Herman Harrell Horne Kimdir?

0
Advertisement

Herman Harrell Horne kimdir? Herman Harrell Horne hayatı, biyografisi, eserleri, felsefesi, çalışmaları hakkında bilgi.

Herman Harrell HorneHerman Harrell Horne;(d. 22 Kasım 1874, Clayton, Kuzey Carolina – ö. 16 Ağustos 1946, Leonia, New Jersey, ABD), ABD’li eğitim felsefecisidir. John Dewey ve izleyicilerinin pragmatizm okulu karşısında idealist yaklaşımı temsil eder. Yerel okullarda ve Davis Askeri Akademisi’nde okudu. 1895’te Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü öğrenimini tamamladı. 1899’da Harvard’da felsefe doktoru oldu. Daha sonra 1906-07’de Berlin Üniversitesi’nde araştırmalar yaptı.

Yarım yüzyıla yakın bir dönem boyunca sürdüreceği öğretim üyeliği görevine 1894-96 arasında Kuzey Carolina Üniversitesi’nde Fransızca dersleri vererek başladı. Doktorasını tamamladıktan sonra Hanover’deki (New Hampshire) Dartmouth’da felsefe dersleri verdi (1899-1909). Daha sonra New York Üniversitesi’nde (NYU) lisansüstü okuluyla Pedagoji Okulu’nda eğitim felsefesi profesörü olarak çalıştı (1909-22). 1922’de Pedagoji Okulu’nun Eğitim Okulu’na dönüşmesinden sonra burada eğitim tarihi ve eğitim felsefesi dersleri verdi. Ayrıca NYU Eğitim Okulu’nun hem tarih, hem de felsefe bölümlerinin başkanlığını yaptı. 1942’de emekliye ayrıldı.

Yirmiyi aşkın kitabın yanı sıra çok sayıda makale yayımlayan Horne radyoda konferans veren ilk üniversite üyesi oldu. En ünlü kitabı The Democratic Philosophy of Education (1932; Demokratik Eğitim Felsefesi) Dewey’in Democracy and Education (1916; Demokrasi ve Eğitim) adlı yapıtını değerlendirerek eleştirdi. Eğitimde idealist yaklaşımı sergileyen öbür kitapları arasında The Philosophy of Education (1904; Eğitim Felsefesi), Psychological Principles of Education (1906; Eğitimin Psikolojik İlkeleri), Idealism and Education (1910; İdealizm ve Eğitim) ve This New Education (1931; Bu Yeni Eğitim) sayılabilir. Ayrıca eğitim metodolojisi, genel felsefe ve din üzerine de yazıları vardır.


Leave A Reply