Hemoptizi ve Hematemez Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Farkları Nelerdir?

0
Advertisement

Hemoptizi ve Hematemez nedir? Hemoptizi ve Hematemez nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları nelerdir? Farkları Nedir?

Hemoptizi kan öksürmektir. Hematemez kan kusmaktır.

Hemoptizi ve Hematemez

Hemoptizi nedir?

Hemoptizi, bir kişinin solunum sisteminin alt bölgelerinden kan öksürmesidir, genellikle solunum veya kardiyovasküler sistemle ilgili bir sorunu gösterir.

Belirtiler:

Kişi kanla kaplı mukusu öksürür. Hemoptizide kan parlak kırmızı ve köpüklüdür.

Teşhis:

Durum, kan kaplı mukus örneği incelenerek ve kişinin hemoptizi öyküsü alınarak teşhis edilir. Bir kişinin hemoptizi olduğunu tanımanın yanı sıra, neden bu duruma sahip olduklarını bilmek önemlidir. Bu amaçla, akciğer taraması veya biyopsi, göğüs röntgeni, kan sayımı, bronkoskopi ve göğsün BT taramalarını içeren bir dizi test yapılabilir. Enfeksiyonları test etmek için balgam toplanabilir ve kültürlenebilir.

Advertisement
Sebepler ve komplikasyonlar:

Bir kişinin pnömoni, tüberküloz, bronşektazi ve kistik fibroz gibi solunum rahatsızlıkları dahil olmak üzere kan öksürmesinin birkaç nedeni vardır. Sadece çok sert ve çok fazla öksürmek de mikroskobik damarların kırılması nedeniyle bazı kanamalara yol açabilir; bu, bir kişinin solunum hastalığı olduğunda ortaya çıkabilir. Pulmoner emboli, akciğer kanseri ve hatta kardiyovasküler hastalık da hemoptiziye yol açabilir. Kanama hafif veya aşırı şiddetli olabilir. Kanama kontrol altına alınamadığında ölüm riski artar ve kanamayı durdurmak için tedavi acil ve gerekli hale gelir.

Tedavi:

Tedavi nedene bağlıdır ve bazı durumlarda altta yatan neden düzeltildiğinde kanama kendi kendine durur. Şiddetli kanamalı vakalarda doktorun, aletlerin bronkoskopiden geçirilmesi ile yapılan kan damarı embolizasyonu ile kanamayı durdurması gerekebilir. Enfeksiyondan öksürüğe bağlı kanamanın olduğu durumlarda, doktor iltihabı azaltmak için steroid reçete edebilir; enfeksiyona bir bakteri neden oluyorsa antibiyotik verilebilir.

Hematemez nedir?

Hematemez, bir kişinin kan kustuğu zamandır, genellikle sindirim sisteminde kanamayı gösterir. İnsanlar bu terimi hemoptizi ile karıştırabilir ancak vücudun farklı bir sisteminden kanamasıdır. Daha detaylı bilgi sayfamız

Belirtiler:

Kişi ya parlak kırmızı renkli ya da kahve telvesi gibi görünen kanı kusar. Kanama şiddetliyse, kişi kan basıncındaki düşüş nedeniyle bayılabilir veya baş dönmesi hissedebilir.

Teşhis:

Kişi kan kustuğunu bildirir. Hematemezin neden meydana geldiğini teşhis etmek için çeşitli testler yapılabilir, hastanın öyküsünü almanın yanı sıra yemek borusu ve mideyi incelemek için özofagogastroduodenoskopi yapılabilir.

Sebepler ve komplikasyonlar:

Kan kusmasının en yaygın nedenleri gastrointestinal sistemdeki problemlerdir. Peptik ülser, gastrit ve kötü huylu mide tümörlerinin tümü hematemezin nedenleridir. Mide varisleri veya özofagus varisleri, mide ve yemek borusunda kan damarlarının şişip patlamasıdır; bu karaciğer yetmezliğinde olur. Mallory-Weiss yırtığı, yemek borusunun bir kısmının kusma kuvveti ve hatta öksürme nedeniyle yırtılması ve kanamaya neden olmasıdır. Alkol ve NSAID ilaçları mideyi kötü bir şekilde alevlendirir ve hematemeze neden olduğu belirtilmiştir. Kanama tehlikeli olabilir ve anemiye neden olabilir, ancak en önemlisi, kan kaybına bağlı olarak ölüme neden olabilecek şoktur.

Advertisement
Tedavi:

Hematemez tehlikeli olabilir ve genellikle doktorun kanamanın kaynağını bulmak ve durdurmak için endoskopi yapması gerekir. Kanamanın durdurulma şekli genellikle enjeksiyon skleroterapisi veya endoskopik bant ligasyonudur. Skleroterapi prosedürü, kanın pıhtılaşmasına neden olan bir kan damarına bir maddenin enjekte edilmesidir. Bant ligasyonu, kanayan bir damarın etrafına elastik bir bant konulması ve genellikle kanayan özofagus varislerinin tedavisidir.

Hemoptizi ve Hematemez arasındaki fark?

  • Hemoptizi kanın öksürülmesidir. Hematemez, kanın kusulmasıdır.
  • Hemoptizinin nedenleri arasında kistik fibroz, pnömoni veya tüberküloz gibi belirli solunum yolu enfeksiyonları; ek nedenler arasında akciğer kanseri, kardiyovasküler hastalık ve pulmoner emboli yer alır. Hematemezin nedenleri arasında mide kanseri, peptik ülser, gastrit ve karaciğer yetmezliği bulunur.
  • Hemoptizi durumunda kan parlak kırmızı renkte görünür ve köpüklü bir kıvama sahiptir. Hematemez durumunda, kan ya aktif bir kanama ise parlak kırmızı görünür ya da daha eski bir kanamadan kaynaklanıyorsa kahve telvesi kıvamına ve görünümüne sahiptir.
  • Fiziksel muayene, göğüs röntgeni, bronkoskopi ve BT taraması hemoptizinin nedeninin teşhisinde yardımcı olabilir. Hematemezin nedeninin teşhisi için fizik muayene, hasta geçmişi ve özofagogastroduodenoskopi kullanılabilir.
  • Hemoptizi için tedavi seçenekleri arasında kan damarı embolizasyonu, steroidler ve antibiyotikler bulunur. Hematemez için tedavi seçenekleri arasında enjeksiyon skleroterapisi ve endoskopik bant ligasyonu bulunur.


Leave A Reply