Herman Melville Hayatı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Moby Dick isimli eseri ile adını dünya edebiyat tarihine yazdırmış olan Herman Melville hayatı hakkında bilgi. Herman Melville kimdir?

herman melvilleHerman Melville (1 Ağustos 1819, Manhattan, ABD – 28 Eylül 1891, New York, New York, ABD)

Tanınmış bir Amerikan romancısı ve hikaye yazarıdır. Değeri ancak ölümünden çok sonra anlaşılabildi. 1851’de yayınlanmış olan «Moby Dick» adındaki romanı son yüzyılın klâsik eserleri arasına girince bütün dünyada tanındı.

Herman Melville, New York’ta doğdu. 15 yaşından sonra okuldan ayrıldı, 1841’de Balina avına giden gemilerden birine binip yola çıktı. Ertesi yıl, gemi Markiz Adaları’na uğradığı sırada gemiden kaçtı. Bir süre adadaki Polinezyalı yerlilerin yanında esir hayatı sürdü. Bu adada kaldığı kadar yerlilerin ormanlarda, balina avında başlarından geçen maceraları gördü. Bir gün başka bir balina avcı gemisiyle adadan kaçtı. Bu gemiden de Tahiti Adası’nda ayrılmak zorunda kaldı. Bundan sonra gemicilik yaptı. 1844’te Amerika’ya döndü, Pittsfield’e yerleşti. Tanınmış Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne’yle ahbap oldu, ilk romanı «Moby Dick»i ona ithaf etti. Melville’nin hikâyeleri pek ilgi görmüyordu. Hele misyonerler de yazarın aleyhine bir kampanya açınca hikayeleri hiç okunmaz oldu. Tanınmamış bîr yazar olarak öldü. 1919’da, doğumunun yüzüncü yıldönümü dolayısı ile, eleştirmeciler, Herman Melville’in eserlerini inceleyip tanıttılar. Böylece Herman Melville Amerika’nın modern klasikleri arasına girmiş oldu.

Herman Melville’in en önemli eseri olan «Moby Dick», yaşadığı devirde gemiciler arasında bilinen büyük bir balinanın hikayesidir. Romanın kahramanı Kaptan Ahab, bacağını koparan balina Moby Dick’e düşman olmuştur. Onu bir gün mutlaka bulup öldürmek niyetindedir. Hikâye, birbirine zıt iki ruhun çarpışmasını anlatır: Balina kötü ruhların timsalidir, Kaptan Ahab ise bir insanın kaderine karşı giriştiği kahramanca mücadelenin timsalidir.

Herman Melville’in en güzel hikâyeleri de «Piazza Tales» (Meydan Masalları) adındaki kitabında toplanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply