden sonra iyi tanındı. Çalışmalarında kadın erkek eşitliğini, pasifizmi ve çevre için mücadeleyi savundu. 2017 yılında doğumunun yüzüncü yılı ile birlikte, 20. yüzyıl boyunca bir bütün olarak İspanyol şiirindeki rolünün tanınması büyük ölçüde arttı. İspanya’nın Madrid kentinde doğdu ve öldü.

Gloria Fuertes 1917’de Madrid’de mütevazı bir ailede dünyaya geldi. Kadın Mesleki Eğitim Enstitüsü’nde steno, daktilo ve çocuk bakımı eğitimi aldı. Yazmaya olan ilgisi beş yaşında hikayeler yazmaya ve resimlemeye başladığında başladı. Ancak ailesinin kendisine zerre kadar destek vermediğini ve kendisini bir kitapla görürse annesinin azarlayacağını da ifade etmiştir. Ancak ilk şiirini on dört yaşında yayımladı: Infancia,joven, vejez (Çocukluk, Gençlik, Yaşlılık) ve on yedi yaşında ilk şiir kitabı olan Isla Ignorada’yı yazdı ve 1950’de yayımlandı. 1934 yılında muhasebeci olarak çalışmaya başladı. Uzun süre çocuk hikayeleri, oyunlar ve oyunlar yazmakla birleştirdiği işleri yaptı.

Kendisini her zaman “kendi kendini yetiştirmiş ve şiirsel olarak eğitim görmemiş” olarak tanımlamasına rağmen, adı iki edebi akımla ilişkilendirilmiştir: 50’lerin Kuşağı ve 40’ların sonlarında katılan ve Carlos’un bir parçası olan savaş sonrası bir edebiyat grubu olan Postismo. Edmundo de Ory, Eduardo Chicharro ve Silvano Sernesi ve Angel Crespo ve Francisco Nieva’nın da işbirliği yaptığı.

Pozizm, mizah yoluyla şiirsel tavrın gizemini ortadan kaldıran Gloria Fuertes’te sonsuza kadar kaldı; Gloria Fuertes’te mizah, gerçekliği inşa etmenin ve şeylerin gerçeğini keşfetmenin eleştirel bir yoludur. İç Savaş onun üzerinde derin bir etki bıraktı. Savaşa karşı mücadele ve medeniyetin saçmalığına karşı protesto onun şiirinde kategorik olarak mevcuttur. Dediği gibi, “savaş trajedisi olmasaydı asla şiir yazamazdım.”

Advertisement

Gloria Fuertes’in çalışmaları, savaş deneyiminden sonra aşk, acı, ölüm ve yalnızlık gibi evrensel temaları işleyen ironi ile karakterize edilir. Hepsi, şiirlerine sözlü dile yakın harika bir müzikalite ve ahenk kazandıran, çekicilik, tazelik ve sadelik dolu garip metaforlar ve dilsel oyunlarla dolu. “Beni rahatsız eden”, “Herkese açığım”, “Jenny” gibi şiirlerde ustaca dile getirilen eşcinselliği hakkında spekülasyonlar yapıldı.

1940 ve 1953 yılları arasında Pelayos, Chicos, Chicas, Chiquitito adlı çocuk dergilerinde ve “Flechas y Pelayos” (Maravillas) adlı çocuk kitaplarında ve “Pigtails and Pelines” adlı çizgi romanı yayınlayan Arriba gazetesinde (dokuz yıl) çalışmaya başladı. ) . -sırasıyla yaşlı kadın ve altı yaşında bir erkek çocuk). Genç okuyucular arasında büyük popülerlik kazandılar.

Maria Dolores ve Adelaida Lasantas ile birlikte dergilerde, oyunlarda ve şiirlerde çocuk edebiyatına olan bağlılığının yanı sıra, 1951’de yerel bar ve kafelerde konserler ve şiir okumaları düzenleyen, yetişkin dergilerinde işbirliği yapan “Etekli Ayetler” grubunu kurdular. Directions, Spanish Poetry ve Straw Bird olarak çalıştı ve 1950 ile 1954 yılları arasında Antonio Gala, Julio Mariscal ve Rafael Mir ile birlikte Archer adlı şiir dergisini yarattı ve yönetti.

1955’ten 1960’a kadar Uluslararası Enstitü’de ​​kütüphane bilimi ve İngilizce okudu. 1961’de Bucknell Üniversitesi’nde İspanyol edebiyatı öğretmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne Fulbright bursu kazandı; daha sonra Mary Baldwin Koleji ve Bryn Mawr Koleji’nde ders verdi ve 1963’e kadar Uluslararası Enstitü’de ​​Amerikalılara İspanyolca öğretti; 1972’de Fundación Juan March’tan çocuk edebiyatı için bir hibe aldı.

1970’lerin ortalarında, kesinlikle çocuk şiiri haline gelen TVE, Being a Globe, Two Globes, Three Globes ve La Cometa Blanca gibi çeşitli çocuk programlarında aktif olarak yer aldı. Bu bilgi için Gümüş Yüzük’ü beş kez almak. Bu yıllardan beri Gloria Fuertes’in faaliyetleri durdurulamaz oldu: okumalar, konserler, haraçlar… her zaman çocuklara yakın; Çocuklar ve yetişkinler için sürekli şiir yayınlıyor. Martes y Trece’in parodisinin “Özel Nochevieja” (Yılbaşına Özel Bir Özel) haline gelmesinden sonra çok popüler oldu.

Yorulmak bilmeyen bir sigara tiryakisi, 27 Kasım 1998’de akciğer kanserinden öldü ve Madrid’in güney mezarlığına gömüldü. 2001 yılında cenazesi Alcobendas’taki (Madrid) La Paz mezarlığına nakledildi. Servetini bir Katolik yetimhanesine bıraktı.

Advertisement

Cinsiyet eşitliği

Texas Üniversitesi’nden Sharon Keefe Ugalde’ye göre, çalışmalarında nazik ve taze sözlülük onu kabul edilen şiirsel kalıptan uzaklaştırdı. Bazı uzmanlar, Fuertes’in çalışmasının zaferine karşı başka bir koşulun, onun bir kadın, lezbiyen ve fakir olması olduğunu onaylıyor. Indiana Üniversitesi’nden Reyes Vila-Belda, şiir dünyasını sesi olmayan insanların, kadınların, işçilerin ve yoksulların kaygılarına açtığını vurguluyor.

Fuertes, tarihin ev içi alanla sınırlı olduğu bir dönemde okuma, yazma, çalışma veya şair olma hakkından başlayarak kadının hakkını talep etti. Ayrıca, General Franco’nun İspanyol diktatörlüğü sırasında geleneksel kadın rollerini sorguladı ve kadınlar için yeni bir model sundu.

Bu konuda en iyi bilinen eserlerinden biri 1978’de yayınlanan ve şimdiden İspanya’da çocuk edebiyatının bir klasiği olan Üç Bilge Kraliçe: Melchora, Gaspara ve Baltasara’dır. Hikayede Melchor, Gaspar ve Baltasar Belén’e gidemezler, bu yüzden kadınları evlerine hapseden savaş sonrası toplumun aksine, karıları yolculuğa çıkar ve öncü bir rol oynar. Burada, babalar savaşa gittiğinde aynı zamanda bilge kraliçeler olan anneler, yıldızı takip etmeli ve yeni doğan İsa’ya hediyeleri getirmelidir.

Fuertes, toplumsal cinsiyet eşitliği için savaşmanın yanı sıra, çevresel nedenler için bir aktivist ve 1936’da İspanya İç Savaşı’na karşı çıkan Vietnam ve Kamboçya’daki savaşlara alenen karşı çıkan bir pasifistti.


Leave A Reply