Haiti Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Haiti – Haiti ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

haiti bayrağı

Kaynak: pixabay.com

HAİTİ;

  • Yüzölçümü: 27.750 km2.
  • Başkenti: Port-au-Prince.
  • Dil: Fransızca, Kreolce.
  • Din: Hristiyan (% 80 Katolik, % 10 Protestan), Vudu (Voodoo) Kültü.
  • Para birimi: 1 gourde =100 santim.
  • Başlıca kentleri: Le Cap-Haiten, Gonaives, Les Cayes.

Orta Amerika’da devlettir. Hispaniola Adası’nın batı bölümünde yer alan ve adayı Dominikan Cumhuriyeti ile paylaşan ülke; kuzeyden Atlas Okyanusu, güneyden Karaib Denizi, batıdan Rüzgârüstü Boğazı, Küba, doğudan Dominikan Cumhuriyeti ile çevrilidir. Tek kara sınırı Dominikan Cumhuriyeti olup batı komşusu Küba, Rüzgârüstü Boğazı’nın 80 km açığındadır. Gonave Körfezi ve Gonave Adası’nı saran iki yüksek dağlık burun batıya doğru birer çıkıntı oluşturur.

Yüzey Şekilleri:

Yüzölçümün 2/3’ünü kaplayan sıradağların bir bölümü, dar bir kıyı şelfinden yükselirken, bir bölümü de batıya Dominikan sınırına doğru uzanır. Güneyde Hotte ve Selle kütleleri, ülkenin en yüksek bölümüdür. En yüksek nokta, Selle kütlesi üzerinde Piçle Selle’dir (2.680 m). Kuzeyde Nord kütlesinin yüksekliği 1.000 m’yi aşmaz. Kuzey ve güney kütleleri arasında alçak bir bölge uzanır. Burada Karadağlar ile Matheux Sıradağları ve küçük kütleler, Artibonite Irmağı ve kolları vadileriyle Saumatre Gölü çöküntüsü tarafından yarılmıştır. Doğudan batıya doğru uzanan dört ova, sulamanın yapılabildiği dönemlerde zengin tarım sekileri oluşturur. En geniş alanı kaplayan düzlük. Merkez Ovası’dır. Güneyde Dominikan sınırı boyunca uzanan Etang Saumatre (180 km2) geniş bir bataklıktır.

haiti

Kaynak: wikipedia.org

İklimi ve Bitki Örtüsü:

Tropikal iklimin gözlendiği ülkede, yükselti arttıkça sıcaklık düşer. Kıyılarda yerleşim merkezlerinde sıcaklık 21°C-32°C arasında değişirken nem oranı yüksektir. Yağışlı mevsimler ilkbahar ve sonbaharda yaşanır. Yıllık yağış tutarı bölgelere göre büyük değişiklik gösterir. Kışın kuzeydoğudan, yazın güneydoğudan esen alizelerin etkin olduğu yamaçlar, yılda 2.500 mm yağış alır. Ülke, zaman zaman büyük zararlara yol açan kasırga kuşağındadır.

Tropikal yağmur ormanlarının çoğu, tarım alanı elde etmek amacıyla yok edilmekle birlikte, maun, haiti meşesi, çam, bakkam ağacı gibi türlere rastlanır. Kurak ve yarı kurak bölgelerde kaktüs çeşitleri, baklagillerden çalılar, öteki tropikal bitkiler yetişir. Artibonite Vadisi’nin doğal bitki örtüsünü savanlar, hurma ağaçlan oluşturur. Kıyılar mangrov bataklıkları; yüksek bölgeler şeftali, elma, perse ağaçları; düzlükler greyfurt, portakal, miskel limonu ağaçlarıyla kaplıdır.

Haiti’de evcil ve yabanıl hayvanlar, av kuşları ve kıyı sularında istakoz, kerevides, yeşil kaplumbağa gibi canlılar yaşar.

Advertisement
haiti

Kaynak: wikipedia.org

Toplum Yapısı:

Haiti’de yaşayanların çoğunluğu Zencidir (% 60). Fransızlarla Afrikalıların soyundan gelen Mulatlar (melezler) ikinci büyük topluluğu oluşturur (% 35). Avrupalılar, Çinliler, ABD’li ve Doğu Akdenizli göçmenler azınlık durumundadır.

Ekonomisi:

Haiti, batı yarıkürenin en yoksul ülkesidir.

Tarım: Tarım, daha çok ılık ve nemli kıyı ovalarında yapılır. Başlıca ürünler, başta şekerkamışı olmak üzere, mango, platin, tatlı patates, manyok, muz, mısır, kahve’dir. Ayrıca, az miktarda sisal, kakao üretilir.

Hayvancılık: Sığır, keçi, at, koyun, kümes hayvanları, başlıca hayvan varlığını oluşturur.

Endüstri: Çimento, çelik (köşebent-demir, çubuk demir, kiriş, putrel üretimleri) dışında, besin (şeker, un, pamukyağı, konserve), içki (rom, bira), deterjan, plastik, ayakkabı gibi hafif endüstri dalları vardır.

Advertisement

Doğal Kaynaklar: İşletilen tek önemli kaynak boksittir. Bakır yataklarının varlığı bilinmesine karşın, çıkarımı bugün için ekonomik değildir. Ayrıca, sınırlı olarak işletilen nikel, altın, gümüş, kömür, antimuan yatakları vardır. Ticaret. Başlıca dışalım malları tahıl, petrol, bitkisel yağlar, kimya ve metal araçları; başlıca dışsatım malları ise kahve, boksit, şeker sisaldir. Başta ABD, Puerto Rico (% 70) olmak üzere Fransa, Almanya, Hollanda, Antil ülkeleri başlıca ticaret ortaklarıdır.


Leave A Reply