Hidroksiklorokin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Hidroksiklorokin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Hidroksiklorokin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Hidroksiklorokin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Hidroksiklorokin

Hidroksiklorokin

Hidroksiklorokin, sivrisinek ısırıklarının neden olduğu sıtma enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Bazı sıtma türlerine (klorokin dirençli) karşı işe yaramaz. Sıtmanın meydana geldiği bölgelere seyahat etmeden önce en son bilgileri doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç, genellikle diğer ilaçlarla birlikte, diğer ilaçlar işe yaramadığında veya kullanılamadığında belirli oto bağışıklık hastalıklarını (lupus, romatoid artrit) tedavi etmek için de kullanılır. Hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Lupustaki cilt problemlerini azaltabilir ve artritte şişlik / ağrıyı önleyebilir, ancak ilacın nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemektedir.

Hidroksiklorokin SÜLFAT nasıl kullanılır?

Hidroksiklorokin, mide rahatsızlığını önlemek için genellikle yiyecek veya sütle alınır. Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Sıtmayı önlemek için, bu ilacı haftanın aynı günü haftada bir kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Hatırlamanıza yardımcı olacak bir takvim işaretleyin. Bu ilaç genellikle sıtma olan bölgeye girmeden 2 hafta önce başlatılır. Bölgede iken haftada bir kez alın ve bölgeyi terk ettikten sonra veya doktorunuzun belirttiği şekilde 4 ila 8 hafta boyunca almaya devam edin. Sıtmayı tedavi etmek için doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Lupus veya romatoid artrit için, bu ilacı genellikle günde bir veya iki kez veya belirtildiği gibi ağızdan alın. Doktorunuz dozunuzu yavaş yavaş artırabilir. Bir süre ilacı aldıktan ve durumunuz düzeldiğinde, doktorunuz en az yan etki ile en iyi dozu bulana kadar dozunuzu düşürmenizi söyleyebilir.

Advertisement

Ayrıca ishal (kaolin) için belirli bir ilaç alıyorsanız veya antasitler (magnezyum / alüminyum hidroksit gibi) alıyorsanız, bu ürünlerden en az 4 saat önce veya sonra hidroksiklorokin alın. Bu ürünler hidroksiklorokin ile bağlanabilir ve vücudunuzun tamamen emmesini önleyebilir.

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Günlük bir programda alıyorsanız, her gün aynı saatte alın. Bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Özellikle sıtma için alıyorsanız, doktorunuzla konuşmadan almayı bırakmayın. Bunu öngörülen süre boyunca almaya devam etmek önemlidir. Önleme veya tedaviyi çok erken durdurmak enfeksiyona veya enfeksiyonun geri gelmesine neden olabilir.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin. Lupus veya artrit için alıyorsanız iyileşme görmek birkaç hafta veya ay sürebilir. Hidroksiklorokin her durumda sıtmayı önlemeyebilir. Ateş veya başka hastalık belirtileri yaşarsanız, derhal tıbbi yardım isteyin. Farklı bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Sivrisineklere maruz kalmaktan kaçının.

Yan etkiler

Bulantı, mide krampları, iştahsızlık, ishal, baş dönmesi veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Kol / bacak / sırt ağrısı, yavaş kalp atışı, kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi) dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: Saç dökülmesi / renk değişimi, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. kaygı, depresyon, nadir intihar düşünceleri, halüsinasyonlar), kulak çınlaması / işitme kaybı, cilt koşullarının kötüleşmesi (örn. sedef hastalığı), şiddetli mide / karın ağrısı, şiddetli bulantı / kusma, kolay kanama / morarma, enfeksiyon belirtileri (örn. ateş, kalıcı boğaz ağrısı), koyu idrar, sararma gözleri / cilt.

Advertisement
Bu ilaç nadiren düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olabilir.

Ani terleme, titreme, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya ellerin / ayakların karıncalanması gibi düşük kan şekeri belirtileri geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin. Diyabetiniz varsa, kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Doktorunuzun diyabet ilacınızı ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç nadiren ciddi (bazen kalıcı) göz problemlerine veya kas / sinir hasarına neden olabilir, özellikle de uzun süre alırsanız. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: ışığa duyarlılık, görme değişiklikleri (örn. Bulanık görme, ışık yanıp sönme / çizgiler / haleler görme, eksik / karartılmış görme alanları), kas zayıflığı, uyuşma kollarda / bacaklarda karıncalanma / ağrı.

Göğüs ağrısı, hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, nöbetler gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Hidroksiklorokin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli göz problemleri (maküler hastalık, klorokin gibi diğer aminokinolinlerden retina veya görme alanı problemleri), alkol bağımlılığı, bazı kan bozukluğu (porfiri), bazı genetik problem (G-6-PD eksikliği), diyabet, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, bazı cilt problemleri (örn. Atopik dermatit, sedef hastalığı).

Hidroksiklorokin, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, QT uzaması riski artabilir. Hidroksiklorokin kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Hidroksiklorokin güvenli bir şekilde kullanma konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir.

Alkol kullanımı daha baş döndürücü yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının. Bu ilacı alırken alkol de karaciğer problemleri riskinizi artırabilir.

Advertisement

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir (yukarıya bakın).

Bu ilacı çocuklarda kullanırken dikkatli olunmalıdır, çünkü ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilaç çocuklarda uzun süreli kullanım için önerilmez. Bir çocuk yanlışlıkla bu ilacı alırsa, küçük bir miktar bile çok zararlı olabilir (muhtemelen ölümcül olabilir). Bu ilacı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: ampisilin, simetidin, digoksin, penisillamin.


Leave A Reply