Hayvanları Koruma Günü nedir ve ne zaman kutlanır?

0

Hayvanları Koruma Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Her yıl 4 Ekim günü kutlanan Hayvanları Koruma Günü ile ilgili yazı ve bilgiler.

Hayvanları Koruma Günü

Advertisement

Hayvanları Koruma Günü nedir ve ne zaman kutlanır?

Dünyamız canlılarla doludur. Canlıların en gelişmişi insandır. İnsan, aklı sayesinde tüm canlıları tanımıştır. Kimilerini evcilleştirip yok olmaktan kurtarmıştır. Bazılarını avlamış, kimilerinin zararlarını önlemiştir. Böylece dünyamız insanların denetimine girmiştir. Hayvanların olmadığı bir dünya ne kadar ıssız, sessiz, devinimsiz, yaşanmaz bir dünya olurdu kipi bilir!

ilk insanlar yaşamak için doğa ile savaşmışlardır. Her yeri kaplayan ormanları yok etmişler, hayvanları gereğinden çok avlamışlardır. Sonunda geçimleri zorlaşmıştır. Bunun için; at, koyun, kedi, köpek vb. hayvanları, evcilleştirmişler, çoğaltmışlardır. Onların nesillerinin tükenmesini önlemişler, kendilerine de büyük yararlar sağlamışlardır.

Biz insanlar, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların; sığır, manda, deve gibi büyükbaş hayvanların etinden, sütünden, yününden; tavuk, ördek, kaz vb. kümes hayvanlarının etinden, tüylerinden yararlanırız.

At, eşek, deve, katır, manda, öküz, gücünden yararlandığımız hayvanlardır. Köpek, evi, işyerini, sürüleri bekler. Kedi, farelere göz açtırmaz. Süs köpekleri, Ankara kedisi, Van kedisi, süs balıkları, kanarya, bülbül, papağan, muhabbet kuşlarını beslemekten, seyretmekten zevk duyarız. Yılan, çıyan, akrep pars, sivrisinek zararlıdır. Zararlı hayvanları uygun şekilde yok etmek gerekir.

Advertisement

Yararlı hayvanların beslenme alanlarını korumak zorundayız. Çayırları, çimenleri, meraları, denizleri, ormanları korumalıyız. Çünkü birçok hayvan buralarda yaşamlarını sürdürür. Üreme mevsimlerinde, özellikle ilkbaharda; balıkları, geyikleri, tavşanları, kuşları avlamak, onlara büyük zararlar verir; yavrularını öksüz bırakır. Yavrularının yırtıcı hayvanlara yem olmalarına, yok olmalarına neden olur.

Bize sayısız yarar sağlayan hayvanlara iyi davranmak yine bizim yararımızadır. Hayvanları dövmek, korkutmak, aç bırakmak, iyi beslememek, fazla yük taşıtmak, gerekli aşılarını yaptırmamak, hastalıklarını veterinere tedavi ettirmemek onlardan beklediğimiz yararları tümüyle yok eder.

Hayvanat bahçelerinde barınan hayvanları kızdırmak, eziyet etmek, zararlı besinler vermek doğru davranışlar değildir.

Bize et, süt, sucuk, pastırma, sosis, kavurma, deri, yün veren hayvanların beslendiği çiftlikler, ahırlar, ağıllar hava koşullarına uygun duruma getirilmelidir.


Leave A Reply