Hantavirüs Nedir? Hantavirüs Pulmoner Sendromu Belirtileri Tedavisi

0
Advertisement

Hantavirüs Nedir? Hantavirüs Pulmoner Sendromu nedenler ve belirtileri nelerdir? Hantavirüs Pulmoner Sendromu teşhis ve tedavisi hakkında bilgi.

Hantavirüsler, insanlarda hastalığa neden olan bir grup kemirgen kaynaklı virüsdür. Avrupa ve Asya’da bulunan hantavirüsler, böbrek sendromlu (HFRS) hemorajik ateş adı verilen bir böbrek hastalığına neden olur. Hantavirüsler akciğerlere saldırır ve hantavirüs pulmoner sendromuna (HPS) neden olur. HPS sadece 1990’larda ABD’de meydana gelen bir hastalık olarak tanımlandı.

hantavirus

Hantavirüs Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Hantavirüsler inhale olduklarında insanları enfekte eder. Virüs akciğerlerinize ulaşırsa, akciğerlerdeki küçük kan damarlarını kaplayan hücreleri enfekte ederek “sızıntı” haline gelmesine neden olabilir. Sızdıran kan damarları, sıvının akciğerleri doldurmasına izin vererek nefes almayı zorlaştırır.

Virüs kalbe bulaştığında, hasar vücudun etrafına kan pompalama yeteneğini azaltır. Bu başarısızlık, vücudun tüm hücreleri için oksijen bulunmadığından çok düşük tansiyona (“şok”) neden olur. Bu hızla organların çoğunun veya tamamının başarısızlığına yol açabilir ve hızla ölüme neden olabilir.

Kimler Risk Altında?

Yabani kemirgenlere potansiyel olarak maruz kalan kırsal nüfus risk altındadır. Kemirgenlerle belirgin bir temas olmadan HPS gelişen hastalar vardır, ancak maruziyetlerini fark etmemiş olabilirler. HPS, kemirgen tükürüğü, idrar veya dışkı ile yayılan havadan kaynaklanan bir hastalık olduğundan, hiçbir zaman bir kemirgen görmeyebilir ve hala virüs tarafından kirlenmiş havada nefes alabilirsiniz. Virüsün küçük damlacıklarını solumak, enfekte olmanın en yaygın yoludur, diğer enfeksiyon yolları arasında virüslü bir kemirgenin ısırması, virüs tarafından kontamine olan bir şeye dokunmak ve daha sonra ağzınıza dokunmak veya enfekte bir kemirgen tarafından kontamine olmuş yiyecekleri yemek yer alır. Bu durumlarda, bölgedeki diğer HPS vakaları ve şüpheli belirti ve semptomlar hakkında bir farkındalık, sizi erken yardım ve tedavi için doktorun aranması konusunda uyarmalıdır.

Advertisement

Not: Virüse maruz kalan herkes hantavirüs enfeksiyonu geliştirebilir, sadece bağışıklık sisteminin güçlü olması da riski değiştirmez. Genellikle inşaat, temizlik, tarım ve haşere kontrolü gibi işlerde mesleki maruziyet ile bağlantılıdır.

Hantavirüsün Belirtileri Nelerdir?

HPS küçük bir popülasyonu etkilediğinden, “inkübasyon” süresi bilinmemektedir. Kayıtlı vakaların çoğunda, belirtiler maruziyetten 1 ila 8 hafta sonra gelişir. Ateş, kuru öksürük, vücut ağrıları, baş ağrısı, ishal ve karın ağrısı gibi erken belirtiler diğer birçok viral hastalığa benzer. Bu, hastalık ilerlemeden önce bir HPS teşhisini önleyebilir.

İlk belirtiler hantavirüs maruziyetine bağlı değilse ve tedavi edilmezse, geç belirtiler hızla başlayacaktır. Bu semptomlar, sızdıran kan damarlarının sonucu olan öksürük ve nefes darlığı, akciğerlerde sıvı toplanmasına, kanamaya ve kalbin yeterli kan pompalamamasına neden olur. Bu değişikliklerin kombinasyonu şok, birkaç organın başarısızlığı ve hatta ölüme yol açabilir.

hantavirus
Bunu akılda tutarak, izlenecek anahtar semptomlar ve işaretler (kemirgen maruziyeti öyküsü ile) şunları içerir:

  • yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları, baş ağrıları
  • Bulantı ve kusma ve karın ağrısı
  • Kuru öksürük ve ardından hızlı solunum zorluğu başlangıcı

Hantavirüs Nasıl Teşhis Edilir?

HPS’nin teşhisi zor olabilir çünkü erken belirtiler gribi taklit eder. Şu anda HPS’yi teşhis etmek için kullanılan testler yoktur, bu nedenle ateş ve yorgunluğun eşlik ettiği kemirgen maruziyeti öyküsü güçlü bir enfeksiyon göstergesidir. Maruz kalma ihtimaliniz varsa, derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Açıklanamayan ateş, vücut ağrıları, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, kuru öksürük veya şiddetli solunum zorluğunuz varsa, bir sağlık uzmanı görmelisiniz.

Advertisement

Hantavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Hantavirüs enfeksiyonu için spesifik bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, virüs erken yakalanırsa ve hasta yoğun bakım ünitesinde tıbbi bakım alırsa, muhtemelen iyileşecektir. Yoğun bakımda tedavi çoğunlukla destekleyicidir ve entübasyon ve oksijen tedavisi, sıvı replasmanı ve kan basıncını desteklemek için ilaçların kullanımını içerebilir.

Bazen ribavirin gibi antiviral ilaçlar, diğer hantavirüs suşlarını ve ilişkili enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, hiçbir büyük çalışma onların çalıştığını kanıtlamadı, ancak doktorlar çok ciddi vakalarda deneyebilir.

İyileşme yavaş olabilir ve hastalar genellikle zayıflık, yorgunluk ve bozulmuş egzersiz toleransından şikayet ederler.

Hantavirüsün Önlenmesi

HPS’ye en iyi yaklaşım, kemirgenlere maruziyeti en aza indirerek onu önlemektir.

Kemirgenlerin evinize veya çalışma ortamınıza girebileceği delikleri veya çatlakları (çimento veya diğer yama malzemeleri kullanarak) kapatın. Unutmayın, düşündüğünüzden çok daha küçük açıklıklardan geçebilirler.
Potansiyel yuvalama bölgelerini belirleyin ve kalıntıları dikkatlice temizleyin. Temizlerken koruyucu giysiler giyin ve atıkları ve kalıntıları süpürerek virüsü karıştırmamaya çok dikkat edin. Bunun yerine, kalıntıları gidermek için bir havlu kullanmadan önce ölü kemirgenleri alkol, ev dezenfektanları veya çamaşır suyu ile bulunduğu alanları ıslatın. Ardından alanı dezenfektanla silin.

Girmeden önce kemirgen istila edilmiş kapalı alanları açın ve havalandırın. Ağır kemirgen istilaları olan binaları temizlerken bir solunum cihazı kullanın.


Leave A Reply