Güneş Sistemimizdeki Nesneler Nelerdir? (Asteroitler, Kuyruklu Yıldızlar, Meteoritler v.b.)

0
Advertisement

Güneş sistemimizdeki nesneler nelerdir? Asteroitler, kuyruklu yıldızlar, göktaşları, galaksiler ve evren hakkında bilgiler.

Güneş Sistemi - Gezegenler ve Cüce Gezegenler

Güneş Sistemimizdeki Nesneler

1. Asteroitler: Asteroitler, yapı olarak gezegenlere benzeyen ancak daha küçük olan gök cisimleridir. Çoğu Mars ve Jüpiter arasında bulunur. Bu cesetlerden yüz binden fazla olabilir.

Asteroitler nereden geldi? Asteroitlerin Jüpiter’in yerçekimi kuvveti tarafından parçalanan bir gezegenin küçük parçaları olduğuna dair bir teori var. Bu teori çok fazla destek görmemektedir. Neden? Niye? Çünkü asteroit sayısı çok fazladır. Bazı bilim adamları, asteroitlerin güneş sisteminin oluştuğu zamandan itibaren “artık” olabileceğini düşünüyor.

2. Kuyruklu yıldızlar: Bir kuyruklu yıldız, buz ve küçük kaya parçacıklarından oluşur. Güneşin yörüngesinde dolanması uzun zaman alır. Neden? Niye? Çünkü yörüngesi elipsten daha uzundur. Kuyruklu yıldızın katı kısmına kafa denir.

Bir kuyruklu yıldız güneşe yaklaştığında yanmaya başlar ve arkasında bir ışık kuyruğu oluşturur. Kuyruklu yıldız güneşe yakın olduğunda kuyruk en uzundur. Sonra kuyruklu yıldız güneşten uzaklaştıkça kuyruk küçülmeye başlar ve sonunda kaybolur. En ünlü kuyruklu yıldız, ilk olarak İngiliz bilim adamı Edmund Halley (1656-1742) tarafından tahmin edilen Halley kuyruklu yıldızıdır. Her 75 veya 76 yılda bir, birkaç günlüğüne gökyüzünde görünür.

Advertisement
Halley Kuyruklu Yıldızı

Halley Kuyruklu Yıldızı

3. Meteoritler: Göktaşları, uzayda hareket eden küçük gök cisimleridir. Meteorlar, dünya atmosferine ulaşan meteorlardır. Dünya atmosferine ulaştıklarında hava sürtünmesiyle ısıtılırlar ve yanmaya başlarlar. Yanma o kadar kısa sürede gerçekleşir ki gökyüzünde bir ışık çizgisi yanıp söner. Bu bir meteor yağmuru (kayan yıldız). Bir meteor büyükse, çoğu Dünya atmosferinde yanmaz. Bir parçası Dünya’ya inebilir. O zaman göktaşı denir. Arizona’da bir krater, büyük bir göktaşı tarafından oluşturuldu. Bu krater 1300 metre genişliğinde ve 180 metre derinliğindedir.

Meteor Yağmurları

Meteor Yağmurları

Galaksiler

Bir galaksi, genellikle gaz ve toz içeren milyarlarca yıldızdan oluşan bir gruptur. Bir galaksideki yıldızlar, gezegenlerin güneşin etrafında dolaşması gibi galaksinin merkezi etrafında dolaşır. Galaksiler tek başlarına bulunmazlar. Küme adı verilen gruplar halinde ortaya çıkarlar. Bir küme yüzlerce galaksi içerebilir.

Bilim adamları gökadaları şekillerine göre sınıflandırırlar; sarmal gökada, düzensiz gökada ve eliptik gökada bunlara örnektir. Eliptik bir gökada her zaman oval şekilli görünür.

Güneş sistemi, sarmal bir galaksi olan Samanyolu Galaksisi’ndedir. Güneş sarmal kollardan birinde.

Çubuklu Sarmal Galaksiler

Uzak galaksilerin arasında ve ötesinde kuasarlar ortaya çıkıyor. Kuasarlar yıldızlara benzer. Bilim adamları artık kuvarsların özellikle parlak merkezleri olan galaksiler olduğunu düşünüyorlar. Bizden çok uzaktalar ve ışıkları on milyar yıldır bize doğru yol alıyor.

Advertisement

Bilim adamları teleskopları kullanarak başka galaksiler buldular. Bunlardan biri Andromeda galaksisidir. Bazı bilim adamları Andromeda’yı ikiz galaksimiz olarak adlandırıyor. Samanyolu ile aynı boyut ve şekildedir. Andromeda galaksimizden 2 milyar ışıkyılı uzaklıkta.

EVREN

Gök cisimlerinin tümü birlikte Evreni oluşturur. Ancak bilim adamları Evrenin büyüklüğünden emin değiller. Bilim adamlarının çözmesi gereken başka bir soru daha var. Bu, tüm yıldızlar ve galaksiler nereden geldi?

evren

Kaynak: pixabay.com

Evrenin oluşumuyla ilgili bir hipoteze Büyük Patlama denir. Bu fikre göre, 15 ila 20 milyar yıl önce bir ateş topu patladı ve her yöne madde ve enerji verildi. Malzeme soğudukça hidrojen gazı oluştu ve bulutlarda toplandı. Bu bulutlar sonraki yarım milyar yıl boyunca galaksileri oluşturdu. Evrendeki tüm maddelerin (galaksiler, yıldızlar, gezegenler) genişlemesi devam ediyor. Bazı bilim adamları, bu maddenin bir gün genişlemeyi durdurabileceğine ve orijinal patlamanın merkezine doğru küçülmeye başlayacağına inanıyor. Madde daha sonra tekrar patlayabilecek ve genişleyebilecek küçük bir kütle oluşturabilir.


Leave A Reply