Heinrich Krippel Kimdir? Hayatı, Eserleri, Samsun’daki Heykeli Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Heinrich Krippel kimdir ve ne yapmıştır? Heinrich Krippel hayatı, biyografisi, eserleri, Atatürk heykeli hakkında bilgi.

Kaynak: wikipedia.org

Heinrich Krippel

Heinrich Krippel, 27 Eylül 1883’te Viyana’da doğdu. Sanat eğitimini Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nden Profesör Hemler’in atölyesinde tamamladı. Ağırlıklı olarak portreler, büstler ve mezar taşları üzerinde çalıştı. Birinci Dünya Savaşı’na topçu subayı olarak katıldı. 1925 yılında Türk Hükümeti’nin daveti üzerine Atatürk’ün heykellerini onarmak amacıyla Türkiye’ye geldi. 1938 yılına kadar on üç yıl Türkiye’de kalarak Atatürk’ün heykellerini yaptı. Atatürk, sanatçıyı köşkte ağırlayarak yaptığı tüm heykelleri ona hediye etmiştir. Krippel, bu heykel ve anıtların Türkiye’deki ön çalışmalarını ve eskizlerini hazırladı. Heykeller Viyanalı sanatçının atölyesinde tasarlanıp üretildi ve Viyana’daki Birleşmiş Milletler tesislerinde bronzdan döküldü. Bu heykeller daha sonra parça parça Türkiye’ye getirilerek yerlerine monte edildi.

Viyana’ya dönmeden önce Ulus’ta Martin Elsaesser tarafından yaptırılan Sümerbank binasına Atatürk’ün taştan bir heykelini yaptıran sanatçı, 1938’de Türkiye’ye dönme umuduyla Viyana’ya döndü. Krippel II. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle bir daha Türkiye’ye dönemedi ve 5 Nisan 1945’te geçirdiği mide ameliyatı sonrası Viyana’da öldü.

Atatürk Anıtı (Onur Anıtı) – Samsun

Cumhuriyet dönemi eserlerinin en önemlisi olan Atatürk Anıtı, Avusturyalı heykelci Heinrich Krippel tarafından 1932’de yapıldı. Hükümet Konağı’nın parkın içinde yer alan anıtta Atatürk, asker üniformalıdır ve arka ayakları ile kuyruğuna dayanıp şaha kalkan bir atın üzerinde betimlenmiştir. Anıt, Atatürk’ün Samsun’a çıkışını simgeler.

Kaynak 2

Heinrich Krippel; Avusturyalı heykelcidir (Viyana 1883 – ay. y. 1945).

Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü, secession sergilerine katıldı; 1912-1913 arasında İtalya ve Yunanistan’ı dolaştı. Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. 1918’den sonra yeniden başladığı çalışmalarında mezarlar ve portreler önemli bir yer tuttu. Ankara Ulus Meydanı’na dikilecek bir zafer anıtı yarışmasını kazanarak 1924’te Türkiye’ye geldi. 1938’e kadar çok sayıda Atatürk heykeli ve anıtı yaptı. 3 Ekim 1926’da İstanbul Sarayburnu’nda törenle açılan Atatürk heykeli, onun ilk eseri ve aynı zamanda Türkiye’de dikilen ilk Atatürk heykelidir. Bunu, Konya (1926), Ankara-Ulus (1927), Samsun (1931), Atatürk heykelleriyle Afyon Zafer Anıtı (1935) izledi. Türkiye’deki son çalışması Ankara Sümerbank Genel Müdürlüğü girişindeki oturmuş Atatürk heykelidir (1938).

Advertisement

Leave A Reply