Gregory Corso Kimdir? Beat Hareketinin Kilit Üyesi Amerikalı Şairin Hayatı

0
Advertisement

Gregory Corso kimdir? İtalyan asıllı Amerikalı şair ve Beat Hareketinin kilit üyesi olan Gregory Corso hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Gregory Corso

Kaynak : wikipedia.org

Gregory Nunzio Corso, 26 Mart 1930’da Greenwich Village, New York’ta İtalyan genç bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir yıl sonra annesi İtalya’ya döndü. Yetimhanelerde ve koruyucu ailelerde yaşadıktan sonra, on bir yaşında Corso, yeni evlenen babasının yanına döndü. Ancak iki yıl sonra kaçtı; yakalandığında iki yıl boyunca bir çocuk yuvasına konuldu. Ayrıca bir soygun davasında maddi tanık olarak tutulurken New York hapishanesinde birkaç ay geçirdi. Babasına iade edildi, ancak tekrar kaçtıktan sonra “gözlem için” üç ay boyunca Bellevue Hastanesine gönderildi. On altı yaşında, Clinton Eyalet Hapishanesinde başka bir soygundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanedeyken, klasikleri bol bol okudu, Fyodor Dostoevsky, Stendhal, Percy Bysshe Shelley, Thomas Chatterton ve Christopher Marlowe’un yanı sıra sözlük ve şiir yazmaya da orada başladı.

Hapisten çıktığı 1950 yılında bir Greenwich Village barında, kendisini deneysel şiirle tanıştıran Allen Ginsberg ile tanıştı. 1954’te Boston’a taşındı ve burada kendini tekrar kütüphaneye adadı, bu sefer Harvard Üniversitesi’nde. İlk yayınlanan şiirleri 1954’te Harvard Avukatı’nda çıktı ve ilk kitabı The Vestal Lady on Brattle and Other Poems (1955) Harvard ve Radcliffe öğrencileri tarafından üstlenildi. Corso zaman zaman işçi, Los Angeles Examiner için bir gazete muhabiri ve bir tüccar denizci olarak çalıştı.

Ertesi yıl San Francisco’ya gitti ve burada Ginsberg ve Jack Kerouac ile okumalar ve röportajlar yaptı ve Beat hareketinin önde gelen isimlerinden biri olarak tanındı. Corso, 1957’den 1958’e kadar Paris’te yaşadı ve Lawrence Ferlinghetti/City Lights Books’un 1958’de yayınladığı Benzin adlı kitabına dönüşen şiirlerin çoğunu burada yazdı. 1970’den 1974’e kadar Corso, Kimim Ben adlı bir el yazması üzerinde çalıştı. ben. Ben kimim ama el yazması çalındı. 1981 Otokton Ruhunun Herald’ına (New Directions Publishing) kadar başka bir büyük eser yayınlamadı. Diğer önemli kitaplar arasında Bomb (City Lights Books, 1958), Death’s Happy Birthday (New Directions Publishing, 1960), Long Live Man (New Directions Publishing, 1962), Elegaic Feelings American (New Directions Publishing, 1970) ve Mindfield yer alır:

Corso, kısa bir süre New York Eyalet Üniversitesi, Buffalo’da ve birkaç yaz boyunca Boulder, Colorado’daki Naropa Enstitüsü’nde ders vererek çok seyahat etti. (Komünist Parti üyesi olmadığını belgeleyen bir yeminli beyanı imzalamayı reddettiği için 1965 yılında SUNY öğretim görevinden kovuldu.) Üç kez evlendi ve beş çocuğu oldu. Gregory Corso, 17 Ocak 2001’de yetmiş yaşında öldü.

Advertisement

Leave A Reply