Hasankeyf Nerededir?

0
Advertisement

Hasankeyf nerededir? Hasankeyf hangi ilimize bağlıdır? Hasankeyf ilçesinin özellikleri, tarihi önemi, tarihsel eserleri hakkında bilgi.

Hasankeyf Nerededir?

Hasankeyf; Batman İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 21 köyü vardır. İlin güneyinde; güneyden Gercüş; kuzeyden Beşiri, batıdan Merkez, doğudan Mardin’in Dargeçit ilçeleriyle çevrilidir.

Hasankeyf

Mardin Eşiği’nin kuzeydoğusunda engebeli bir alan üzerinde yer alan ilçe topraklarında, yükselti 600-700 m arasında değişir. İlçe merkezinin kuzeyinden geçen Dicle, en önemli ırmaktır. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16°C, yağış tutarı 900 mm’dir.

Dicle boylarında kavak, söğüt ağaçları bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım (buğday, mercimek, arpa, nohut) ve küçükbaş hayvancılığa (koyun, kılkeçisi) dayanır. Siirt-Midyat Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 700 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 55 km uzaklıktadır.

Tarihi:

Gerçek adı Hısn-Kayfa’dır. Kale ve kaya sözcüklerinden oluşmuştur. 1101 -1231 arasında Artukoğullarının bir kolunun başkenti oldu. En parlak dönemi bu zamana rastlar. 1231’de Eyyubilerin eline geçti. Moğol istilasına uğradı. Akkoyunlu, daha sonra Safevi, 1516’da da Osmanlı egemenliğine girdi.

Advertisement

Hasankeyf

Tarihsel Eserleri:

Dicle yatağından 100 m. yükseklikte bir tepenin üstünde bulunan Hasankeyf Kalesi içindeki yapılardan yalnızca 14. yüzyıla ait olan Ulu Cami günümüze ulaşabilmiştir. Kentin kuzeyinde bulunan İmam Abdullah Zaviyesi kalıntılardan, zaviyenin İmam Abdullah Türbesinin etrafına yapıldığı anlaşılmaktadır. Zeynel Bey Kümbeti’nin çini yazıtında Otlukbeli Savaşı’nda ölen Zeynel Bey için yapıldığı yazılıdır. Hasankeyf Sarayı, kalenin kuzey yanında, Dicle’ye bakan kayalıklar üzerindedir, tamamen yıkılmıştır. Batman-Gercüş arasında Dicle’nin üstünde bulunan köprü çok yıkıktır. Kalıntıları yeni Hasankeyf Köprüsü’nün yakınındadır.


Leave A Reply