Henry Percy (Northumberland 1. Kontu) Kimdir?

0
Advertisement

Henry Percy (Northumberland 1. Kontu) kimdir? Bir İngiliz devlet adamı olan Henry Percy (Northumberland 1. Kontu) hayatı ile ilgili bilgiler.

Northumberland (1. Kontu), Henry Percy (d. 10 Kasım 1341 – ö. 20 Şubat 1408, Bramham Moor, Tadcaster yakınları, Yorkshire, İngiltere), II. Richard ve IV. Henry dönemlerinde etkili olmuş İngiliz devlet adamı.
Henry Percy - 1 Northumberland Kontu
On sekiz yaşındayken, Fransa’daki İngiliz birliklerinin komutanı, iki yıl sonra İskoçya sınır bölgesinin yöneticisi oldu. 1376’da süvari birliği başı (marshall), 1377’de II. Richard’ın taç giyme töreninde Northumberland kontu unvanlarını aldı. Askeri, diplomatik ve idari görevlerde Richard’a hizmet ettiyse de, 1398’den sonra Hereford dükünü (sonradan Kral IV. Henry) destekleyerek Richard’ın tahttan çekilmesinde rol oynadı.

IV. Henry döneminde, kralın özel danışma kurulunun en etkili üyelerindendi. Ama İskoçya’yla yapılan savaşlar (1400-03) sırasında saraydan yeterli destek görmediği gerekçesiyle krala karşı tavır aldı. Galli önder Owen Glendower (Owain ap Gruf-fudd) ile ittifak kurarak büyük bir güç topladı; kardeşi ve oğluyla birlikte, Henry’ nin tahtı hileyle ele geçirdiği yolunda bir bildirge yayımladı. Bunu izleyen ayaklanmada oğlu öldü, kardeşi Worcester kontu ise yakalanarak idam edildi. Savaşa katılmayan Northumberland ise krala yeniden bağlılık yemini etti.

Şubat 1405’te, Owen Glendower ve öbür muhalif soylularla birlikte gene ayaklagdıy-şa da, bir kez daha yenilgiye uğradı. Önce İskoçya’ya, ardından Felemenk’e kaçtı. 1407 yazında İskoçya’ya dönen Northumberland, Şubat 1408’de saldırıya geçti; bu savaşta ordusu yenildi ve kendisi de öldü.


Leave A Reply