Harriet Tubman Kimdir? Amerikalı İnsan Hakları Aktivisti Hemşire

0
Advertisement

Harriet Tubman kimdir? Amerikalı kadın kölelik karşıtı görüş ve eylemleri ile tanınan Harriet Tubman’nın hayatı ve başarıları hakkında bilgi.

Harriet Tubman

Harriet Tubman

  • Meslek: Hemşire, İnsan Hakları Aktivisti
  • Doğum tarihi: 1820, Maryland, Dorchester County’de
  • Ölüm: 10 Mart 1913 Auburn, New York’ta

Harriet Tubman nerede büyüdü?

Harriet Tubman, Maryland’de bir çiftlikte köle olarak doğdu. Tarihçiler onun 1820’de veya muhtemelen 1821’de doğduğunu düşünüyor, ancak doğum kayıtları çoğu köle sahibi tarafından tutulmadığından net bilgi bulunmamaktadır. Doğum adı Araminta Ross’du, ancak on üç yaşındayken annesi Harriet’in adını aldı.

Köle Olarak Yaşam

Köle olarak yaşam zordu. Harriet ilk olarak ailesiyle birlikte on bir çocuğu içeren tek odalı bir kulübede yaşadı. Sadece altı yaşındayken, bir bebeğe bakmasına yardım etmesi için başka bir aileye ödünç verildi. Bazen dövüldü ve yemek yediği tek şey masa artıklarıydı.

Daha sonra Harriet, tarlayı sürmek ve vagonlara ürün yüklemek gibi bir dizi işte çalıştı. Günlük işleri yaparak ve öküz sürmeyi içeren bir çok efor isteyen iş yaparak güçlendi.

On üç yaşında Harriet korkunç bir kafa travması geçirdi. Kasabayı ziyaret ederken oldu. Bir köle sahibi, kölelerinden birine demir ağırlık atarak vurmaya çalıştı, ancak bunun yerine yanlışlıkla Harriet’i vurdu. Yaralanma neredeyse onu öldürdü ve hayatının geri kalanı boyunca sürekli bu olayın acılarını yaşadı.

Yeraltı Demiryolu

Bu süre zarfında Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyninde köleliğin yasadışı olduğu eyaletler vardı. Köleler, “Yeraltı Demiryolu“nu kullanarak kuzeye kaçmaya çalışacaktı. Bu gerçek bir demiryolu değildi. Köleleri kuzeye giderken saklayan bir dizi güvenli evdi (istasyonlar denir). Kölelere yardım eden insanlara şefler deniyordu. Köleler gece istasyondan istasyona hareket eder, ormanda saklanır veya sonunda kuzeye ve özgürlüğe ulaşana kadar trenlere gizlice girerlerdi

Advertisement

Harriet Kaçmaya Karar Verir!

1849’da Harriet kaçmaya karar verdi. Yeraltı Demiryolunu kullanacaktı. Uzun ve korkutucu bir yolculuktan sonra Pennsylvania’ya ulaştı ve sonunda özgür oldu.

Başkalarını Özgürlüğe Yönlendirmek

1850’de Kaçak Köle Yasası kabul edildi. Bu, kölelerin serbest devletlerden alınabileceği ve sahiplerine iade edilebileceği anlamına geliyordu. Özgür olmak için köleler şimdi Kanada’ya kaçmak zorunda kaldı. Harriet, ailesi de dahil olmak üzere başkalarının Kanada’daki güvenliğine yardım etmek istedi.

Harriet, bir Yeraltı Demiryolu şefi olarak ünlendi. Güneyden on dokuz farklı kaçışa öncülük etti ve yaklaşık 300 kölenin kaçmasına yardım etti. “Musa” olarak tanındı çünkü İncil’deki Musa gibi halkını özgürlüğe sürükledi.

Harriet gerçekten cesurdu. Yaşamını ve başkalarına yardım etme özgürlüğünü tehlikeye attı. Ayrıca annesi ve babası dahil ailesinin kaçmasına yardım etti. Asla yakalanmadı ve asla bir köle kaybetmedi.

İç savaş

Harriet’in cesareti ve hizmeti Yeraltı Demiryolları ile bitmedi, aynı zamanda İç Savaş sırasında da yardımcı oldu. Yaralı askerlere hemşire olarak yardım etti, kuzeye casusluk yaptı ve hatta 750’den fazla kölenin kurtarılmasına yol açan askeri bir kampanyaya yardım etti.

Sonraki yaşamında

İç Savaştan sonra Harriet ailesi ile birlikte New York’ta yaşadı. Fakir ve hasta insanlara yardım etti. Ayrıca siyahlar ve kadınlar için eşit haklardan bahsetti.

Advertisement

Harriet Tubman hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Çocukluk döneminde takma adı “Minty” idi.
  • Annesinden Kutsal Kitap’ı öğrenen çok dindar bir kadındı.
  • Harriet, güneyden kaçmalarına yardım ettikten sonra ailesi için Auburn, New York’ta bir ev satın aldı.
  • Harriet, 1844’te John Tubman ile evlendi. Özgür siyah bir adamdı. 1869’da tekrar Nelson Davis ile evlendi.
  • Kölelerin kaçmasına yardım etmekte o kadar başarılıydı ki, bir noktada köle sahipleri yakalanması için 40.000 dolar başına ödül kondu.


Leave A Reply