Helen Parkhurst Kimdir?

0
Advertisement

Helen Parkhurst kimdir? Amerikalı Dalton Okullarının kurucu eğitimci Helen Parkhurst hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Helen Parkhurst

Helen Parkhurst (d. 7 Mart 1887, Durand, Wisconsin – ö. 1 Haziran 1973, New Milford, Connecticut, ABD), ABD’li eğitimci ve yazar. Dalton Laboratuvar Planı’nı geliştirmiş ve New York’taki Dalton Okulu’nu kurmuştur.

Massachusetts’te Dalton’daki bir lise için geliştirdiği deneme projesini New York’taki okulunda uyguladı. Öğrencilerle sözleşme ilkesine dayanan bu projeye göre, öğrenciler sözleşmelerde belirtilen özel ödevleri yerine getirecek “laboratuvar tugayları”nda çalışıyordu. Biçimsel disiplin en düşük düzeydeydi, test ya da sınav uygulanmıyordu. Ödevlerini yürüten öğrenciler öğretmenlere gelişmeleri bildiriyordu.

Parkhurst 1942’de emekli oluncaya değin New York’taki Dalton Okulu’nun yöneticiliğini yaptı. Yaşamının son 30 yılında, dünyanın çeşitli yerlerinde seminerler verdi, kitaplar yazdı, gençler için ve gençlerle ilgili radyo ve televizyon programları hazırladı. Yapıtları arasında Education on the Dalton Plan (1922; Dalton Plam’yla Eğitim), Work Rhythms in Education (1935; Eğitimde Çalışma Temposu), T hey Found Johnny (1947; Johnny’yi Buldular), Exploring the Child’s Wotld (1951; Çocuğun Dünyasını Araştırmak) ve Undertow (1959; Dalganın Geri Çekilişi) sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply