Hologramı Kim Buldu? Hologram Teknolojisinin Doğuşu Gelişimi Tarihçesi

0
Advertisement

Hologram fikri kim tarafından ortaya atıldı, ilk hologramlar ne zaman ve ki tarafından icat edildi? Hologramın bulunuşu ve tarihi gelişimi.

Hologramın Tarihçesi

Bilim kurgu filmleri ve edebiyatında olduğu gibi, hologramlar da ışık, görüntüleme ve teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Hologram, ışık tarafından oluşturulan belirli bir konunun veya nesnenin üç boyutlu görüntüsüdür. Genel olarak, 3D holografik görüntüler, 3D gözlük veya diğer optik aygıtların yardımı olmadan görüntülenebilir. Bir lazerin kullanılmasını ve bir ışık alanının oluşmasını gerektiren hologramlar, tamamen ışıkla oluşturulan üç boyutlu bir nesnenin tamamının görüntülenmesini sağlar.

hologram

Kaynak: pexels.com

İlk olarak 1940’larda oluşturulan holografik yöntemin başlangıçta x-ışınları kullanılması önerildi. Fizikçi Dennis Gabor tarafından öncülük edilen fikir, x-ışınlarının çıplak gözle görülememesinden dolayı, ilk optik hologramın oluşturulmasında başarılı değildi.

Bununla birlikte, lazerin geliştirilmesi üzerine, 3D hologramların görselleştirilmesi 1962’de bir gerçeklik haline geldi. Sovyetler Birliği’nden Yuri Denisyuk ve ABD’den Emmett Leith ve Juris Upatnieks bu başarının öncüleriydi, ancak ilk hologramları ışık enerjisini verimli bir şekilde kullanmadı. Buluşları, ışığı yansıtmak yerine ışığın çoğunu emdi, bu da bulanık ve donuk holografik görüntülerle sonuçlandı. Sonraki birkaç on yıldaki ilerlemeler, yansıtılan görüntülerin ek netliğine ve daha fazla parlaklığına imkan tanıdı.

Bugün, günlük yaşamda kullanıcıların farkında olmadığı, çok sayıda hologram türü kullanılmaktadır. Bunun bir örneği, küçük bir holografik görüntü yansıtmak için yansıtıcı ve aydınlatma malzemelerinden yararlanan gökkuşağı iletim hologramıdır. Bu teknik, kredi kartı veya banknot güvenlik kimlik doğrulamasını sağlamak için yaygın olarak kullanılır.

Hologram

Hologram (Kaynak : Pixabay.com)

Bununla birlikte, en tanıdık hologram tasviri, bir yüzeye yansıtılabilen 3D holografik nesnelerin görselleştirilmesini aydınlatmak için beyaz ışık kullanan bir Denisyuk hologramının tasviridir. Genel olarak, bu hologramlar sabit nesneleri tasvir eder, ancak gelişen teknoloji sürekli olarak hareketli ve değişen sahneleri yansıtma ve görüntüleme yeteneğini geliştirmektedir.

Advertisement

Bilim kurgu medyasında yer alan tasvirlerden uzak olsa da, günümüzdeki hologramlar hızla ilerliyor. Günlük güvenlik uygulamalarında faydalı olan hologramlar, en yaratıcı holografik gelişmelerin bilim kurgularının oluşturulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmaya devam edecektir.


Leave A Reply