Hemşireler Neden Önemlidir? Binlercesi Arasından 7 Neden

0
Advertisement

Hemşireler ve hemşirelik mesleği neden önemlidir? Hemşirelerin genellikle göz ardı ettiğimiz önemini anlatan binlerce nedenden sadece yedisi.

Hemşireler Neden Önemlidir? Binlercesi Arasından 7 Neden

Hemşireler sağlık sisteminin takdir görmüş kahramanlarıdır. Dünyadaki sağlık hizmetlerinin % 90’ından fazlasını sağlıyorlar ancak sağlık sağlayıcılarımıza teşekkür etme zamanı geldiğinde akla nadiren geliyorlar. İşte hemşirelerin neden bu kadar önemli ve gerekli olduklarının en önemli 7 nedeni (binlercesi arasından).

Hemşireler Neden Önemlidir?

1. Hemşirelik Duygusal Bir Meslektir

Hemşireler, herkesin yapamayacağı duygusal bir emek verir. Yeni doğmuş çocuklardan ölümün eşiğinde olan insanlara kadar çeşitli insanlarla çalışırlar. Hemşirelik, sahip olunabilecek en duygusal işlerden biridir ve çok fazla emek gerektirmektedir. Her gün yüzlerinde bir gülümsemeyle hasta insanlara emek vermek empati, sevgi ve şefkat gerektirir. İnsanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmelerinin yanı sıra psikolojilerine de olumlu katkılar sunarlar.

2. Hemşireler En İyi Danışmanlardır

Hemşireler özellikle uzmanlıklara odaklansalar bile, genellikle her şeyden biraz bilmeleri gerekir. Onkolojiden jinekolojiye kadar her konuda hemşirelere danışırız ve bilgilerini esirgemezler. Çoğu zaman hastalara çok sayıda farklı konuyla baş etmeleri için yardım ederler. Hemşirelerin mümkün olduğu kadar çok şey öğrenmeleri gerekir, böylece kapıdan giren her hastaya yardım yeteneğine sahip olurlar. Yaptıkları işe tutku ile bağlanarak, öğrenmeye açık insanlardır.

3. Hemşirelik Yorucudur

Hemşireler hastalarına sadece sorunları konusunda yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücut fonksiyonlarında da yardımcı olurlar. Büyük bir ameliyat geçiren herkes hemşirelerin zarafet ve nezaketle günlük aktiviteler yapmanıza yardımcı olmak için yaptıklarını takdir eder.

Advertisement

4. Ölümcül Vakalarda Sunulan Destek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hemşirelerin her hasta için çok fazla duygusal emek vermesi gerekir. Bu duygusal emeği, ölümcül hastalara da verirler ki meslekleri boyunca bir çok ölümcül vakayla karşılaşırlar. Hemşireler ölüm döşeğindeki hastalara şaşırtıcı ve saygılı yaşam sonu bakımı sağlarlar. Ayrıca, hasta ailesinin kederiyle yüzleşmesine ve sağlıklı bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olurlar.

5. Uzun Çalışma Saatleri

Sizi bir gülümsemeyle karşılayan hemşireler hakkında bilmediğiniz bir şey, muhtemelen hayal edebileceğinizden daha uzun süre çalışma saatleri olduğudur. Hemşireler, ekiplerine destek ve rahatlama sağlamak için uzun saatler vardiyalı olarak çalışırlar. Ne kadar yorgun olurlarsa olsunlar, hastalarına sağladıkları birinci sınıf bakımda rahatlamalarına fırsat verirler.

6. Yanınızda Her Zaman Hemşireler Vardır

Bir konu için uzun süreli bakıma sahip olan herkes hemşirelerin genellikle en büyük savunucuları olduğunu bilir. Doktorların genellikle hemşireler kadar hastalarla ilgilenecek zamanları yoktur, bu nedenle günlük sorunları ve ağrı düzeylerini her zaman bilmezler. Hemşireler hemen hemen her zaman sizinle birliktedir, tedavi planları hazırlar ve gerekli her konuda size yardımcı olurlar ve söz konusu olduğunda sizi savunur ve savaşırlar.

 7. Hak Edilen Takdir Genelde Alınmaz

Hemşireler, tüm bu inanılmaz zor işleri yaptıkları halde sadece hemşire oldukları için hak ettikleri takdiri genellikle alamazlar. Sağlık sisteminin kalbi ve ruhu olsalar da, genellikle göz ardı edilirler. Ancak, bu durum bile onların en iyi bakımı sunmalarını engel değildir. Hemşireleri sağlık sistemi içinde en önemli insanlardan biri yapan da budur.


Leave A Reply