Siroz Hastalığı Komplikasyonları Nelerdir? Siroz Nasıl İlerler? Riskleri

0
Advertisement

Sirozlu hasta neler yaşar? Siroz nasıl bir hastalıktır? Sirozun neden olduğu komplikasyonlar nelerdir, hakkında bilgi.

siroz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Siroz Komplikasyonları

Ödem ve asit

Karaciğerin sirozu şiddetlendiğinde, vücut tuz ve su tutmak için böbreklere sinyaller gönderilir. Aşırı tuz ve su ilk önce ayakta veya otururken yerçekiminin etkisiyle ayak bilekleri ve bacaklardaki cildin altındaki dokuda birikir. Bu sıvının birikimi periferik ödem veya çukur ödem olarak adlandırılır. (Çukurlaşma ödemi parmak ucuyla ayak bileğine veya bacağa sıkıca bastırılıp çekilince, cildin parmak izinin bir süre devam etmesi ile anlaşılabilir.) Şişkinlik, ayakta veya oturduktan sonraki bir günün sonunda daha kötüleşir ve yatarken yerçekimi etkilerinin kaybedilmesinin bir sonucu olarak gece boyunca hafifler. Siroz kötüleşip ve tuz ve su tutulunca, abdominal boşlukta karın duvarı ile karın organları arasında sıvı birikmeye başlar. Sıvı birikimi (asit denir) karın şişmesine, karın rahatsızlığına ve ağırlığın artmasına neden olur.

beyin tarama

Kaynak: pexels.com

Spontan bakteri peritoniti (SBP)

Karın boşluğundaki sıvı (asit) bakterilerin gelişmesi için mükemmel bir yerdir. Normal şartlarda, karın boşluğu, enfeksiyona iyi direnebilen çok az miktarda sıvı içerir ve karın içine giren bakteriler (genellikle bağırsaktan) öldürülür. Sirozda, karında toplayan sıvı normal olarak enfeksiyona direnemez. Buna ek olarak, daha fazla bakteri bağırsaktan asitlere doğru yol alırlar. Bu nedenle, spontan bakteriyel peritonit veya SBP olarak anılan karın ve asitlerdeki enfeksiyon olasılığı yükselir. SBP, hayatı tehdit eden bir komplikasyondur. SBP olan bazı hastalarda semptom yokken diğerlerinde ateş, titreme, karın ağrısı ve hassasiyet, diyare ve kötüleşen asit oluşur.

Özofagus varislerinden kanama

Sirozlu karaciğerde, Portal damardaki basınç yükselir ve portal hipertansiyon oluşur. Portal damardaki basınç yeterince yüksek olduğunda, kan kalbe ulaşmak için daha düşük basınçlı damarlara akmaya başlar. Kanın karaciğeri atlayarak aktığı en yaygın damarlar, özofagusun alt kısmını ve midenin üst kısmını astarlayan damarlardır.

Artan kan akışı ve basınçtaki artış sonucunda alt özofagustaki ve üst midedeki damarlar genişler ve özofagus ve gastrik varisler olarak adlandırılır; portal basınç ne kadar yüksek olursa varis o kadar büyük olur ve hastanın varislerinden yemek borusuna veya karnına kanama olasılığı o kadar artar.

Varislerden kanama genellikle şiddetlidir ve derhal tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Varislerden kanama belirtileri arasında kan, ortostatik baş dönmesi veya bayılmadır.

Advertisement

Kanama, bağırsaklarda, örneğin kolonda oluşan varislerde de oluşabilir, ancak bu nadirdir. Henüz bilinmeyen sebeplerden ötürü aktif kanama özofagus varisleri nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda spontan bakteri peritoniti gelişme riski yüksektir.

siroz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Hepatik ensefalopati

Gıdalardaki sindirim ve emilimden kaçan proteinlerin bazıları normal olarak bağırsakta bulunan bakteriler tarafından kullanılır. Proteini kendi amaçları için kullanan bakteriler, bağırsaklarda saldıkları maddeleri üretirler. Bu maddeler daha sonra vücut tarafından emilir. Bu maddelerin bazıları, örneğin amonyak, beyinde toksik etkilere neden olabilir. Sağlıklı bir vücutta, bu toksik maddeler portal damarla karaciğere taşınır ve burada kandan uzaklaştırılır ve detokslanır.

Siroz hastasında, karaciğer hücreleri hasar gördükleri için normal şekilde işlev göremezler. Buna ek olarak, portal damardaki kanların bir kısmı karaciğeri diğer damarlardan atlar. Bu anormalliklerin sonucu toksik maddelerin karaciğer hücreleri tarafından alınamaması ve bunun yerine toksik maddeler kanda toplanmasıdır.

Zehirli maddeler kanda yeteri kadar biriktiğinde beyin fonksiyonları zayıflar, buna hepatik ensefalopati denir. Geceleri yerine, gün boyunca uyumak (normal uyku düzenini tersine çevirmek) hepatik ensefalopatinin en erken belirtileri arasında yer alır. Diğer belirtiler sinirlilik, konsantre olamama veya hesaplama yapamama, hafıza kaybı, karışıklık veya bilinç düzeyinin düşmesi sayılabilir. Nihayetinde ciddi hepatik ensefalopati komaya ve ölüme neden olur.

Zehirli maddeler, aynı zamanda, siroz hastalarının beyinlerini, ilaçlara karşı da çok duyarlı hale getirir. Karaciğer tarafından detokslanan ilaçlar azaltılmalıdır. Alternatif toksik etkilerin yok edilmesinde karaciğerin işlevine gerek duyulmayan, örneğin böbrekler tarafından yok edilen ilaçlar kullanılabilir.

Hepatorenal sendrom

Kötüleşen sirozlu hastalarda hepatorenal sendrom geliştirebilirler. Bu sendrom böbrek fonksiyonlarını azaltan ciddi bir komplikasyondur. Böbreklerde işlevsel bir sorundur, yani böbrekler üzerinde herhangi bir fiziksel hasar yoktur. Bunun yerine, göbreklerin işlevinde azalma görülmeye başlar. Hepatorenal sendrom, böbreklerin kandan maddeleri temizlemedeki başarısızlığı olarak tanımlanır. Karaciğer fonksiyonu düzelirse veya sağlıklı bir karaciğer hepatorenal sendromlu bir hastaya nakledilirse, böbrekler genellikle normal şekilde tekrar çalışmaya başlar. Bu, böbreklerin azaltılmış işlevinin, karaciğer yetmezliği durumunda toksik maddelerin kanda birikiminin veya anormal karaciğer fonksiyonunun bir sonucu olduğunu göstermektedir. İki tip hepatorenal sendrom vardır. Bir türü aylarca kademeli olarak ortaya çıkar. Diğeri bir veya iki hafta içinde hızla ortaya çıkar.

Advertisement
karaciğer

Kaynak: pixabay.com

Hepatopulmoner sendrom

Nadiren ileri sirozlu bazı hastalar hepatopulmoner sendrom geliştirebilirler. Bu hastalar nefes almada zorluk çekebilir, çünkü ileri sirozda salınan bazı hormonlar akciğerlerin anormal şekilde işlev görmesine neden olur. Akciğerdeki temel problem, akciğerlerin alveolleri (hava kesecikleri) ile temas halindeki küçük kan damarlarından yeterli miktarda kan akmamasıdır. Akciğerlerden akan kan alveollerin çevresine gönderilir ve alveollerdeki havadan yeterli miktarda oksijen alamaz. Sonuç olarak, hasta nefes darlığı çeker.

Hipersplenizm

Dalak, normalde eski kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler (kan pıhtılaştırması için önemli olan küçük parçacıkları) için bir filtre görevi görür. Dalaktan boşalan kan, bağırsaktan gelen portal damarla birleşir. Portal damardaki basınç sirozda arttıkça, dalaktan gelen kan akışını giderek tıkar. Kan dalakta birikir ve splenomegali adı verilen bir durumla dalak şişer. Bazen dalak o kadar genişler ki karın ağrısına neden olur.

Dalak büyüdükçe, kandaki sayıları azalana kadar kan hücreleri ve trombositleri giderek daha fazla filtreler. Hipersplenism, bu durumu tanımlamak için kullanılan terimdir ve düşük kırmızı kan hücresi sayısı (anemi), düşük beyaz küre hücre sayısı (lökopeni) ve / veya düşük trombosit sayısı (trombositopeni) ile ilişkilidir. Anemi zayıflığa neden olabilir, lökopeni enfeksiyonlara neden olabilir ve trombositopeni kan pıhtılaşmasını bozabilir ve kanamayı uzatabilir.

Karaciğer kanseri

Herhangi bir nedene bağlı siroz, birincil karaciğer kanseri (hepatoselüler karsinom) riskini arttırır. Birincil, tümörün karaciğerden kaynaklandığı gerçeğine işaret eder. İkincil karaciğer kanseri, vücudun herhangi bir yerinde yer alır ve karaciğere yayılır (metastaz yapar).

Primer karaciğer kanserinin en yaygın belirtileri ve bulguları karın ağrısı ve şişmesi, karaciğer büyümesi, kilo kaybı ve ateştir. Buna ek olarak, karaciğer kanseri, kırmızı kan hücresi sayısının (eritrositoz) artması, düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve yüksek kan kalsiyumuna (hiperkalsemi) neden olan maddeler de dahil olmak üzere bir dizi madde üretebilir ve serbest bırakabilir.


Leave A Reply