Havana Nerededir? Havana Tarihi

0
Advertisement

Havana hangi ülkededir? Havana ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Küba Havana hakkında bilgi.

havana

Havana; Küba’nın başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Adanın kuzeybatı kıyısında, Florida Eyaleti’ne bağlı Key West Adası’nın 145 km. güney-güneybatısında yer alır. Havana, Antiller’in en büyük kenti, batı yarıkürenin en korunaklı doğal limanlarından (5.5 km uzunluğunda, 2.7 km genişliğinde) biridir. Limandan, dışalımın % 70’i, dışsatımın (şeker, kahve, tütün, puro) % 30’u gerçekleştirilir. Ülke endüstrisinin büyük bölümü kent çevresinde toplanmıştır: Metalürji, kimya, dokuma, besin, tütün ve şeker işleme, et paketleme, Ülkenin kültür merkezi olan kentte, başta Havana Üniversitesi (1728) ve Küba Bilimler Akademisi olmak üzere, çeşitli eğitim, araştırma kuruluşları, tiyatrolar, senfoni orkestrası, Ulusal Bale, müzeler, kitaplıklar, Botanik Bahçesi vb vardır. Havana iki bölümden oluşur: Limanla Okyanus arasındaki bölümü kapsayan eski kent ve batı-güney kesimindeki tepelik alanlarda geniş yerleşim merkezlerinin bulunduğu yeni kent. Eski kentin dar sokaklarında sömürgecilik döneminden kalma tek katlı evler dikkati çekerken, yeni kentte çağdaş konutlar, büyük alanlar, bulvarlar, geniş gezinti caddeleri, tropikal bitkilerin ilginç bir görünüm yarattığı parklar yer alır. Birçok Üçüncü Dünya ülkesinin tersine, kentte gecekondu mahalleleri yoktur.

Tarihi: 1515’te D. de Velasquez tarafından adanın güney kıyısında kurulan kent, 1519’da bugünkü yerine taşındı. 1552’de Santiago de Cuba’nın yerine başkent olarak duyuruldu. 1762’de İngilizler tarafından ele geçirildi. 1763’te yeniden bayındır duruma getirildi. 1700’den başlayarak kentin tarihi ile özdeşleşti. 1898 İspanyol-ABD Savaşı sonucunda bağımsızlığını kazanan Küba’nın başkenti konumunu korudu.

Tarihsel Eserler: Eski kentin başlıca alanı olan Plaza de Armas’da (16. yüzyıl) Küba’ nın en eski kalesi olan Castillo de la Punta (17. yüzyıl sonu) şatoları ve liman körfezde 18. yüzyıldan kalma Çabana Kalesi yer alır. Öteki önemli tarihsel yapılar arasında yine Plaza de Armas’tadaki eski Valilik Sarayı (günümüzde Belediye Sarayı 1733-1792), barok üsluptaki katedral (1748-1776), St. Clara (1638-1689) ve St. Francisco (1739) manastırları sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply