Hipersplenizm Nedir? Çeşitleri Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

0

Hipersplenizm nedir, neden olur? Aşırı aktif dalak olan Hipersplenizmin belirtileri, nedenleri, teşhis ve tedavi yolları nelerdir?

Hipersplenizm

Hipersplenizm nedir?

Hipersplenizm aşırı aktif bir dalaktır. Dalağınız midenizin arkasında ve sol göğüs kafesinizin hemen altında bulunan yumruk büyüklüğünde bir organdır. İki ana işlevi vardır: kan depolamak ve eski veya hasarlı kan hücrelerini kan dolaşımınızdan çıkarmak.

Hipersplenizm

Dalağınız aşırı aktif veya “hiper” olduğunda sağlıklı olanlar da dahil olmak üzere çok fazla kan hücresini temizler. Yeterince sağlıklı, olgun kan hücreleri olmadan, vücudunuz enfeksiyonlarla savaşmakta daha zorlanır ve anemik olabilirsiniz. Anemi, düşük sayıda kırmızı kan hücresi nedeniyle kanınızda uygun miktarda oksijen olmadığında ortaya çıkar.

Hipersplenizmin nedenleri

İki tür hipersplenizm vardır:

 • bilinen bir nedeni olmayan birincil
 • hipersplenizmin başka bir bozuklukla ilişkili olduğu ikincil

Esas olarak, dalağın genişlemesine neden olan herhangi bir bozukluk (splenomegali) hipersplenizme neden olabilir. Çünkü dalağınız büyüdükçe daha fazla kan hücresi tutar. Buna hasarlı ve sağlıklı kan hücreleri dahildir. Bu, sağlıklı kan hücrelerinizin dolaşmasını ve vücudunuzun işlevlerini yerine getirmesini ve hastalıkla savaşmasını sağlar.

Genişlemiş bir dalağa ve dolayısıyla hipersplenizme yol açabilecek durumlar şunlardır:

 • Kronik karaciğer hastalıkları. Bunlar arasında karaciğerinizin iltihaplanmasına neden olan hepatit C ve skar dokusunun sağlıklı karaciğer dokusunu ele geçirdiği bir karaciğer hastalığı olan siroz bulunur. Çok fazla alkol tüketmenin yanı sıra alkolsüz sirozun her ikisi de hipersplenizme neden olabilir.
 • Enfeksiyonlar. Bu, sıtma, sivrisinekler tarafından taşınan grip benzeri bir hastalık ve bakteriyel akciğer hastalığı olan tüberküloz içerir.
 • Otoimmün hastalıklar. Lupus ve romatoid artrit gibi bu durumlar yaygın inflamasyona neden olur.
 • Gaucher hastalığı. Bu kalıtsal hastalık, dalağınızda yağ birikmesine neden olur.
 • Kanser. Genişlemeye neden olabilecek bir kanser türü, dalağınızı içeren lenfatik sisteminizin bir kanseri olan lenfomadır.

Hipersplenizm belirtileri ve semptomları

Dalağınızın fazla mesai yaptığını bilemeyebilirsiniz, ancak ipuçları var:

 • Genişlemiş bir dalağınız varsa. Bazı durumlarda, dalağınız o kadar büyüyebilir ki göğsünüzün sol üst kısmında ağrı veya dolgunluk hissedebilirsiniz. Ayrıca semptomlarınız olmayabilir, ancak doktorunuz karnınızı kontrol ederken genişlemiş bir dalak hissedebilir.
 • Az miktarda yedikten sonra bile anormal dolgunluk hissedersiniz.
 • Kırmızı kan hücreleriniz (sitopeni olarak da adlandırılır) seviyeniz, bir kan testi ile kanıtlandığı gibi azalır.
 • Enfeksiyon olasılığınız, kanınızda dolaşan daha az hastalıkla savaşan kan hücresi nedeniyle artar.
 • Kansızlığınız, kanınızda oksijen taşıyan bir protein olan yeterli kırmızı kan hücresi veya hemoglobine sahip olmadığınız bir durum vardır.
 • Semptomlar baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı ve soğuk hissetmeyi içerebilir.

Hipersplenizm nasıl teşhis edilir?

Teşhis genellikle aşağıdakilere göre yapılır:

 • Doktorunuzun genişlemiş bir dalak olup olmadığını kontrol edeceği fizik muayene
 • kırmızı ve beyaz kan hücresi konsantrasyonunuzu incelemek için kan testleri
 • dalağınızı görselleştirmeye yardımcı olmak için ultrason gibi görüntüleme testleri
 • Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişinizi de dikkate alacaktır. Anemi ve vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele edememesi gibi tipik hipersplenizm belirtilerini arayacaklardır.

Hipersplenizm

Hipersplenizm tedavisi,

Hipersplenizmi tedavi etmek, buna neden olan altta yatan durumun tedavisini içerir.

Sirozu olanlar diyet değişikliklerinden yararlanabilir. Bu değişiklikler alkolden kaçınmayı ve fazla sıvıları temizlemek için diüretiklerin kullanılmasını içerebilir. Hepatit C, antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir. Tüberkülozunuz varsa, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir.

Bazı durumlarda, doktorunuz dalağınızı küçültmek için radyasyon önerebilir. Bir çalışmada, düşük doz radyasyon katılımcıların yüzde 78’inde dalağın büyüklüğünü azaltmış ve yüzde 75’inde anemiyi iyileştirmiştir.

Şiddetli hipersplenizm vakalarında, dalağın çıkarılması (splenektomi adı verilir) gerekebilir. Çoğu durumda bu, dalağı çıkarmak için ışıklı bir aletin küçük kesilerden geçmesini içeren laparoskopik olarak yapılabilir.

Dalağı olmayan insanlar dalağı sağlam olanlardan daha fazla enfeksiyon gelişme riskine sahipken, diğer organlarınız genellikle kaybolan dalağı telafi edebilir ve gerekli işlevlerini yerine getirebilir. Bununla birlikte, aşılara ayak uydurmak ve uygunsa her yıl grip aşısı olmak önemlidir. Doktorunuz size neyin gerekli olduğu konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Dış görünüş

Hipersplenizm, anemi ve artan enfeksiyon riski dahil olmak üzere bazı önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak, durumunuz özellikle ciddi veya karmaşık değilse, altta yatan neden tespit edilebilir ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Dalağınız genellikle normal boyutuna döner ve normal işlevini üstlenir.

Hipersplenizm belirtilerinden herhangi birini biliyorsanız, doktorunuza danışın. Çoğu durumda olduğu gibi, erken hipersplenizm tedavi edilirse, sonuç daha iyi olur.


Leave A Reply