Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanabilecek Doğal Çözümler

0
Advertisement

Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmada evde yapabileceğiniz doğal çözümler, Ne işe yarar, ne işe yaramaz, tüm bilgiler.

Grip

Kaynak: pixabay.com

Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Doğal Çözümler

Doğal Yöntemler: Hangileri İşe Yarar, Hangileri Yaramaz?

Hemen hemen herkes, bir süre soğuk algınlığı ve grip virüsüne maruz kalmıştır. Ortalama bir yetişkin, her sene iki ila dört kez soğuk algınlığına (boğaz ağrısı, öksürük ve hafif ateşlenme gibi semptomlarla kendini gösterir) yakalanır. Bu hastalıklara bir virüs neden olduğu için tamamen durdurulamazlar. Ancak belirtilerinizi rahatlatabilirsiniz.

Burada asıl soru, hangi doğal yöntemin işe yaradığı, hangisinin ise zaman kaybı olduğudur? Bu yazımızda, çinko ve sarımsaktan, ekinezyaya ve salin solüsyonlarına kadar birçok popüler ev ilacını gözden geçiriyoruz ve kendiniz ve ailenizi sağlıklı tutmak için kullanabileceğiniz yararlı, gerçek bilgileri sunuyoruz.

Çinko İşe Yarıyor Mu?

İngiltere’den yapılan bir araştırma çinko takviyelerinin yüksek dozlarda alındıklarında soğuk algınlığını yaklaşık üç gün kısalttığını bulmuştur. Diğer araştırmalar aynı sonuçları üretemese de, kesinlikle etkileyici görünüyor. Buna ek olarak, çinko, en azından laboratuvar koşullarında antiviral bir etkiye sahip gibi gözükmektedir.

Ancak bir sonraki soğukluğunuzun başlangıcında çinko almadan önce, çinkoyu yüksek dozlarda tüketmenin bazı sakıncalarını göz önünde bulundurun. Çinkonun burun içi formunda kullanımı, koku alma duygunuzu sürekli olarak kaybetmenize neden olabilir.Bu sebepten çinkonun burun ürünleri çok sakıncalıdır.

Advertisement

Ağız yoluyla alındığında, çinko’nun birkaç olası dezavantajı vardır. Çok fazla miktarı bakır eksikliğine, HDL (iyi) kolesterolün kan dolaşımından düşmesine, prostat kanseri riskinin arttırılmasına ve potansiyel olarak tehlikeli yollarla diğer ilaçlarla etkileşime girmesine neden olabilir. Belki de en tehlikeli olanı bazı oral çinko ürünlerinde, böbrek yetmezliğine neden olabilen yüksek dozlarda kadmiyum bulunur.

Vitaminler Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler mi?

Olası soğuk ve grip tedavisinde iki vitamin ön plana çıkıyor. Hem C vitamini hem de D vitamini, bu hastalıklara karşı potansiyel olarak önleyici tedaviler olarak incelenmiştir. Her ikisinin de belli şekillerde bazı etkililikleri var gibi görünüyor. Bağışıklık sisteminin hastalıkla mücadele kabiliyetini artırıp arttırmadığı hala araştırılıyor, ancak şu ana dek öğrendiklerimiz var.

c vitamini

Kaynak: pixabay.com

C vitamini

İlk olarak günlük yüksek dozlarda alınan C vitamini soğuk algınlığına etki etmiyor. Bu vitaminin soğuk algınlığının gelişmesini engelleyecek hiçbir sağlam, bilimsel kanıtı bulunmuyor Ancak ciddi fiziksel egzersiz yapan veya soğuk hava koşullarda yaşayanlar için, yüksek dozlar fayda sağlayabilir.

Peki alınan yüksek dozlar hastalığın süresini azaltır mı? Kesin olmamakla birlikte mevcut olan kanıtlar, bir miktar yararı olabileceğini göstermektedir.

C vitamini her insanda farklı sonuçlar veriyor gibi görünüyor. Bazı kimseler için 1000 mg yeterli olurken bazıları 2000 mg alıyor. Dikkatli olun: Yüksek dozlar bazı insanlarda ishal ve bulantı yapıyor.

D vitamini

McMaster Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma D vitamini takviyeleri kullananlar için daha umut verici sonuçlar verdi. Bu çalışmada 600 öğrenci test edilmiştir. Bazılarına D vitamini verildi, diğerlerine verilmedi. Ekstra besinler verilen öğrencilerde, D vitamini, üst solunum yolu enfeksiyonu ihtimalini önemli ölçüde azaltıyordu.

Advertisement

D vitaminin doğal kaynakları arasında uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar ve kılıçbalığı ve somon balığı bulunur. Ne yazık ki, bu balıklar aynı zamanda yüksek cıva seviyeleri de içerebilir.

Tavuk Çorbası İşe Yarıyor mu?

Tavuk çorbası, sıcak ve buharlı olduğunda, bu buhar burun kanallarını açmaya ve tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Besleyici suları enerjinizi koruyabilir ve dehidrasyonu durdurabilirsiniz. Bütün bunların yanında, laboratuar sonuçları tavuk çorbasının iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, anti-inflamatuar özellikleri ispatlanmamıştır.

Çin Çayı

Kaynak: pixabay.com

Sıcak Çay İşe Yarıyor mu?

Çaydaki faydalar tavuk çorbasına benzer; Her iki durumda buhar burun tıkanıklıklarını engeller. Sıcak sıvıyı yutmak boğaz ağrısını yatıştırabilir; bu da boğucu bir öksürüğü hafifletebilir ve sıvı almanıza yardımcı olabilir. Siyah ve yeşil çaylarda bulunan antioksidanların hastalıklarla mücadelede yardımcı olmaları da mümkündür.

Buhar İşe Yarıyor Mu?

Buhar, burun tıkanıklığını hafifletir ve kuru, tahriş olmuş sinüsleri rahatlatır. Tüm odayı nemlendirebileceğiniz buhar makinelerini kullanabilirsiniz.

Salin Solüsyonlar İşe Yarar Mı?

Tuzlu su damlaları ve spreyler, potansiyel olarak ağrılı sinüs tıkanıklığını gidermek için etkili yöntemlerdir. Bunları ilaç deposundan alabilir veya evde hazırlayabilirsiniz. Kendi salin solüsyonunuzu yapmak için, sıcak suya tuz ve kabartma tozu ekleyin. Karışımı burun deliklerinize sıkın. Bu tedaviden en iyi sonucu almak için, diğer burun deliğine geçmeden önce iki ila üç kez tekrarlayın.

ekinezya

Kaynak: pixabay.com

Ekinezya İşe Yarıyor mu?

Ekinezya, bazı Yerli Amerikan kabileleri tarafından kızıl hastalığı ve frengi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan geleneksel bir bitkidir. Arkeolojik bulgulara göre, bitki 400 yıldan fazla bir süre kullanılmaktadır.

Genel olarak, ekinezya ile ilgili yapılan çalışmalar cesaret kırıcıdır. Çalışmalar devam etmekle birlikte grip ve soğuk algınlığında işe yarar denilecek kadar net sonuçlar yoktur. Buna ek olarak, soğuk algınlığı veya grip tedavisinde kullanılan ekinezya, diğer ilaçlarla etkileşime girebilir, bu da kullanımının doktorunuzla görüşülmesi gerektiği anlamına gelir. Ekinezya aynı zamanda çocuklarda alerjik döküntü riskini arttırmaktadır.

Mentol merhemi (Vicks) İşe Yarar mı?

Mentol nane özüdür. Nanelerde bulunan serin sansasyondan sorumludur ve bir merhem olarak kullanıldığında, grip ve soğuk algınlığı ile sıklıkla eşlik eden belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Mukusu inceltir ve balgam sökülmesine yardım eder. Buna ek olarak, mentol boğaz ağrısı ve kuru öksürükleri hafifletmede yararlı olabilir. Bebekler mentol veya nane maruz bırakılmamalı ve nane yağı oral yoldan alınmamalıdır.

Gargara İşe Yarar Mı?

Gargara, soğuk algınlığı veya grip belirtilerini hafifletmek için işe yaramakla kalmaz, aynı zamanda bu hastalıkların önlenmesinde de yararlı olabilir.

En hoş olmayan soğuk algınlığı belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Sadece 1 su bardağı ılık su ile 1 çay kaşığı tuzu karıştırın. Karışımı ağzınızda çalkalayın ve tekrar tükürün. Bu kombinasyon basit ve hızlı bir şekilde çalışır ve 8 yaş ve üzeri herkes için önerilir.

Burun Bandı İşe Yarar Mı?

Bazen burun tıkanıklığı, bağışıklık sisteminiz bir virüse karşı savaşırken ihtiyacınız olan uykuyu almanıza engel olan şeydir. Eğer bu doğruysa, burun bantlarını deneyebilirsiniz. Burun bantları, burun köprüsüne yerleştirilen bantlardır. Burun kanalı, tıkanık bir burun içinden biraz daha kolay nefes alabilecek şekilde açılacaktır. Bu bantlar nefes almanızı kolaylaştırır.

Advertisement

Yatak İstirahati İşe Yarar Mı?

Çoğu zaman hastalık söz konusu olduğunda yatak istirahatinin en iyi olduğunu duyarız. Ancak sizi soğuk algınlığndan veya gripten daha çabuk iyileştirebildiğinin kanıtı yok. Yorgunluk gibi viral hastalık belirtilerini yönetmek için bazen dinlenmek gerekli olsa da, yatak istirahatı muhtemelen hastalığı durdurmak için fazla bir şey yapmaz.

Öte yandan, düzenli egzersizin soğuk algınlığı sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Menopoz yaşadıktan sonra kadınlar için bu özellikle doğrudur. Düzenli olarak egzersiz yapanlar da daha az şiddetli soğuk algınlığı yaşarlar ve kan testleri daha az iltihap ve daha düşük bir viral yük gösterir.


Leave A Reply