Hem Melek Hem Şeytan, Genel Müdür Sekreteri Ne İş Yapar?

0
Advertisement

Birçok kişinin normal bir sekreter ile genel müdür sekreteri arasında ne kadar büyük farklar olduğunu bilmemesi… Yoksa siz de mi bilmiyorsunuz? Vakit kaybetmeden aşağıdaki yazıyı okuyun!

Büyük şirketler, yüksek binalar, havada uçuşan evraklar, durmadan çalan telefonlar. Kargaşa üst katlara çıktıkça azalır ve o büyük kapının önünde sizi karşılayan bir “melek” vardır. Genel müdüre ulaşmadan önce son bir adımdır. Ona melek demek bir anlamda doğru bir anlamda yanlış. Çünkü o yanında çalıştığı yönetici için bir melekken, yöneticiye ulaşmaya çalışan birçok kişi için şeytan olabiliyor.

Genel Müdür Sekreteri

Genel Müdür Sekreteri Ne İş Yapar?

Genel müdür sekreterini bir melek yapan özellikleri kuşkusuz, yöneticisine karşı olan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiği ile ilgilidir. Onu diğer sekreterlerden ayıran başlıca özellik de budur. Birçok sekreter ya da asistan genel ofis içi işlerle ilgilenirken bir genel müdür sekreteri bağlı olduğu genel müdürün tüm işleriyle ilgilenir. Tam anlamıyla bir iş tanımı olmamakla birlikte bir genel müdür ne isterse sekreter onu yapmak durumundadır. Bu noktada elbette ki, genel ahlâk ve iş etiğinin çerçeveleri karşılıklı hoşgörü ve anlayışla çiziliyor. Ancak gerçek olan şudur ki, bir şirketin genel müdürünün kaybettiği nüfus cüzdanı için nüfus dairelerini gezmesi beklenemez. Bu işi halletmesi gereken onun meleğidir. Tüm işlemler yapılır, müdür için sadece bir imza atmak kalır.

Diğer Sekreterlerden Ayıran Nedir? Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Genel müdür sekreterlerinin günümüzde üniversite mezunu olması başlıca tercih sebebi. Birçok işi aynı anda idare edecek yeteneğe ve bilgiye sahip olmalı. Bu meslekte tecrübe fazlasıyla öne çıkan unsur. Genç insanlar öncelikle tercih ediliyor olsa da her zaman tecrübe sahibi olanlar daha avantajlı oluyor. Bilgisayar ve yabancı dil bilgisi olmazsa olmazlardan. Çok düzgün İngilizce ve ikinci bir lisan neredeyse zorunlu. Tabii ki, en önemli şeylerden biri de görünüm. Kendilerini bir “vitrin” olarak tanımlayan genel müdür sekreterleri her zaman çok bakımlı, şık, kaliteli giyinmek zorunda. Aynı zamanda konuşma becerisi, tavır ve davranışlar da bir o kadar önemli. Her zaman güleryüzlü olmak bu mesleğin şartlarından.

Genel Müdür Sekreteri Olmak İçin…

Genel müdür sekreteti olmak için daha önce sekreterlik yapmış olmak, sanılanın aksine bir dezavantaj. Çünkü genel müdür sekreterleri genellikle yönetici asistanlarından seçiliyor. Bir yönetici asistanı önce genel müdür yardımcısı asistanı oluyor, beğenilirse genel müdür sekreterliğine kadar çıkabiliyor. Bu meslekte yaşın önemi tecrübenin arkasına düşüyor. Yapılan işler kimi zaman genel müdür yardımcısından daha yetkiliymiş havası yaratsa da muzip bir gülümseme ile böyle olmadığı söyleniyor.

Advertisement

sekreterlik

Artılar Eksiler…

Zaman, yetişmeyen işler, biraz da telaş, bitmeyen toplantılar, fazlasıyla esnek mesai saatleri… İşte bu işin eksileri. Onlara göre artılar, eksileri göstermeyecek kadar çok. Yeni insanlarla tanışıyor olmak, bir gün içinde en az 30-40 kişiyle muhatap olmak, sorumluluk alıp işlerin üstesinden gelmek en büyük artıları. Bazen kişisel kaprisler işin içine girecek olsa, karşılıklı anlayış, birbirini tanıma ve güven bu olumsuzlukları en aza indiren şeyler. Örnek vermek gerekirse yöneticisinin hangi restoranı sevdiğini, uçakta ne tarafta oturmak istediğini iyi bilen bir sekreter asla kaprisle karşılaşmaz.

İşin negatif yönlerinden biri, Türk insanınca pek tanınmıyor olması. Birçok kişi onları hor görüyor. Özellikle biraz daha yaşlıca olanlar duruma pek uyum sağlayamıyorlar. Ama daha sonra davranışlarının hatalı olduğunu fark eden de çok oluyor. Onlar, mesleklerini en iyi şekilde yaparak eskiden süregelen olumsuz imajı kırmaya gayret gösteriyorlar.

Şeytan Bunun Neresinde?

Dedik ya, onlar bağlı oldukları genel müdürler için birer melek. Ancak siz hele bir o müdüre bir ulaşmaya çalışın bakalım. Şaka bir yana, kimi zaman olumsuzlukların önüne geçebilmek için dişlerini göstermek zorundalar. Elbette, her zaman iş ortamı güllük gülistanlık olmuyor. Hırçın olunması gereken zamanlarda hırçınlık yapmak mübah.


Leave A Reply