Dalak Nerededir? Ne İşe Yarar? – Dalağın Vücudumuzdaki Yeri ve Görevi

0

Dalak nedir? Dalağın insan vücudundaki yeri neresidir? Dalak ne işe yarar, vücudumuzdaki görevleri nelerdir? Hakkında kısaca bilgi.

dalak

Advertisement

Dalak Nerededir? Ne İşe Yarar?

Dalak; diyaframın altında, karın boşluğunun sol üst bölümünde yer alan, mide, pankreas ve böbrekle komşuluğu olan yarımay biçiminde organdır. Ortalama 12 cm boyunda, 8 cm eninde olup dış kapsülü sert esnek bağdokusundan yapılıdır. İç bölümü yumuşak ve süngerimsidir.

dalak

İç bölümde yer alan kasların kasılması dalaktan kanın gerektiğinde kan dolaşımına verilmesini sağlar. Bağdokusu yaprakları arasında alyuvar ve akyuvar kümeleri bulunur. Dalak dölyatağı iç yaşamda karaciğerle birlikte kan yapımına katkıda bulunur. Doğumdan sonra dalakta kan yapımı durur. Ancak çok aşırı kan kayıplarında ve lösemi gibi durumlarda dalakta kan yapımı yeniden başlar.

Advertisement

Dalağın asıl görevi, kan dolaşımında artık işlev görmeyen yıpranmış akyuvarları toplamaktır. Ayrıca bir kan deposu işlevini de yürütür; kanama, oksijen azlığı gibi durumlarda içindeki kanı dolaşıma verir. Bunun dışında, lenfosit ve plazma hücreleri denen ve bağışıklamada görev yapan hücreleri üreten bir organdır. İltihaplanma durumunda çok sayıda akyuvar üreterek mikroplarla mücadeleyi sağlar. Çabuk zedelenebilen ve çok kanayan bir organdır. Yaşamsal işlevi çok fazla olmadığından yaralanmalarda kanayıp vücuda zarar vermemesi için çıkarılmasında bir sakınca yoktur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply