Gökkuzgun Nasıl Bir Kuştur? Nerede Yaşar? Beslenmesi Üreme Davranışı

0
Advertisement

Gökkuzgun nasıl bir kuştur? Gökkuzgun kuşunun yaşam alanı, özellikleri, beslenme ve üreme davranışları hakkında bilgi.

gökkuzgun

Kaynak: commons.wikipedia.org

Gökkuzgun Kuşu

Gökkuzgunlar, 29–32 cm uzunluğunda ve 52–58 cm kanat açıklığına sahip bir karga büyüklüğünde, tıknaz bir kuştur; turuncu-kahverengi bir sırt ile esas olarak mavidir.

Gökkuzgunlar, kur yapma veya karasal uçuşlar sırasında hava akrobasisi ile tanınan orta boy kuşlardır. Parlak renkli tüyleri ve çengelli bir gagası var. Gökkuzgunlar, parlak mavi ile siyah uçuş tüyleriyle kontrast oluşturan güçlü direkt uçuşlarında dikkat çekiyor. Erkekler ve dişiler benzerdir, ancak yavrular, yetişkinin sıkıcı bir versiyonudur.

gökkuzgun

Kaynak: commons.wikimedia.org

Habitat

Gökkuzgunlar, Avrupa’da ürer. Genel yelpazeleri Orta Doğu, Orta Asya ve Fas’a kadar uzanıyor. Bu kuşlar uzun mesafeli göçmenlerdir, Sahra’nın güneyinde, Senegal’den doğudan Kamerun’a ve Etiyopya’dan batıdan Kongo’ya ve güneyden Güney Afrika’ya iki ayrı bölgede kışlayan uzun mesafeli göçmenlerdir. Bazı popülasyonlar Hindistan üzerinden Afrika’ya göç ediyor. Gökkuzgunlar, ovaları tercih eden, dağınık ağaçlara sahip, sıcak, kuru, açık ülke kuşlarıdır. Açık alanlara sahip meşe ve çam ormanları başlıca üreme habitatlarıdır, ancak çiftlikler, meyve bahçeleri ve karışık bitki örtüsüne sahip benzer alanlar da kullanılmaktadır. Afrika’da, ağaçların bulunduğu çok çeşitli kuru ve açık arazilerde görülürler. Gökkuzgunlar kışları öncelikle kuru, ormanlık savanlarda ve gür ovalarda kışlar.

Beslenme

Gökkuzgunlar, genellikle yalnız kuşlardır. Genellikle yedikleri potansiyel avı izlerken ağaçların, direklerin veya tellerin üzerinde belirgin bir şekilde tünerler. Bu kuşların çağrısı, karga benzeri sert bir sestir ve gergin olduklarında bir dizi gürültülü çağrı verirler.

Gökkuzgunlar etoburdur. Diyetleri büyük böcekler, küçük sürüngenler, kemirgenler ve hatta kurbağaları içerir. Yavrular çoğunlukla çekirge ve çalı cırcır böceği yerler.

Advertisement
gökkuzgun

Kaynak: commons.wikimedia.org

Üreme

Gökkuzgunlar tek eşlidir ve çift oluşturur. Ağaca veya uçurum deliğine yuva yaparlar ve Mayıs’tan Haziran’a kadar 6 yumurta bırakırlar. Kuluçka dönemi 17-19 gün sürer ve dişi tarafından yapılır. Civcivler; çıplak ve kör olarak yumurtadan çıkarlar, ancak hızla gelişirler. 25 ila 30 gün sonra uçmaya başlarlar, ancak yine de yaklaşık 3 hafta daha ebeveynlerine bağımlıdırlar.

Nüfus tehditleri

Gökkuzgunlara yönelik ana tehditler arasında Akdeniz çevresinde göç sırasında avlanma yer alıyor ve Umman’da muhtemelen binlerce kişi yiyecek için bu kuşları öldürüyor. Tarımsal uygulamalar, potansiyel yuva alanları ve avlanma için tünekler sağlayan ağaçların ve çitlerin kaybına yol açmıştır ve pestisitler, böcek yeminin bulunabilirliğini azaltmıştır.

IUCN Kırmızı Listesine göre, gökkuzgunların toplam nüfusu, 100.000-499.999 olgun birey dahil olmak üzere yaklaşık 200.000-600.000 kişidir. Avrupa’da üreme popülasyonu 75.000-158.000 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Genel olarak, şu anda, bu tür IUCN Kırmızı Listesinde Asgari Endişe (LC) olarak sınıflandırılmıştır, ancak bugün sayıları azalmaktadır.


Leave A Reply