Özofagus Varis Kanaması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Özofagus Varis kanaması nedir, neden meydana gelir? Özofagus Varis kanaması belirtileri, teşhis ve tedavisi hakkında bilgi.

Özofagus Varis Kanaması
Özofagus Varis Kanaması Nedir?

Özofagus, ağzınızı midenize bağlayan kaslı bir tüpdür. Mideye yakın alt özofagusta bulunan damarlar, karaciğere kan akışı azaldığında şişebilir. Bu, skar dokusu veya karaciğerde bir kan pıhtılaşması nedeniyle olabilir.

Karaciğer kan akışı engellendiğinde, alt özofagusunuzdakiler dahil olmak üzere, yakındaki diğer kan damarlarında kan birikmektedir. Bununla birlikte, bu damarlar çok daha küçüktür ve çok miktarda kan taşıyamazlar. Artan kan akışının bir sonucu olarak genişler ve şişerler.

Şişen damarlar özofagus varisleri olarak bilinir.

Özofagus varislerinden kan sızabilir ve nihayetinde kopmaya yol açabilir. Bu durum, ölüm dahil ciddi kanama ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Bu olduğunda, acil tıbbi müdahale gerekir. Özofagus varis kanaması belirtileri gösteriyorsanız en yakın acil servise gidin.

Advertisement
Belirtiler

Özofagus varisleri yırtılmadıkça semptomlara neden olma olasılığı düşüktür. Kanama belirtileri:

hematemez (kusmuğunuzdaki kan)
karın ağrısı
baş dönmesi veya bilinç kaybı
melena (siyah dışkı)
kanlı dışkılar (ağır vakalarda)
şok (çoklu organ hasarına yol açabilen kan kaybına bağlı olarak aşırı düşük kan basıncı)
Yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız en yakın acil servise hemen gidin.

NEDENLERİ
Özofagus Varis Kanamasına ne sebep olur?

Portal ven, gastrointestinal sistemdeki birçok organdan kanı karaciğere taşır. Özofagus varisleri portal vendeki yüksek tansiyonun doğrudan bir sonucudur. Bu duruma portal hipertansiyon denir. Özofagusunuzdakiler dahil olmak üzere yakındaki kan damarlarında kan birikmesine neden olur. Damarlar, kan akışının artması sonucu genişlemeye ve şişmeye başlar.

Siroz, portal hipertansiyonun en yaygın nedenidir. Siroz, aşırı alkol tüketimine veya hepatit gibi ciddi enfeksiyonlara bağlı olarak karaciğerde gelişen ciddi bir hastalıktır. Portal hipertansiyonun bir başka potansiyel nedeni de portal ven içindeki kan pıhtılaşmasıyla ortaya çıkan bir durum olan portal ven trombozudur.

Bazı durumlarda portal hipertansiyonun nedeni bilinmemektedir. Bu idiyopatik portal hipertansiyon olarak adlandırılır.

RİSK FAKTÖRLERİ

büyük özofagus varisleri
portal hipertansiyon
şiddetli siroz
bakteriyel bir enfeksiyon
aşırı alkol kullanımı
aşırı kusma
kabızlık
şiddetli öksürük nöbetleri

Advertisement
TEŞHİS

Özofagus varislerini teşhis etmek için doktorunuz fiziki muayene yapacak ve semptomlarınız hakkında size bilgi verecektir. Tanıyı doğrulamak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını isteyebilirler:

Kan testleri: Bunlar, kan hücresi sayımlarını ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılır.
Endoskopi: Bu prosedür sırasında, küçük ışıklı bir kamera ağız içine sokulur ve yemek borusu, mideye ve ince bağırsağın başlangıcına bakmak için kullanılır. Dilate venler ve organlarda daha yakından bakmak için kullanılır. Doku örneklerini almak ve kanamayı tedavi etmek için de kullanılabilir.
BT ve MRI taramaları gibi görüntüleme testleri: Bunlar karaciğer ve abdominal organları incelemek ve bu organların içinde ve çevresinde kan akışını değerlendirmek için kullanılır.

TEDAVİ

Tedavinin asıl amacı özofagus varislerinde kopma ve kanamayı önlemektir.

Portal hipertansiyonunu kontrol etmek

Portal hipertansiyonu kontrol etmek genellikle kanama riskini azaltmada ilk adımdır. Bu, aşağıdaki tedaviler ve ilaçlar kullanılarak sağlanabilir:

Beta-blokerleri: Doktorunuz kan basıncınızı düşürmek için beta-bloker ilaçları reçete edebilir.
Endoskopik skleroterapi: Bir endoskop kullanarak, doktorunuz şişirilmiş damarlarınıza bir ilaç enjekte edecek ve bunları daraltacaktır.
Endoskopik varisiyel ligasyon (bantlama): Doktorunuz özofagusunuzdaki şişmiş damarları bir elastik bantla bağlamak için endoskop kullanacaktır. Özofagus varisleriniz zaten yırtılmışsa ek tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Kanama başladıktan Sonra

Endoskopik varis ligasyonu ve endoskopik skleroterapi genellikle önleyici tedavilerdir. Ancak, özofagus varisleriniz zaten kanamaya başladıysa, doktorunuz bunları kullanabilir. Oktreotid adı verilen bir ilaç da kullanılabilir. Bu ilaç, kan damarlarını sıkarak ve kan akışını azaltarak şişmiş damarlardaki basıncı azaltacaktır.

Transjugular intrahepatik portosistemik şönt prosedürü tekrarlayan kanama özofagus varisleri için başka bir potansiyel tedavi seçeneğidir. Bu, karaciğerinizdeki iki kan damarı arasında yeni bağlantılar oluşturan bir prosedürdür.

Portal veni hepatik ven ile bağlamak için küçük bir tüp kullanılır. Karaciğer damarı, kanı karaciğerden kalbe taşır. Bu bağlantı, kan akışı için bir saptırma oluşturur.

Distal splenorenal şönt prosedürü başka bir tedavi seçeneğidir ancak daha invazivdir. Bu, ana damarı dalağından, sol böbreğin damarına bağlayan cerrahi bir prosedürdür. Bu, insanların yüzde 90’ında özofagus varislerinden kanamayı kontrol eder.

Nadir durumlarda, bir karaciğer nakli gerekebilir.

ÖNLEME
Özofagus varisleri nasıl önlenebilir?

Özofagus varislerini önlemenin en iyi yolu, altta yatan nedeni düzeltmektir. Karaciğer hastalığınız varsa, özofagus varisleri geliştirme riskinizi azaltmak için aşağıdaki koruyucu önlemleri göz önünde bulundurun:

Advertisement

Büyük ölçüde düşük tuz, yağsız protein, tam tahıl, meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet yiyin.
Alkol içmeyi bırakın.
Sağlıklı kilo verin.
Güvenli seks yaparak hepatit için riskinizi azaltın. İğneleri veya jiletleri paylaşmayın ve enfekte olmuş bir kişinin kanı ve diğer vücut sıvılarıyla temasından kaçının.
Özofagus varisleriniz varsa, tedavi planınıza bağlı kalmak ve doktorunuzla düzenli randevulara katılmak çok önemlidir. Kanama yaşamı tehdit eder ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply