Güneş de Doğar, Ernest Hemingway Kitabı Konusu Tanıtımı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ernest Hemingway’ın Güneş de Doğar isimli kitabının konusu, kısaca tanıtımı ve özeti. Güneş de Doğar kitabı hakkında bilgi.

Güneş de Doğar - Ernest Hemingway

Güneş de Doğar – Ernest Hemingway

Erkekler, macera, alkol ve kadınlar; Hemingway’in romanlarının tümünün bu öğelerden oluştuğu söylenebilir. Bu kitapta ise macera Pamplona’da geçiyor ve adı Corrida, yani İspanyol boğa güreşi.

Maceraya dahil olan erkeklerin adları JAKE (ben-anlatıcı), ROBERT, BILL (üçü de Amerikalı ve yazar) ve MIKE (fırlama bir tip). Kadınların isimleri BRETT (hemşire, ROBERT’m eski sevgilisi, aslında hep JAKE tarafından sevildi, MIKE ile evlenmeye niyeti var) ve FRANCES (güya ROBERT ile nişanlı, ama artık onu istemiyor).

İşte bu neşeli küçük grup Pamplona’da karşılaşıyor, içiyor ve boğa güreşlerini izliyor. Elbette kısa sürede çatışmalar patlak veriyor. ROBERT yine BRETT ile kırıştırıyor (bu durum MIKE’ı sinirlendiriyor, JAKE ve FRANCES’İ kırıyor ve BRETT’i can sıkıntısına boğuyor), BRETT’in genç bir matadorla ilişkisi oluyor (bu durum MIKE ve ROBERT’ı sinirlendiriyor ve JAKE’i kırıyor). Sonunda hepsi mutsuz oluyor.

Kitap Hakkında

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikalı yazarlar için Paris’te yaşamak ve yazmak acayip modaydı: F. Scott Fitzgerald, T. S. Eliot, Ezra Pound, John Dos Passos, Hemingway. Bu yazarlar kafelerde tartışıyor, içiyor, yazıyor, seviyor, yaşıyor.

Advertisement

Paris’teki evinde yazarları her zaman ağırlayan Amerikalı yazar Gertrude Stein ise Hemingway ve arkadaşlarına “kayıp kuşak” diyordu; savaşın sebep olduğu hayal kırıklığı, alkol eğilimi ve aşk ilişkileri. Ama hepsi dâhi yazarlardı.

Hemingway açık, yalın diliyle ünlü, ama bu kitaplarının su gibi okunabileceği anlamına da gelmiyor. Başlangıç yapmak için 20’li yıllara ilişkin muhteşem anılarını yazdığı PARİS BİR ŞENLİKTİR çok uygun bir metin. Tabii YAŞLI ADAM VE DENİZ ile de başlanabilir


Leave A Reply