Herbert Hoover Kimdir?

0
Advertisement

31. Amerikan başkanı olan Herbert Hoover Kimdir? Herbert Hoover hayatı, dönemi önemli olaylar hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

Herbert Hoover

Herbert Hoover (10 Ağustos 1874, West Branch, Iowa, ABD – 20 Ekim 1964, New York, New York, ABD)

Amerika Birleşik Devletleri’nin 31. başkanıdır. I. ve II. Dünya Savaşlarından sonra, Amerika’nın, Avrupa’nın ekonomik hayatında önemli roller oynamıştır.

Hoover, küçüklüğünden beri madenciliğe meraklıydı. 1895’te Stanford Üniversitesinden maden mühendisi çıktı, Nevada’ya giderek maden işçisi olarak çalıştı. Daha sonra, Avustralya’da yeni açılan altın madenlerinde müşavir olarak bulundu, on beş yıl dünyanın en ücra köşelerine kadar giderek madencilikle ilgili araştırmalar yaptı, çeşitli madencilik işletmelerinde görev aldı.

Birinci Dünya Savaşı çıkınca, Hoover, idarecilikteki bilgilerinden dolayı, Avrupa’daki Yardım Komisyonu başkanlığına getirildi. Onun çalışmaları sonunda, Amerika’dan yiyecek ve giyecek bağışı toplanarak Belçika ve Fransa’daki halka büyük yardımlar sağlandı. Hoover 1921’de Amerikan Ticaret Bakanı oldu, yurdun savaş sonrası ekonomik durumunu düzelten tedbirler aldı. 1928 seçimlerinde Amerikan Başkanı seçildi. Amerika görünüşte büyük bir refah içindeydi, fakat ileride bir buhran başlayabileceğini düşünenler vardı. Hoover, bu durumu önleyecek tedbirleri almakta gecikmişti. 1930’da patlak veren ekonomik buhran onun itibarını sarstı, 1932 başkanlık seçimini kaybetti, ona karşı adaylığını koyan Roosevelt kazandı.

Advertisement

Yıllarca siyaset hayatından uzak kalan Hoover, 1946’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra fakir düşmüş milletlere yardım işinin başına getirildi.

Herbert Hoover’in «Madencilik İlkeleri», «Hürriyete Meydan Okuyanlar», «Sürekli Barış için Temeller» adında eserleri vardır.


Leave A Reply