Henri Barbusse Kimdir? Savaş Karşıtı Fransız Komünist Gazeteci, Yazar

0

Henri Barbusse kimdir? Fransız gazeteci ve roman yazarı olan aynı zamanda komünist fikirlerin savunucusu ve savaşa karşı savaş vermiş bir aydın.

Henri Barbusse

Henri Barbusse Kimdir? Savaş Karşıtı Fransız Komünist Gazeteci – Yazar

Henri Barbusse (d. 17 Mayıs 1873, Asnieres, Fransa – ö. 30 Ağustos 1935, Moskova, SSCB), Fransız romancı. I. Dünya Savaşı’n da Fransız askerlerinin yaşamını birinci elden aktaran Le feu (1916; Ateş, 1970) adlı yapıtın yazarıdır. 1910-39 döneminde yazan, savaş anılarını ahlaksal ve siyasal düşüncelerle işleyen önemli bir Fransız savaş yazarları kuşağındandır.

Pleureuses’la (1895; Yaslı Kızlar) yeni simgeci bir şair olarak başladığı edebiyat yaşamını L’Enfer ile (1908; Cehennem) yeni doğalcı bir romancı olarak sürdürdü. 1914’te gönüllü piyade yazıldı; gösterdiği kahramanlıklarla iki kez takdir aldı, 1917’de yaralanınca terhis oldu. Goncourt Ödülü alan Le feu; journal d’une escouade‘ı, eskimeyen birkaç savaş romanından biridir. Romanın altbaşlığı “Bir Takımın Öyküsü” yazarın çifte amacını ortaya koyar: Fransız askerlerinin siperlerdeki ortak deneyimlerini aktarmak ve savaşı lanetlemek.

Kan dökme ve yok etmenin dehşeti, Henri Barbusse’ü toplumu tümden suçlamaya yöneltti. Önce pasifist, ardından militan komünist ve sonra da uluslararası barış örgütlerinin üyesi oldu. Clarte’den (1919; Aydınlık, 1968) sonra edebi çalışmaları belirgin bir siyasal yönelim kazandı. Son yapıtı Staline’ in (1935) bir bölümünü, öldüğü sırada bulunduğu SSCB’de yazdı.

Barbusse’ün Türkçede Bir Savaşçının Konuşmaları: 1917-1920 (1987) adlı bir yapıtı daha yayımlanmıştır.


Leave A Reply