Halsizlik İçin Hangi Vitaminleri Kullanmak Gerekir? İşe Yarar Mı?

0
Advertisement

Halsizliğe çare için vitamin kullanımı ne kadar doğrudur? Halsizlik için hangi vitamini kullanmak uygundur, hangi vitamin işe yarar?

halsizlik

Kaynak: pixabay.com

Halsizlik nedir?

Vücut dengemizde bir takım değişiklikler meydana gelmesi sebebiyle bir çok kez içine düştüğümüz durumun adı halsizliktir. Halsizlik genel olarak çok fazla iş temposu yaşamaktan, yetersiz beslenmekten, yanlış ve sağlıksız beslenmekten, vücudumuza giren virüslerin ya da bakterilerin yarattığı durumlardan ve mevsim geçişlerindeki koşullardan dolayı çoğunlukla ortaya çıkmaktadır. Bu tip dönemlerde metabolizmamızın halsizlik yaşamaması için daha çok bakıma ve vitamin desteğine ihtiyaç duymaktadır. Çünkü vücudumuzun psikolojik olarak kendisini sürekli halsiz ve yorgun bir modda kabul etmesi; sonuç olarak enerji azalması, iş gücünde ciddi bir düşüş, psikolojik olarak sürekli huzursuz ve depresyonda gibi hissetme, ciltte ve tırnaklarda matlaşma gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden halsizlik hissettiğimiz durumlarda mutlaka vücudumuza vitamin desteği ve mineral desteğinde bulunmamız gerekmektedir. Bu destek oluşturulurken, mümkün mertebe bir uzmandan görüş alınmalı; onun verdiği direktifler doğrultusunda ya ek vitamin desteği alınmalı ya da önerdiği beslenme programına harfiyen uyulmalıdır.

Bu dönemlerde sağlıklı beslenmeyle birlikte vücudunuza uygun olan bir spor dalıyla da ilgilenebilir, yapacağınız egzersizlerle vücudunuzu daha zinde tutmaya çalışabilir ve sağlığınıza son derece zararlı olan alkolden ve sigaradan mümkün olduğunca uzak durabilirsiniz. Böylelikle metabolizmanız yeniden güçlenecek, üzerinizdeki bitkinliğin sebep olduğu isteksizliklerden sıyrılıp hayatınıza her anlamda daha pozitif devam edebileceksiniz. Unutmamanız gereken tek nokta, halsizliğin bir hastalık olmadığıdır. Ancak halsizliğe bir müdahalede bulunmaz ve önlem almazsanız ilerleyen dönemlerde halsizliğin başka bir hastalığa kapı açmasına müsaade etmiş olacaksınız. Bu durumların yaşanmaması için halsizliğe iyi gelen vitaminlerin listesi ve ne şekilde elde edebileceğinizi şu şekilde özetleyebiliriz;

c vitamini narenciye

Kaynak: pixabay.com

C vitamini :

Vücuda özellikle kış aylarında hastalıklara karşı direnç kazandıran C vitamini, içeriği sayesinde vücutta kanser yapıcı maddelerin var olmasını engeller, ameliyat geçiren kişilerin ameliyat sonrası daha çabuk iyileşmelerine yardımcı olur, bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcıdır ve vücuda giren hastalık yapıcı virüslerin yok edilmesini sağlar. C vitamini alabileceğimiz doğal ürünler ise; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, soğan, sivri biber, maydanoz, roka ve limon gibi sebze ve meyvelerdir.

avokado

Kaynak: pixabay.com

E vitamini :

Vücut için en güçlü antioksidanlardan biri niteliğinde olan E vitamini, vücuda alındığında kansere karşı koruma sağlayan, hücre yapılarında oluşabilecek deformasyonları çok çabuk tedavi edebilen, vücuttaki yaraları iyileştiren ve cildin daha güzel görünmesini sağlayan özelliklere sahip olmaktadır. Daha da önemlisi Alzheimer gibi hafıza hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan E vitamini; balık yağında, fındık yağında, ceviz yağında, zeytinyağında, tahıllarda, balıklarda (ton balığı ve sardalya gibi), yumurtada, kabak, ıspanak, marul, lahana, domates ve patates gibi sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. E vitamininin yeterli alınması vücuttaki halsizliğin çabucak atlatılması için birebir bir tedavi yöntemidir.

B12 vitamini :

Metabolizmada B12 eksikliğinin ilk belirtileri yorgunluk, halsizlik ve sinirlilik gibi durumlardır. Bünyede meydana gelen B12 vitamini eksikliğinin en büyük sebebi vejeteryan beslenmeyi tercih etmekten kaynaklanmaktadır. Bu tip beslenme şeklini hayat standardı olan belirleyen kişilerin mutlaka vücudun doğal vitamin ihtiyacını karşılamak için ek olarak B12 takviyesi kullanması gereklidir. Tavuk eti, kırmızı et, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin içeriğinde bol miktarda bulunan B12 vitamini, bu besinlerle beslenildiğinde vücuttaki halsizliği gidermede ve daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmada oldukça etkilidir.

Advertisement
güneş ışığı

Kaynak: pixabay.com

D vitamini:

Bir diğer adı “kalsiferol” olan D vitamini; vücutta yorucu süreçler olan sindirim olayını, pankreasın düzgün çalışmasını, bağırsakların düzgün çalışmasını ve tiroid bezlerinin işlevlerini düzgün yerine getirmesini sağlarken bol miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak vücutta hakim olan halsizlik ve yorgunluk durumu bu işlevlerin yerine getirilmesini de aksatmaktadır. Bu tip halsizlik durumlarında ek olarak D vitamini almak; balık yağı, balık, yumurta sarısı ve süt gibi besinlerle beslenmek hem vücudumuza gereken enerjiyi verecek hem de halsizliğin yok edilmesinde etkili olacaktır.

süt

Kaynak: pixabay.com

Kalsiyum :

Vücuda eksik miktarda alınan kalsiyum sonrasında halsizlik, sürekli uyku hali ve yorgunluk yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Bunu anlamanın en kolay yolu, günlük işlerinizde en basit hareketleri dahi yaparken kendinizi halsiz ve güçsüz hissetmenizdir. Bu gibi durumlarda halsizliği gidermek adına en büyük kurtarıcınız bünyenize kalsiyum desteği yapmanızdır. Doğal ürünler olan süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, baklagiller, kurutulmuş meyveler ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunan kalsiyum, kısa sürede bu halsiz moddan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında daha kısa yoldan vitamin eksikliğini tamamlamak isteyen kişilerin bu yiyeceklerin dışında ek kalsiyum tabletlerinden de kullanmaları mümkündür.


Leave A Reply