Gözde Arpacık Nedir? Neden ve Nasıl Olur? Arpacık Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Gözde arpacık ve şalazyon nedir? Arpacık neden olur ve nasıl önlenebilir? Arpacık için tedavi önerileri ve tekrarlayan arpacıkta yapılması gerekenler.

Arpacık, üst veya alt göz kapağınızda oluşan bir sivilce veya apsedir. Bazen normalde göz kapağınızın yüzeyinde yaşayan bakteriler bir yağ kanalını bloke eder. Sonra iltihaplanır. Diğer zamanlarda, mikroplar ve ölü cilt hücreleri göz kapağınızın kenarında sıkışır.

arpacık

Çoğu zaman bir arpacık kirpik yanında sivilce olarak başlar. Patlamadan ve iyileşmeden önce birkaç gün sürebilen kırmızı, ağrılı bir yumruya dönüşür. Bazı arpacıklar kısa ömürlüdür ve kendi başlarına iyileşir. Diğerleri doktor bakımı gerektirebilir.

Arpacık genellikle göz kapağınızın yüzeyinde bulunur ve kolayca görülebilir. Ama göz kapağının derinliklerinde oluşabilirler. Dahili bir arpacık (kapağınızın alt tarafında) ayrıca kırmızı, ağrılı bir yumruya neden olur. Ancak konumu, göz kapağınızda beyaz bir başın görünmesini önler. Bu tip enfeksiyon geçtikten sonra da kaybolabilir. Bazıları, doktorunuzun açması ve boşaltması gereken sıvı dolu küçük bir kist bırakır.

Arpacığa Neden Olan Nedir?

Genellikle tıkalı bir yağ bezi ve belirli bir bakteri türünün birleşimidir. Vücudunuz, sizinle birlikte yaşayan milyarlarca dost bakteri ile kaplıdır. Çoğu zaman sorun yoktur. Ancak koşullar doğru olduğunda, bakteriler aşırı ürer ve sivilce yapar.

Advertisement

Şalazyon nedir?

Arpayı üreten tıkalı bez asla iyileşmezse, çevresinde yara dokusu oluşur. Acı gider ama bir yumru kalır. Doktorlar buna kronik bir şalazyon diyor.

Arpacık ve şalazyon zararsızdır. Göz kürenizi veya görme yeteneğinizi nadiren etkilerler. Nadiren selülit adı verilen yüzün ciddi enfeksiyonlarına neden olabilirler. Herhangi bir yaşta olabilirler ve özellikle devam eden göz kapağı tahrişi (blefarit) veya rosacea adı verilen bir cilt rahatsızlığı olan kişilerde zaman zaman geri dönme eğilimi gösterirler.

Arpacık Belirtileri

Bir arpacık, göz kapağının kenarına yakın kırmızı, sıcak, çok hassas şişmiş bir yumru. Öte yandan, bir şalazyon, normalde göz kapağınızın ortasında biraz hassas, pürüzsüz, yuvarlak bir yumrudur.

Aşağıdaki durumlarda Doktorunuzu görün:
  • Şişme birkaç gün içinde azalmaz veya kötüleşir gibi görünüyorsa
  • Göz kapağınız çok şiştiyse, göremiyorsanız
  • Gözün içinde veya çevresinde ağrı varsa
  • Arpacık tekrarladıysa. Bu, diğer kronik cilt problemlerinin bir belirtisi olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık acı verici ve çirkin görünümlüdür. Ancak bunlar sadece göz kapağınızda tıkalı bir yağ bezidir ve birkaç gün içinde kendi başlarına veya basit bir tedavi ile gitmelidir.

Arpacıklara benzeyen ancak enfekte olmuş yağ bezleri olan şalazyon da, genellikle kendi başlarına kaybolur. Ancak onların gitmesi bir ay veya daha uzun sürebilir.

Çoğu zaman evde arpacığı tedavi edebilirsiniz. Etkilenen göze birkaç gün boyunca günde 2 ila 4 kez 10 ila 15 dakika boyunca sıcak bir kompres uygulayın. Sıcak kompres uyguladıktan sonra, yağ bezini çıkarmaya çalışmak için parmağınızı iltihaplı yumruya bastırın. Bunu yapmak ağrınızı ve iltihaplarınızı hafifletebilir ve arpacıkların daha hızlı gitmesine yardımcı olabilir.

Advertisement

Sıcak kompres kullanırken gözünüzü kapalı tutun. Sıkmayın – kendi kendine patlamasına izin verin. Bazı arpacıklar patlarken cilt enfeksiyonlarını yayar. Bu olursa, antibiyotik almanız gerekir.

Arpacık geri gelirse, doktorunuz size antibiyotik krem veya merhem verebilir. Veya blefarit gibi altta yatan bir durum varsa antibiyotik hapları alabilir veya başka tedaviler yapabilirsiniz. Size hangi ilacı verdiği talimatlarını izleyin.

Bazen bir arpacığı tamamen boşaltmak için küçük bir ameliyat gerekir. Göz kapağınızı uyuşturmak için yerel bir anestezi uyguladıktan sonra (yani uykuya dalmanız gerekmeyecek), doktor onu keser ve içindeki sıvıyı çıkarır. Göz kapağınız çabuk iyileşmelidir.

Bir şalazyon bazen kendi kendine temizlense de, sıcak kompresler işleri hızlandırabilir. Doktorunuz size yardımcı olması için bir atış anti-enflamatuar ilaç verebilir. Ayrıca şalazyonu basit bir ameliyatla giderebilir. Sadece lokal bir anestezi gerektirir. Daha sonra 24 saate kadar göz kapağı bandajı takmanız gerekebilir.

Arpacık Nasıl Önlenir?

Eğer sık sık arpacık oluyorsa, göz kapaklarınıza daha iyi bakmanız gerekebilir. Bakterilerin beslenmeyi sevdiği mikroplardan ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanız gerekir. Bir fincan ılık suya bir kaç damla bebek şampuanı koyun ve karıştırın. Kirpiklerinizin tabanı boyunca sabunlu çözeltiyi hafifçe fırçalamak için bir pamuklu çubuk veya bez kullanın. Gözlerini kapalı tutun.

Karışımı yapmak için vaktiniz yok mu? Kapalı kapaklarınızı duştayken bebek şampuanına batırılmış bir bezle ovun. Göz başına 30 saniyeye yeterlidir.

Ayrıca, göz kapaklarınızdaki süresi dolmuş makyajı temizleyin, kullanılmış havlu kullanmayın veya kirli ellerle gözünüze dokunmayın.

Kirpiklerinizin yakınındaki yumuşak bir nokta, bir arpacığın erken uyarı işareti olabilir. İlk işarette sıcak bir kompres uygulayın. Daha hızlı oluşmayı ve daha fazla tıkanmayı önlemenize yardımcı olacaktır.

Arpacıklarınız tekrar tekrar geri gelirse, blefarit veya akne rosacea adı verilen kronik bir durumun işareti olabilir. Doktorunuza görünün.

Advertisement


Leave A Reply