Hint Yağı Kaşları Gürleştirir Mi? Kaşlarda Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

0
Advertisement

Kaşları gürleştirmek için hint yağı kullanılabilir mi? Hink yağı kaşlara nasıl uygulanır? Hint yağının kullanımı ve yararları nelerdir?

Hint yağı, Hint ağacının çekirdeklerinden gelir. Birçok kozmetikte bir bileşendir ve tarih boyunca birçok farklı rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır.

göz kaş

Kaynak: pixabay.com

En iyi bilinen kullanımı oral bir müshil olarak kullanılır, ancak aşağıdakiler için de kullanılır:

 • doğum sancısını uyarmak
 • fungal ve bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmek
 • güneş yanığını yatıştırmak
 • kepek tedavisi
 • hemoroid iyileşmek
 • cildi nemlendirmek

Hint yağının saç dökülmesine yönelik potansiyel bir tedavi olarak ünü, insanların daha kalın, daha parlak kaşlar ve kirpikler için bir yol olarak kullanmasına yol açtı. Peki işe yarıyor mu?

Kaşlarda hint yağı nasıl kullanılır?

Kaş uygulaması için seçilebilecek iki ana hint yağı türü vardır: açık veya soğuk preslenmiş hint yağı ve kavrulmuş hint tohumlarından preslenen Jamaika siyah hint yağı.

Her iki tip de saçın kalınlaşmasına yardımcı olabilecek aynı özellikleri içerir.

Advertisement

Saf hint yağı olan bir ürün seçmek önemlidir. Diğer yağlar veya katkı maddeleri ile karıştırılmış hint yağı tahrişe neden olabilir ve istenen sonuçları vermeyebilir.

Kaşlarınıza hint yağı uygulamadan önce, alerjik reaksiyonunuz olmayacağından emin olmak için bir yama testi yapın. Yama testi yapmak için: Kolunuzun altına birkaç damla hint yağı uygulayın. Bölgede kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi bir alerji belirtisi olup olmadığını görmek için en az bir gün bekleyin.

Herhangi bir alerjik reaksiyon geliştirmezseniz, yüzünüzde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaşlara hint yağı uygulamak için:

 • Günlük olarak kaşlara hint yağı uygulamak için günün bir saatini seçin. Geceleri, yatmadan önce, kalın yağın uyurken kaşlarda kalabilmesi için iyi bir seçimdir. Yastık kılıfınızı bir havluyla korumak isteyebilirsiniz.
 • Kaşlarınızın temiz ve makyajsız olduğundan emin olun.
 • Kaşların üzerine az miktarda hint yağı sürmek için pamuklu bir bez veya temiz maskara çubuğu kullanın.
 • Hint yağını kaşlara nazikçe masaj yapın. Herhangi şekilde hint yağının gözlerle temas etmemesine özellikle dikkat edin. Olursa, hemen yıkayın.
 • Hint yağını sabahları su veya hafif bir temizleyici ile yıkayın.
 • Bu çözüm hakkında çok fazla araştırma olmadığı için, sonuçları görmeden önce ne kadar süre kullanmanız gerektiğini bilmek zor.
hint yağı

Kaynak: pixabay.com

Kaşlarınızda hint yağı kullanmayı destekleyen araştırmalar var mı?

Şu anda hint yağının kaş büyümesini nasıl etkilediğini test eden yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, hint yağının yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan kimyasal bir bileşik olan ricinoleik asidin saç dökülmesini tedavi edebileceğine dair kanıtlar vardır:

Advertisement

Araştırmacılar, erkek tipi kellik nedeniyle saçlarını kaybeden erkeklerin yüksek miktarda protein prostaglandin D2’ye (PGD2) sahip olduğunu bulmuşlardır.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar, risinoleik asidin PGD2’yi inhibe edebileceğini ve çalışma katılımcılarının saçlarını geri büyütmelerine yardımcı olabileceğini buldular. Diğer durumlarda risinoleik asidin saçı büyütmeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu çareyi denemeden önce bilmeniz gerekenler

Alerjik reaksiyona girmediğinizden emin olmak için kaşlarınıza uygulamadan önce hint yağını test etmeniz önemlidir.

Hint yağına olumsuz tepki verdiğini gösteren herhangi bir işaret görürseniz, derhal kullanmayı bırakmalısınız. Hint yağını bıraktıktan birkaç gün sonra reaksiyonun düzelmemesi durumunda bir dermatologa danışın.

Hamile veya emziren kadınlar, vücut tarafından emildiği için hint yağı kullanmamalıdır. Son derece tahriş edici olabileceğinden, hint yağının gözlere gelmesinden kaçının. Gözlerinize hint yağı gelirse, derhal suyla yıkayın.

Özetle

Hint yağı, saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için yıllardır kullanılan güvenli, uygun fiyatlı, doğal bir ev ilacıdır.

Hint yağının saçları yeniden oluşturabildiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar olmasa da, daha kalın kaşlara sahip olmanıza yardımcı olabilecek düşük riskli bir çözümdür.


Leave A Reply