Guam Adası Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Tarihi

0
Advertisement

Guam Adası Nerededir? Guam Adasının coğrafi, ekonomik özellikleri nelerdir? Guam Adası tarihçesi, hakkında bilgi.

guam bayrağı

Kaynak : pixabay.com

Guam Adası

Guam Adası; Büyük Okyanus’ta Mariana Adalarının en büyüğü, Amerika Birleşik Devletleri özerk toprağıdır. Yüzölçümü 549 km2 dir. Mariana Adalarının en güneyinde, Filipinler Denizi’nin güneydoğusunda yer alan ada, 48 km uzunluğunda, 6-14 km genişliğindedir. İç kesimler dağlık, çevresi mercan kayalıklarıyla kaplıdır. Deprem ve tayfun kuşağı üzerinde yer aldığından, sık sık meydana gelen doğal afetler can ve mal kaybına yol açar. İklim, ılıman (22°C-30°C) ve nemli olup, orman örtüsü zengindir. Ada halkının 3/4’ünü Malay ırkından gelen yerli Chamorrolar oluşturur. İspanyollar döneminde Katolikliği benimseyen Chamorrolar, resmi dil İngilizce olmasına karşın kendi dillerini konuşurlar. Ekonomi, genelde tarım (şekerkamışı, hindistancevizi, mısır, tatlıpatates, muz, turunçgil, vb) balıkçılığa dayanır. Dokuma, gemi onarımı, petrol ve çimento taşımacılığı gibi küçük boyutlu ticaret ve endüstri etkinliklerinin yanı sıra turizm son yıllarda ada ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştır.

Guam’ın iklimi tropiktir. Sıcaklık 21-32 °C arasında değişir. En çok yağış Temmuz ile Eylül ayları arasında düşer. Bitki örtüsü kıyı boyunca uzanan hindistancevizi ağaçlarından dağlardaki otlara ve iç kesimlerdeki sık çalılıklara kadar değişen bir çeşitlilik gösterir.

guam adası

Kaynak : pixabay.com

Ekonomisi

Guam ekonomisi büyük ölçüde turizm ve ulaştırma sektörlerine dayanır. Bugün Guam’nin batı kıyısında, Hawaii’ye, Filipinler’e Avustralya’ya ve Uzak Doğu’ya hizmet veren havayollarının durak noktalarından biridir. Turistlerin çoğu Japonya ve Çin’den gelir. Guam’da günümüzde de ABD’nin önemli deniz ve hava üsleri bulunmaktadır. Üsler ada ekonomisinin temel direğidir ve topraklarının yaklaşık üçte biri ABD silahlı kuvvetlerine aittir.

Tarihi

1521’de Magellan’ın keşfettiği ve İspanyolların sömürgeleştirdiği ada, 1898 İspanyol-Amerikan Savaşı’ndan sonra ABD’ye bırakıldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan Japon işgali altında kaldı. 1950’ye kadar ABD Donanma Komutanlığı tarafından yönetildi. 1954’te ABD Stratejik Hava Komutanlığı Pasifik Komuta Merkezi’ne bağlandı. 20 bin kişinin görev yaptığı ABD Apra Deniz Üssü 10 bin öğrencinin okuduğu Guam Üniversitesi, adanın önemini daha da artırmaktadır. Ada halkı ABD yurttaşı olduğundan yargı işleri, Kaliforniya Eyaleti yasalarını uygulayan bir bölge mahkemesi tarafından yürütülür. Ada, ABD Kongresi’nde, oy hakkı bulunmayan bir gözlemciyle temsil edilir. İki yıl için genel oyla seçilen 21 üyeli yerel meclis “yasama”, dört yıl için genel oyla seçilen vali “yürütme” işlevlerini yerine getirir.

Advertisement

Leave A Reply