Herkülaneum (Herculaneum) Nerededir? Antik Kentin Tarihçesi ve Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Herkülaneum (Herculaneum) nerededir? Herkülaneum (Herculaneum)’un tarihi özellikleri, tarihçesi, kazılarda bulunan yerler ve hikayesinin yer aldığı sayfamız.

Herkülaneum (Herculaneum)

Kaynak: pixabay.com

Herkülaneum (Herculaneum); İtalya’nın Campania Bölgesi’nde, Napoli’nin güneydoğusunda, Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde kurulmuş eski kenttir. Yerleşme yüksek bir tabana oturtulmuştu ve surlarla çevriliydi. İÖ 79’da patlayan Vezüv Yanardağı’nın lavları Pompei gibi Herculaneum’u haritadan sildi. O dönemde yaşayan 5.000 kişiden kimse kurtulamadı. Ortaçağda 15 m yüksekliğinde bir lav tabakasıyla örtülü olan eski kentin üstüne Resina adlı bir yerleşme kuruldu. 1738’de ilk kazıların başlamasıyla birlikte Resina, kalıntıların üzerinden kaldırıldı ve 1969’da Herculaneum adından esinlenilerek Ercolano adını aldı. 1709’da bir rastlantı sonucu bulunan kalıntıların açığa çıkarılması işlemine 1738’de başlandı, ilk kazılarda tüneller ve kuyular, volkanik birikintilerin izin verdiği oranında açığa çıkarıldı. Bunun yanı sıra mozaikler, heykeller ve duvar resimlerinden bir bölümü de bulundu. İlk buluntularla birlikte Herculaneum Müzesi de kurulmaya başlandı.

Herculaneum 370×320 m’lik düzgün planlı bir alam kaplar. Sokaklar koşut bir biçimde kuzey-güney doğrultusunda sıralanmaktadır. Bu sokakların etrafında evler ve dükkânlar vardır. Kenti bir sur çevreler. Kent merkezinin sokakları taş döşelidir, etrafında büyük gymnasium, yönetsel yapılar ve bir bazilika açığa çıkarıldı. Kentin kuzeybatısında 1.500 kişilik bir tiyatro ve hamamlar yer alır. Kazılan evler, lavların İÖ 79’daki günlük yaşamı korumuş olması nedeniyle, çok ilginç ve önemlidir.

Evler genellikle bir bahçenin etrafında sıralanan odalardan oluşur. Kazılar yapılırken günlük yaşamda kullanılan birçok eşya, Vezüv’ün patladığı andaki haliyle gün ışığına çıkarılmıştır. Özellikle dükkânlardaki raflarda bulunan şarap testileri, tahıl kaplan bozulmadan günümüze ulaşmıştır. Bulunan gündelik eşyalar arasında çeşitli mutfak malzemesi, keramik kaplar, kandiller, evlerde oturma sıraları, tahta mobilyalar, yiyecek ve giyecekler, dikkate değerdir. Tiyatro ve bazilikadaki duvar resimleri önemlidir. Kazılarda birçok heykel de açığa çıkarılmıştır. Buluntuların büyük çoğunluğu Napoli Ulusal Müzesi’nde, bir bölümü de Herculaneum’daki yerel müzede sergilenmektedir.

Tarih.

Şehir, efsanevi kurucusu Herkül’ün adını almıştır. Kökenleri uzak zamanlara kadar izlenebilir. İlk olarak MÖ 4. yüzyılda yaşamış bir Yunan filozofu olan Theophrastus tarafından literatürde bahsedilmiştir. MÖ 5. yüzyılın sonlarına doğru Herculaneum, Samnitler tarafından alındı. Sosyal Savaşta Romalılar tarafından fethedildiğinde, MÖ 89’da bir Roma belediyesi oldu.

Herkülaneum (Herculaneum)

Kaynak: pixabay.com

Herculaneum MS 62’deki depremde ağır hasar gördü. 24 Ağustos 79’da öğleden sonra başlayan Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla Pompeii, Stabiae ve Oplontis ile birlikte yıkıldı. Üç gün süren ve Herculaneum’u tamamen kaplayan lav ve kül. Akarsuları ve yakındaki limanı doldurdu ve arazinin seviyesini ortalama 50 fit (15 metre) yükseltti. Zamanla bu volkanik malzeme tabakası kompakt hale geldi. Mezar, kasabanın yapılarına büyük ölçüde zarar verdi, ancak volkanik zarftaki sabit nem, bazı organik malzemeleri, özellikle ahşabı korudu.

Advertisement

Orta Çağ’da Resina kasabası, gömülü Herculaneum’un üzerine inşa edilmiştir. Resina, 1969’da Ercolano (Herculaneum) olarak yeniden adlandırıldı.

Evler ve Diğer Yapılar

Herculaneum’un özel evleri, çok çeşitli inşaat stilleri gösterdikleri için özel ilgi görmektedir. Nadir bir örnek, kiralık küçük daireler ve merkezi bir veranda içeren Kafes Evdir. Orta avludan üst kata çıkan bir merdivenle inşa edilen Güzel Avlu Evi, ortaçağ tipi evlerin öncüsüdür. Herculaneum’daki özel evlerin bazılarının iki üst katı olduğuna inanılıyor.

Ayrıca atriyumlu (odalarla çevrili bir iç avlu) evlerin dikkate değer örnekleri de vardır. Bunlardan bazıları, Ahşap Bölmeli Ev, Samnit Evi ve Neptün ve Amphitrite Evi gibi nispeten eski yapılara sahiptir. Argo Evi, Pansiyonlar Evi, Mozaik Atrium Evi ve Geyik Evi dahil olmak üzere şehrin güney kesimindeki büyük villalar sıra dışı tasarıma sahiptir. Bu evlerde geleneksel plan değiştirilmiştir. Peristilia (sütunlu avlular), bahçeler, kabul salonları ve diğer odalar deniz manzarasından yararlanmak için güneye doğru yönlendirilmiştir.

Sanat Eserleri.

Herculaneum, kazılan sanat eserleriyle ünlüdür. 18. yüzyılda yapılan ilk kazılar, tiyatro ve bazilikada çok sayıda tablo ortaya çıkardı. Bunların arasında, şu anda Napoli’deki Museo Nazionale’de bulunan Herkül ve Telephus, Aşil ve Chiron ve Theseus ve Minotaur’un resimleri bulunmaktadır. Resimler, Pompeii’ninkiler gibi canlı renklerini korudu. Herculaneum resimlerinin icrası genellikle Pompeii‘de bulunanlardan daha sanatsaldır.

Herkülaneum (Herculaneum) Sanat Örneği

Kaynak: pixabay.com

Ekskavatörler ayrıca birçok önemli heykel buldu. En iyi bilinenleri Dans Eden Kızlar, Dinlenen Hermes, Sarhoş Satyr, Uyuyan Faun ve Güreşçilerdir. Ayrıca Dionysos, Berenice ve Sappho’nun yontulmuş kafaları, Romalı general Scipio Africanus’un bir büstü ve imparatorların ve Herculaneum vatandaşlarının yontulmuş portreleri vardır. Hatta bir Mısır heykeli bile bulundu. Ayrıca bronz ve pişmiş toprak vazolar, küçük adak heykelleri ve kandiller gibi birçok eser de mükemmel bir tada sahiptir.

Bu bulguların çoğu Napoli’deki müzededir, ancak Herculaneum’un kendisinde Güzel Veranda Evi’nde küçük bir antikavaryum kurulmuştur.

Advertisement


Leave A Reply