Şakak Bölgesinde Damar Atması ve Ağrı Acı Nedenleri Nelerdir? Tedavisi

0
Advertisement

Şakak bölgesinde hissedilen damar atması, ağrı ve acı neden kaynaklanabilir? Nedenleri, teşhis ve tedavisi nelerdir?

Şakakların Atması Nasıl Bir Histir?

Şakaklarınızda hissettiğiniz nabız normaldir ve dış karotid arterinizin bir dalı olan yüzeysel şakak arterinizden gelir.

şakak ağrısı

Kaynak : Pixabay.com

Bu nabzı hissetmenin en kolay yeri, parmaklarınızı hafifçe başınızın yan tarafına, kulağınızın üstüne ve önüne, gözlüğünüzün kulaklığının kesişeceği alana yerleştirmektir.

Bu nedenle, hafif bir baskı ile aslında bileğinizde yapabileceğiniz gibi nabız ölçümü yapabilirsiniz. O bölgede dokunarak veya dokunmadan ağrı hissederseniz, bu tıbbi bir soruna işaret edebilir.

Şakağımda acıya ve atmaya ne sebep oluyor?

Şakaklarınızda nabız hissetmeniz normaldir. Rahatsızlığın eşlik ettiği daha hızlı veya zonklayan bir nabız, tedavi gerektiren belirli bir durumu gösterebilir.

Çarpıntı

Bazen stres, kaygı veya fiziksel efor, şakaklarınızda ağrı ve basınçla birlikte hızlı bir kalp atış hızına veya çarpıntıya neden olabilir.

Advertisement

Dinlenme kalp atış hızınızın normal aralığı dakikada 60 ila 100 atıştır. Taşikardi veya hızlı kalp atışı 100’ün üzerindedir. Normal fiziksel aktivite, kalp atış hızınızı dakikada 150 ila 170 atışa kadar artırabilir.

Stresin ötesinde, çarpıntılara dekonjestanlar gibi ilaçlar veya kafein veya nikotin gibi uyarıcılar neden olabilir.

Nadiren çarpıntı, aşağıdaki gibi altta yatan bir durumu gösterebilir:

 • anemi
 • belirli tiroid sorunları
 • hipoglisemi
 • mitral kapak prolapsusu

Kalp atış hızınız veya çarpıntılarınız konusunda endişeleriniz varsa, herhangi bir kalp ritmi bozukluğunu tespit etmek için doktorunuza bir elektrokardiyogram hakkında danışın. Doktorunuz ayrıca diğer prosedürlerin yanı sıra tansiyonunuzu da kontrol edecektir.

Gerilim baş ağrıları

Gerilim baş ağrıları genellikle şunlardan kaynaklanır: geçici yorgunluk, kaygı, stres veya öfke. Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Şakaklarda ağrı
 • başınızın etrafında bir sıkma bandı gibi hissedebilecek bir ağrı hissi
 • kasılma baş ve boyun kasları

Doktorunuz reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlar ve rahatlama eğitimi önerebilir.

Advertisement
Migren

Migren, şakaklarınızda ve başınızın diğer bölgelerinde hissedilebilen, sürekli zonklayan bir ağrıdır. Genellikle nabız gibi atan ağrıya dayanan hafif bir ağrı olarak başlar. Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • ışığa ve gürültüye duyarlılık
 • mide bulantısı
 • kusma

Migrenin beyindeki kimyasal reaksiyonlardan kaynaklandığına inanılıyor. Doktorunuz, migreninizi reçetesiz veya reçeteli ilaçlarla tedavi etmenizi tavsiye edebilir. Doktorunuz ayrıca biofeedback ve gevşeme eğitimi önerebilir.

şakak

Kaynak : Pixabay.com

Şakaklarda arterit

Şakaklarınızdaki zonklayan ağrı sürekli bir baş ağrısına dönüşürse ve şakaklarınıza dokunmak ağrılıysa, şakak arteritiniz olabilir. Bu durum – aynı zamanda kraniyal arterit ve dev hücreli arterit olarak da adlandırılır – şakak arterlerin iltihaplanmasından kaynaklanır.

Şakak arteritte tipik olarak zonklama hissedecek olsanız da, arterin gerçek nabız atmaları hissedemeyeceğiniz noktaya kadar düşebilir. Ağrı ve zonklama dışında semptomlar şunları içerebilir:

 • ateş
 • yorgunluk
 • iştah kaybı
 • görme kaybı

Doktorlar, bu durumun arter duvarlarına saldıran ve şişlik oluşturan antikorları içerdiğine inanıyor. Bu şişlik kan akışını kısıtlar.

Şakak arteriti teşhis etmek için doktorunuzun arterden biyopsi alması gerekebilir. Durum genellikle prednizon gibi bir steroidle tedavi edilir.

Özetle;

Şakağınızda nabız hissetmek normaldir. Şakaklarınızda zonklayan bir ağrı hissederseniz, bu bir baş ağrısıdır ve muhtemelen ağrınız ayda 15 günden fazla sürmediği veya hayatınızı etkilemediği sürece endişelenecek bir şey değildir.

Kronik baş ağrıları yaşıyorsanız veya şakaklarınızdaki titreşimli ağrının tıbbi bir durumun belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız, tam bir teşhis için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.


Leave A Reply